Heger diskutoval s predsedníčkou Európskej komisie o financovaní utečeneckej krízy, Leyenová poďakovala Slovensku (foto)
Eduard Heger vo štvrtok prijal predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú.
Filtrovať podľa kategórie
Eduard Heger vo štvrtok prijal predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú.
Zuzana Čaputová vo štvrtok prijala predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú.
Od utorka 1. marca prešlo zo Slovenska na ukrajinskú stranu len cez hraničný priechod Vyšné Nemecké 282 vozidiel s humanitárnou pomocou.
Moskva bude trvať na podmienkach, že Ukrajina už nikdy nebude pre Rusko predstavovať vojenskú hrozbu, povedal Sergej Lavrov.
Voľbu nediplomatického jazyka podpredsedníčka ospravedlňovala tým, že v čase keď hovorila, sedela v protibombovom kryte.
Cieľom je identifikovať dotknuté spoločnosti, vyhodnotiť získané informácie a následne postupovať koordinovane pri realizácii opatrení na zmiernenie ekonomických dopadov...
Ruský prezident zároveň varoval, že akékoľvek pokusy Kyjeva o oddialenie rokovaní budú mať za následok, že Moskva pridá ďalšie požiadavky.
Eduard Heger skonštatoval, že prechod utečencov z Ukrajiny je každým dňom plynulejší.
Poslanecká snemovňa sa vydaním Babiša, ktorý je podozrivý z finančného podvodu a poškodenia finančných záujmov Európskej únie, zaoberala už po tretí raz.
Maďarská vláda ponúkla Budapešť ako miesto budúcich mierových rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou.
3.3.2022 (Webnoviny.sk) – Svet je jednotný v odsúdení ruskej agresie a vojny na Ukrajine. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to vyhlásil po štvrtkovom stretnutí s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou, ktorá pricestovala na návštevu Slovenska. Dodal, že 141 krajín agresiu Ruska na Ukrajine odmietlo.
„Je to veľký signál, že ľudia, krajiny a ich občania v 21. storočí chcú mier. Pani predsedníčku som informoval o situácii na našich hraniciach. Som veľmi rád, že som mohol informovať o veľkej spolupráci štátnych zložiek s neziskovkami a cirkvami, kde sa preukazuje veľká spolupráca a solidarita,“ zdôraznil premiér.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Návšteva predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen na Slovensku (fotografie)
Obaja štátnici diskutovali o tom, akým spôsobom bude zabezpečené financovanie utečeneckej krízy. Finančné prostriedky sa podľa Hegera vyčlenia aj na európskej úrovni a pripravujú sa mechanizmy na to, aby boli distribuované do členských krajín Európskej únie (EÚ).
Spolupráca členských krajín bude podľa premiéra prebiehať aj v oblasti repatriácie občanov tretích krajín, ktorí z Ukrajiny prišli na Slovensko. Heger informoval, že SR prijalo legislatívu umožňujúcu Ukrajincom mať na Slovensku dočasné útočisko. Získajú ním právo na pobyt, možnosť zamestnať sa a tiež byť zdravotne poistení.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)
Premiér hovoril aj o sankciách a ocenil rýchlosť, s akou krajiny dokázali v tejto veci postupovať, či je podľa neho bezprecedentné. Pripomenul časy, keď podobné rozhodnutia na európskej úrovni trvali roky.
„Posledné dni ukázali, že 27 vlád dokáže konať veľmi rýchlo, a dnes sú to dni a hodiny,“ doplnil. Heger pripomenul, že Slovensko sa nevzdáva a Ukrajinu bude aj naďalej podporovať humanitárne a tiež akýmkoľvek iným spôsobom.
Vo veci energetiky a závislosti Slovenska od Ruskej federácie v dodávkach energií premiér ozrejmil, že v rámci EÚ sa už chystajú alternatívy na to, aby Slovensko a iné krajiny nemuseli byť odkázané na ruské zdroje. Ide najmä o plyn, ropu a jadrové palivo. Heger na záver dodal, že Slovensko je na strane silných krajín a nemusí sa o seba báť. Môže sa tak plne sústrediť na pomoc Ukrajine.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojnoví utečenci na hraničnom priechode Malé a Veľké Slemence (fotografie)
Predsedníčka EK poďakovala Slovensku za to, akým spôsobom jeho občania pomáhajú Ukrajincom, ktorí utekajú pred vojnou. „Sme veľmi vďační, že sú takto vrelo vítaní a že sa im pomáha. Ďakujem aj za vôbec prvý humanitárny konvoj, ktorý sa dostal do Kyjeva, a ktorý bol zo Slovenska,“ povedala.
Zdôraznila, že teraz sú na hraniciach potrebné jednoduché procesy ich prechodu a tiež to, aby Ukrajinci dostali v EÚ perspektívu, aby mohli v krajine ostať, alebo pokračovať do ďalších krajín. Únia poskytne na pomoc utečencom ďalších 500 miliónov eur.
Dear @eduardheger, thank you and the Slovak people for your solidarity towards those in need of protection.
We are so grateful. ďakujeme. pic.twitter.com/wKAPcAqTtD
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 3, 2022
„Je potrebné vytvoriť humanitárne koridory tak, aby mohli humanitárne konvoje bezpečne prejsť, a aby civilné obyvateľstvo mohlo opustiť Ukrajinu. Rusi musia umožniť, aby táto humanitárna pomoc mohla byť poskytnutá,“ zdôraznila.
V otázkach sankcií von der Leyenová deklarovala pripravenosť EÚ uvaliť na Rusko ďalšie, ktoré sa už teraz ukazujú ako veľmi silné. Treba sa však pripraviť na odvetné opatrenia zo strany Ruska, najmä v oblasti energetiky.
?? Glad to meet @ZuzanaCaputova as I arrive in Slovakia to discuss the situation in Ukraine and the European Union’s response.
The EU is united and determined in its solidarity towards Ukraine. pic.twitter.com/TZFBXl8ega
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 3, 2022
Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Heger diskutoval s predsedníčkou Európskej komisie o financovaní utečeneckej krízy, Leyenová poďakovala Slovensku (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.