Na sociálnej sieti sa šíri hoax o deťoch, údajne vdychujú cez rúško nebezpečný oxid uhličitý
Polícia zdôraznila, že tvárové rúško nespôsobuje vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého.
Filtrovať podľa kategórie
Polícia zdôraznila, že tvárové rúško nespôsobuje vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého.
Vládne strany dospeli k vzájomnému porozumeniu.
Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala odpovedal generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a jeho námestníkovi Jozefovi Kanderovi.
Kým návštevu Jána Pavla II. sledovali státisíce Slovákov, pri Františkovi je registrácia zatiaľ slabá.
Spoločnosť LANXESS oznámila prevzatie spoločnosti IFF Microbial Control, ktorá patrí medzi popredných dodávateľov antimikrobiálnych účinných látok a prípravkov na ochranu...
Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara v súvislosti s počtom zaregistrovaných povedal, že nie je možné porovnávať situáciu pred pandémiou s terajšou.
Podľa Slovenskej advokátskej komory je tiež neakceptovateľné znižovať dôveryhodnosť jednotlivých ústavných inštitúcií len preto, že plnením svojich zákonných povinností nenapĺňajú...
Schôdza sa musí uskutočniť do siedmich dní.
KĽDR odmietla takmer tri milióny dávok vakcín proti koronavírusu s tým, že by ich mali presmerovať do horšie zasiahnutých krajín.
Premiér prijal na úrade vlády nemeckú hlavu štátu, vypočul si aj jeho názor na situáciu v Afganistane.
3.9.2021 (Webnoviny.sk) – Polícia upozorňuje na hoax, ktorý zdieľala Facebooková stránka Zaujímavosti Slovenska o tom, že deti pri nosení rúšok vdychujú nebezpečný oxid uhličitý. Ako uviedla polícia na svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti, ide o „absolútny blud“, ktorý vyvrátili už pred pár mesiacmi.
Upozornili tiež na to, že spomínaná stránka takýmito hoaxami otvára dvere voľnému šíreniu ochorenia COVID-19 a vytvára konflikty medzi rodičmi a učiteľmi.
Polícia zdôraznila, že tvárové rúško nespôsobuje vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého. „Vzhľadom na to, že bežne používané rúška nepriliehajú k tvári nepriedušne, nevzniká v oblasti zakrytej rúškom vysoká koncentrácia CO2, ktorá by mohla mať negatívny dopad na zdravie,“ informovala polícia s tým, že o tom píše aj Svetová zdravotnícka organizácia.
Polícia sa odvoláva aj na Shelley Payne, riaditeľku LaMontagne Center for Infectious Disease na University of Texas v Austine. Tá povedala, že správne nosené rúško či maska umožňuje voľné dýchanie a plynulý prechod vzduchu, oxid uhličitý by nemal kde akumulovať.
„Správne padnúce a nasadené rúško nespôsobuje hypoxiu (nízky obsah kyslíka v krvi, pozn. SITA),“ povedala pre agentúru AFP. Claudio Mendez, profesor verejného zdravotníctva a zdravotnej politiky na Austral University of Chile, súhlasí, že pokiaľ materiál, z ktorého je rúško vyrobené, umožňuje prúdenie vzduchu, jeho nosenie nemôže spôsobiť hypoxiu.
„Molekuly plynov ako kyslík alebo oxid uhličitý, sú tisícnásobne menšie ako vírusové čiastočky, ktoré má maska zachytávať. Množstvo oxidu uhličitého, ktorý sa v istom momente vyskytuje v rúšku, nepredstavuje riziko a relatívne rýchlo uniká spod masky do okolitého prostredia. Nasadením si rúška sa nijako zásadne nezmení ani zastúpenie plynov, ktoré vdychujete a vydychujete,“ dodala polícia.
Viac k témam: COVID-19, hoax, Koronavírus, oxid uhličitý, podvod
Zdroj: Webnoviny.sk – Na sociálnej sieti sa šíri hoax o deťoch, údajne vdychujú cez rúško nebezpečný oxid uhličitý © SITA Všetky práva vyhradené.