NITRA 17. januára (WebNoviny.sk) – Mesto Šaľa poukazuje na problém s neskorým príchodom sanitiek k pacientom.
Takéto prípady sa tu stali v poslednom období viackrát. Primátor Jozef Belický sa v lete minulého roka obrátil so sťažnosťou na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ten ju postúpil Ministerstvu zdravotníctva SR.
Ministerstvo po niekoľkých mesiacoch odpovedalo, že operačné stredisko postupovalo podľa zákona. „Uznáva však, že v Šali problémy sú,“ uviedla Erika Kollerová zo šalianskej radnice.
S krvácaním do mozgu čakal hodinu a pol
Na sanitku čakal zhruba pred rokom viac ako hodinu a pol od prvého telefonátu aj mestský policajt zo Šale. Mal krvácanie do mozgu, z choroby sa dlho zotavoval. Podľa vyjadrenia ministerstva išlo o menej naliehavý prípad.
S podobnými prípadmi sa obrátili počas minulého roka na primátora viacerí. Jozef Belický preto podal sťažnosť na zhoršenie dostupnosti a včasného zabezpečovania poskytovania záchrannej zdravotnej služby (ZZS) v okrese Šaľa.
Vo vyjadrení ministerstva sa píše, že operačné stredisko „pri spracovaní volaní, ich vyhodnotení, realizácii odozvy a následnej koordinácie ambulancií ZZS postupovalo v zmysle platnej právnej úpravy ako aj odborných odporúčaní pre zabezpečovanie ZZS.“
Pacientka sa sanitky nedočkala
Primátor s odpoveďou rezortu nie je spokojný. „V liste uvádzajú presný popis prípadov, ktoré sme im na základe podnetov od obyvateľov aj z vlastných skúseností poslali. Preverili ich, ale k meritu veci sa nevyjadrili – či postupovali ľudia na operačnom stredisku pri kategorizácii zásahu správne,“ povedal Belický.
Operačné stredisko v Nitre vyhodnocuje stav pacienta podľa popisu, ktorý mu podá volajúci. Podľa podaných informácií zaraďuje prípad do jednej zo štyroch kategórií – kritický, naliehavý, menej naliehavý a odkladný stav.
Operačné stredisko nevyhodnotilo ani jedno zo zaslaných piatich prípadov ako kritický. „Hoci v jednom prípade sa pacientka sanitky nedočkala, zomrela,“ informovala Kollerová.
Muž si mal zavolať radšej taxík
Primátor zdôraznil, že s posádkami sanitiek sú spokojní, no s organizáciou nie, pretože keď jedna sanitka odíde, ďalšia nie je k dispozícii hodinu a pol.
„Ak pacient dýcha, tak po hodine a pol vám povedia, že ak by sa mu pohoršilo, zavolajte znova. To je nemysliteľné,“ zdôrazňuje Belický. V uplynulých dňoch dostal primátor ďalší podnet od obyvateľa, ktorý povedal, že ho pracovník operačného strediska nabádal zavolať si taxík.
„Je to obrovský problém pre našich občanov, pretože necítia istotu, že ak tú pomoc budú potrebovať, tak im bude poskytnutá,“ hovorí primátor.
Ministerstvo zdravotníctva napísalo, že ambulancie ZZS Šaľa patria k najvyťaženejším posádkam v Nitrianskom kraji. V tomto regióne absentuje aj dopravná zdravotná služba, ktorá by sprevádzala pacientov pri tzv. sekundárnych zásahoch do ústavného zdravotníckeho zariadenia.
„Ministerstvo zdravotníctva plánuje v najbližšom období zmenu v organizácii a zabezpečovaní prepravy pacientov prostredníctvom dopravnej zdravotnej služby,“ píše sa vo vyjadrení rezortu. Primátorovi sa návrh zriadenia transportnej služby pozdáva a dodal, že by privítal aj vznik urgentného príjmu v priestoroch šalianskej polikliniky.
Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR, sanitka, Záchranná zdravotná služba
Zdroj: Webnoviny.sk – Muž s krvácaním do mozgu čakal na sanitku hodinu a pol, ale operačné stredisko vraj postupovalo správne © SITA Všetky práva vyhradené.