Inštitút ľudských práv považuje sankcie za neúčasť na celoplošnom testovaní za porušenie ľudských práv
"Slovenský" typ plošného testovania sa v žiadnej inej krajine nekonal.
Filtrovať podľa kategórie
"Slovenský" typ plošného testovania sa v žiadnej inej krajine nekonal.
Prešlo desať dní a neurobilo sa nič, konštatoval Richard Sulík.
V prípade dvojpodlažného domu netreba navrhovať podľa odborníkov toľko technických zariadení ako pri bungalove.
Jana Bittó Cigániková na Facebooku uviedla, že má malú nálož vírusu.
Združenia domových samospráv podľa Richarda Sulíka dlhé roky komplikuje život stavebníkov na Slovensku.
Dôraz na zdravý životný štýl a kvalitnú stravu sa dostáva do popredia čoraz viac.
V lepšie vzájomné vzťahy a ich rozvoj dúfajú aj v Číne.
Vzhľadom na aktuálny vývoj situácie sa v najbližších mesiacoch očakáva ďalšie zvýšenie nezamestnanosti.
Výrobcovia hier sa nezaobišli bez mastnej pokuty.
Joe Biden sa v stredu stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických.
21.1.2021 (Webnoviny.sk) – Nevyhnutné obmedzovanie ľudských práv a slobôd v súvislosti s pandémiou COVID-19 nemôže slúžiť na vydieranie a zastrašovanie občanov, aby sa zúčastnili plošného testovania.
V tlačovej správe to konštatuje mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP). Tá vypracovala právnu analýzu nových nariadení, ktoré vstupujú do platnosti v súvislosti s prebiehajúcim plošným testovaním. Inštitút v tejto súvislosti odhalil viacero pochybení a možných porušení ľudských práv zo strany štátu.
IĽP zdôrazňuje, že samotné dočasné obmedzenie niektorých ľudských práv a slobôd z dôvodu ochrany života a zdravia nie je porušením ľudských práv.
V prípade plošného testovania je však podľa nich jeho účelnosť prinajmenšom sporná a jestvuje odôvodnené podozrenie, že ide o politický marketing. „Koniec koncov sám premiér to označil za referendum o Matovičovi,” uviedol riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.
Podľa koordinátorky analýzy Aleny Krempaskej je zákaz pohybu v prírode či individuálnych športov pre osoby, ktoré sa testovania nezúčastnia, neadekvátnym a disproporčným zásahom do ľudských práv a slobôd.
„Máme tu množstvo ľudí, ktorí od Vianoc pracujú z domu, sú s deťmi, nemôžu teda nákazu ani teoreticky šíriť a preto nejestvuje dôvod, prečo by sa mali zúčastniť testovania,” povedal s tým, že práve účasť na testovaní ich potenciálnemu riziku nákazy vystavuje.
Krempaská zároveň zdôraznila, že tento typ plošného testovania sa v žiadnej inej krajine nekonal. „Problémom je najmä nízka presnosť antigénových testov a výsledok môže dávať ľuďom bez príznakov falošný pocit, že sú negatívni, čím ich nemôžeme arbitrárne odlišovať od ľudí, ktorí sa antigénového testu nezúčastnili,” doplnila.
Daniel Grejták, právnik spolupracujúci s IĽP však zdôrazňuje, že súčasná situácia nie je dôvodom odvolávať sa na článok 32. Ústavy SR, podľa ktorého majú občania právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd.
Podľa neho totiž uvedený článok pokračuje formuláciou, že tak môžu urobiť len v prípade, ak sú činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov znemožnené. „Všetci, kto tento článok dnes vzývajú, sa dopúšťajú porovnateľne nerozumného správania ako členovia vlády,” dodal s tým, že odporúča každému, kto sa chce v tejto súvislosti postaviť na odpor, aby sa obrátil na súd.
Viac k témam: Celoplošné testovanie, COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Inštitút ľudských práv považuje sankcie za neúčasť na celoplošnom testovaní za porušenie ľudských práv © SITA Všetky práva vyhradené.