Energetická hospodárnosť budov a zmeny zavádzané v roku 2020
Novela vyhlášky č. 35/2020 Z. z. je od 10. marca 2020 platná a prináša niekoľko dôležitých zmien. Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI) sa opäť venovala tejto oblasti, ale...
Filtrovať podľa kategórie
Novela vyhlášky č. 35/2020 Z. z. je od 10. marca 2020 platná a prináša niekoľko dôležitých zmien. Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI) sa opäť venovala tejto oblasti, ale...
Zrušenie rozhodovacej imunity sudcov by podľa iniciatívy bolo zásahom do nezávislosti súdnej moci.
Hlava štátu označila za dobré, že Slovensko môže využiť prostriedky Európskej únie aj na iné oblasti.
Podľa Merička boli investičné stavby predražené o vyše 124-tisíc eur, mestu tak hrozí vrátenie 160-tisícovej dotácie Environmentálnemu fondu.
Dvadsaťsedemročného Afroameričana zastrelil atlantský policajt dvomi ranami do chrbta, keď sa pokúšal ujsť.
Občania SR môžu tiež využívať medzinárodné letisko Franza Liszta v Budapešti.
Nemôžu zakladať novú politickú stranu a zároveň byť členmi Smeru-SD, píše strana.
Vyzývavé spracovanie mramoru pripravil aj Marmomac – popredný veľtrh špecializujúci sa na mramor a prírodný kameň. Ten otvorí tento rok svoje brány 30. septembra v historickej...
Pri zrážke s vlakom prišla o život 48-ročná Banskobystričanka.
Developer ponúka kompromisný návrh zmenšeného objektu.
18.6.2020 (Webnoviny.sk) – Novela vyhlášky č. 35/2020 Z. z. je od 10. marca 2020 platná a prináša niekoľko dôležitých zmien. Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI) sa opäť venovala tejto oblasti, ale tentokrát prostredníctvom online seminára, ktorý mal členom komory priblížiť zavedené legislatívne zmeny.
Novele zákona a vyhláške v súvislosti so zmenami v európskych predpisoch sa vo svojej prednáške venovala Ing. Alena Ohradzanská, riaditeľka odboru stavebníctva na Ministerstve dopravy a výstavby Slovenskej republiky.
Ako uviedla pani riaditeľka „Novinkou je Indikátor inteligentnej pripravenosti budovy (SRI).“ Európska komisia vymedzí SRI a stanoví metodiku jeho výpočtu na hodnotenie schopnosti budovy prispôsobiť svoju prevádzku potrebám užívateľa ako aj flexibilitu dopytu budovy vo vzťahu k sieťam a zvyšovaniu svojej energetickej efektívnosti. „Predpokladáme, že SRI by mal byť pripravený v druhej polovici roka“ dodala pani riaditeľka.
Novela vyhlášky prináša zmeny týkajúce sa spresnenia niektorých už používaných definícií, rozširuje požiadavky na obsah stratégie a stanovuje nové požiadavky týkajúce sa podpory elektromobility.
Zohľadňuje terminologické zmeny vyplývajúce zo zákona č. 378/2019 Z. z. a zmeny vyvolané bežnou praxou. Najväčšie zmeny sú v prílohách vyhlášky a to najmä v odkazoch na novú generáciu noriem.
Na účely tohto zákona sa vymedzujú aj niektoré definície, ako napr.: technický systém budovy, systém automatizácie a riadenia budovy, či pojem verejná budova, ktoré pani Ohradzanská vo svojej prednáške presne definovala.
V druhej časti semináru sa prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., riaditeľka Technického a skúšobného ústavu stavebného venovala téme Tepelná ochrana ako základ energetickej hospodárnosti budov. Vysvetlila podrobnosti postupu výpočtu energetickej hospodárnosti budov so zameraním na zabezpečenie ultranízkoenergetickej úrovne budov a budov s takmer nulovou potrebou energie, ktoré sú predmetnom STN 73 0540-1+Z1+Z2: 2019 platnej od 1. júla 2019, ktorá súvisí s spomínanou novelou.
Ako uviedla pani Sternová “ Na Slovensku sa sprísňovaním požiadaviek na energetickú hospodárnosť budov vytvoril predpoklad zníženia potreby primárnej energie aspoň na 87,5 % , čo znamená porovnanie hornej hranice energetickej triedy D a A0, čo dáva predpoklad splnenia požiadaviek na zníženie emisií CO2.“
V závere seminára prednášajúce odpovedali na otázky, ktoré dostali prostredníctvom SLIDO.
„Som rád, že naši členovia využili aj takúto online formu vzdelávania a verím, že informáciami nabitý seminár zužitkujú v praxi“ uviedol v závere seminára predseda komory Vladimír Benko.
Slovenská komora stavebných inžinierov pripravuje aj ďalšie online semináre, aby tak vzdelávala širšie publikum svojich členov.
SKSI je stavovskou organizáciou obnovenou v roku 1992 zákonom č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch. Združuje takmer 5000 autorizovaných stavebných inžinierov a viac ako 1000 dobrovoľných členov. Dbá o kvalitu technickej úrovne v oblasti projektovania, riadenia a realizácie stavieb, a zároveň sa podieľa na ochrane verejných záujmov v oblasti územného plánovania, projektovania, výstavby a chráni práva a oprávnené záujmy spoločnosti. Je členom Európskej rady inžinierskych komôr ECEC a Európskej rady stavebných inžinierov ECCE.
SKSI podporuje práva inžinierov, ich profesijné, sociálne a hospodárske záujmy a obhajuje ich stavovskú česť. Dbá o to, aby inžinieri vykonávali svoje povolanie odborne a v súlade s jeho etikou a spôsobom, ktorý ustanovujú zákony a vnútorné predpisy. Okrem autorizácie vykonáva Komora skúšky odbornej spôsobilosti pre energetickú certifikáciu a pre činnosti stavbyvedúci a stavebný dozor.
Informačný servis
Viac k témam: energetická hospodárnosť, PR, SKSI, Slovenská komora stavebných inžinierov
Zdroj: Webnoviny.sk – Energetická hospodárnosť budov a zmeny zavádzané v roku 2020 © SITA Všetky práva vyhradené.