Ministerstvo diplomacie si pripomenulo výročie pochodu študentov vysokých škôl proti komunistickému režimu
Eštok, ktorý bol priamym účastníkom pochodu zo 16. novembra 1989 skonštatoval, že Nežná revolúcia otvorila brány slobode a demokracii.
Filtrovať podľa kategórie
Eštok, ktorý bol priamym účastníkom pochodu zo 16. novembra 1989 skonštatoval, že Nežná revolúcia otvorila brány slobode a demokracii.
„Toto nie je konečný balík pomoci," poznamenal minister obrany Pevkur.
Mesto pri tejto príležitosti pripravilo sériu aktivít, ktorými chce pripomenúť malým aj veľkým jeho osobnosť.
Ako podotkol organizátor ocenenia, občianske združenie Bystriny, tento ročník sa uskutočňuje v politicky a spoločensky komplikovanej situácii.
Huliakova Národná koalícia má údajne záujem o ministerstvo životného prostredia.
Hlavným odkazom novembra 1989 je podľa bývalého prezidenta to, že ľudia sa majú rešpektovať sa a budovať svoj štát.
Policajný zbor v Bratislave prijal telefonát o 10:00.
Slovensko si 17. novembra pripomína 35. výročie Nežnej revolúcie.
„Ak budeme hovoriť s Putinom a budeme v takej situácii ako teraz, nie posilnení, bude to pre Ukrajinu stratový status," povedal Ukrajinský prezident.
Rozsudok mal odznieť už pred mesiacom, predsedníčka senátu však vtedy uviedla, že členovia senátu potrebujú ďalšiu poradu.
16.11.2024 (SITA.sk) – Slovenský rezort diplomacie si pripomenul 35. výročie Pochodu študentov bratislavských vysokých škôl proti komunistickému režimu v Československu. Na spomienkovom podujatí pred budovou Univerzity Komenského (UK) v Bratislave sa zúčastnil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Marek Eštok, spolu s veľvyslancom Českej republiky na Slovensku Rudolfom Jindrákom, predsedom Ústavu pamäti národa Jergušom Sivošom a zástupcami Filozofickej fakulty UK v Bratislave.
Informuje o tom komunikačný odbor MZVaEZ SR. Eštok, ktorý bol priamym účastníkom pochodu zo 16. novembra 1989 skonštatoval, že Nežná revolúcia otvorila brány slobode a demokracii.
„Bol som jedným z nich, nevedeli sme, čo sa bude diať, aké bude mať náš pochod následky nielen pre nás, ale pre celé naše rodiny, riskovali sme. Vtedy sme ešte netušili, že sme impulzom lavíny udalostí, ktorá viedla k pádu železnej opony a zjednoteniu Európy. Tento odvážny protest študentov nesie so sebou nielen dôležitý historický odkaz, ale odkaz pre budúce generácie, že sloboda nie je samozrejmosťou, preto si ju musíme vážiť,“ uviedol Eštok.
Štátny tajomník slovenského rezortu diplomacie pripomenul, že na Hodžovom námestí v Bratislave sa vtedy zišli stovky študentov, najmä z Filozofickej fakulty UK, ale i ďalších vysokých a stredných škôl v Bratislave.
Potom, ako ich obkľúčili autá verejnej bezpečnosti, vytvorili živú reťaz a vydali sa smerom k Námestiu SNP. Vyzývali pri tom na reformu i politický dialóg, požadovali slobodu a demokraciu a pri budove Filozofickej fakulty si uctili i obete invázie z augusta 1968.
„Nevedeli sme, čo nás čaká, riskovali sme vyhodenie zo školy a perzekúcie. Na nasledujúci deň, 17. novembra 1989, bola v Prahe tvrdo potlačená demonštrácia pražských študentov, no pád totality v Československu už bol nezvratným,“ uzavrel Eštok.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Viac k témam: Námestie SNP v Bratislave, Pochod, Štátny tajomník, Študenti
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo diplomacie si pripomenulo výročie pochodu študentov vysokých škôl proti komunistickému režimu © SITA Všetky práva vyhradené.