Mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (naživo)
Mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD).
Filtrovať podľa kategórie
Mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD).
Obžaloba sa týka trestných činov podplácania a zasahovania do nezávislosti súdu v spolupáchateľstve.
Ako to už býva, počasie, choroby a lesná zver či škorce sa s vinohradníkmi nemaznajú. Veru málokto si uvedomuje náročnosť tejto práce a neistotu výsledku.
Okolnosti, miera zavinenia a presná príčina sú predmetom vyšetrovania nitrianskej dopravnej polície.
Slovenský tím výskumníkov počas novembra realizuje trinástu sezónu terénneho prieskumu v egyptskej lokalite Tell-el-Retábí.
Od prijatia súčasného zákona z roku 2015 pribudlo viac ako dvadsať novelizácii a ich počet pravdepodobne nie je konečný.
Zákon o ruskom štátnom rozpočte ráta v roku 2024 s výdavkami v objeme 36,6 bilióna rubľov.
Uviedol to šéf oddelenia pre styk s verejnosťou ukrajinského veliteľstva pozemných síl.
Rusi pripravujú nové zoznamy ukrajinských detí, ktoré chcú deportovať z okupovaných území Ukrajiny.
Izrael uviedol, že predĺži prímerie o jeden deň za každých ďalších desať prepustených rukojemníkov.
28.11.2023 (SITA.sk) – V parlamente pokračuje mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD). V rozprave v utorok po 9:00 ako prvý vystúpil spravodajca Tibor Gašpar (Smer-SD). Išlo už o jeho tretie 20-minútové vystúpenie v rozprave v rámci tejto mimoriadnej schôdzi. Minister Šutaj Eštok mal už v rozprave dve vystúpenia. Opozícia tvrdí, že koalícia schválne naťahuje čas, aby sa opozícia nedostala k slovu.
Mimoriadna schôdza k vysloveniu nedôvery ministrovi vnútra sa začala vo štvrtok 23. novembra o 13:00. Do rozpravy sa prihlásilo vyše 70 poslancov, zväčša koaličných. Prvý opozičný poslanec vystúpil v rozprave až o 19:00. Opoziční poslanci odmietli nočné rokovanie a o 20:20 oznámili, že opúšťajú rokovaciu sálu.
V rokovaní sa pokračovalo v piatok ráno. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) však okolo obeda schôdzu prerušil. Dôvodom bola neprítomnosť spravodajcu Tibora Gašpara (Smer-SD) v rokovacej sále a rovnako ďalších koaličných poslancov, ktorí by ho mohli zastúpiť – Samuel Migaľ (Hlas-SD), Marián Saloň (Smer-SD), Peter Šuca (Smer-SD), Michal Moško (Hlas-SD), Michal Bartek (Hlas-SD) a Ivan Ševčík (SNS). Migaľ pritom niekoľko minút pred prerušením schôdze vystupoval v pléne s faktickou poznámkou.
Dôvodov na vyslovenie nedôvery ministrovi Šutajovi Eštokovi je podľa opozície viacero. Jedným je pozbavenie výkonu funkcie štátnej služby policajtov, ktorí majú status chráneného oznamovateľa. Podľa opozície tak opomenul rozhodnutie prokurátora.
„Ak minister vnútra dospel k názoru, že rozhodnutie prokurátora je nezákonné, bolo jeho povinnosťou v prvom rade preskúmať možnosti podania opravného prostriedku proti takému rozhodnutiu alebo návrhu na preskúmanie jeho zákonnosti príslušným orgánom. Rozhodol sa však pre svojvoľný výklad,“ argumentujú strany.
Šutaj Eštok podľa opozície svojím konaním porušil zákon o štátnej službe príslušníkov policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, zboru väzenskej a justičnej stráže a železničnej polície.
Pred vydaním personálneho rozkazu si podľa opozície nezistil skutočný stav veci ani si neobstaral potrebné podklady. „Nezákonnosť konania ministra vnútra potvrdil svojim uznesením aj Mestský súd Bratislava IV, ktorý nariadeným neodkladným opatrením vyhovel návrhu 1. viceprezidenta policajného zboru a vrátil ho na jeho pôvodné pracovné miesto,“ tvrdí opozícia.
Šutaj Eštok namiesto akceptovania rozhodnutia súdu verejne hrozil disciplinárnym konaním. „Svoje rozhodnutie o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby navyše ani primeraným spôsobom neodôvodnil,“ tvrdia opozičné strany a dodávajú, že rezortu hrozí pokuta do stotisíc eur za každé porušenie zákona.
Nedôveru podľa strán vzbudzujú aj ďalšie kroky šéfa rezortu vnútra. Patrí medzi ne napr. „hanebné“ odvolanie z funkcie bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana a jeho prevelenie do Popradu bez osobného stretnutia a tri dni pred jeho avizovaným odchodom do civilu.
Opozícii sa nepáči ani ministrova nominácia na post riaditeľa Úradu inšpekčnej služby v podobe Branislava Zuriana. „Minister na brannobezpečnostnom výbore nevedel odpovedať na otázky ohľadom kritérií výberu kandidáta. Kandidát na riaditeľa nevedel odpovedať na základné otázky o jeho predstave výkonu funkcie,“ tvrdia strany.
Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Minister vnútra SR, Odvolávanie ministra vnútra SR, Rokovanie NR SR
Zdroj: SITA.sk – Mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.