Najvyšší súd odmietol dovolanie českej podnikateľky, ktorú odsúdili za prípravu vraždy bývalého manžela
Podnikateľka je momentálne cedená ako hľadaná v databáze Interpolu.
Filtrovať podľa kategórie
Podnikateľka je momentálne cedená ako hľadaná v databáze Interpolu.
KPMG na Slovensku s účinnosťou od 1. januára 2025 vymenovalo Mareka Masaryka za vedúceho oddelenia Daňového a právneho poradenstva.
Vytvorených bolo sedem monitorovacích tímov, ktoré tvorilo 14 zamestnancov Kancelárie verejného ochrancu práv.
Zlatý Bažant Radler získal prestížne ocenenie Zlatá Effie v súťaži EFFIE Awards Slovakia 2024 v kategórii Instant Impact.
Dôvodom bolo, že ústavný súd ešte v januári zrušil rozhodnutie Generálnej prokuratúry SR, ktoré potvrdilo pôvodné zastavenie trestného stíhania Iva P. pre nepríčetnosť.
Od 1. januára nastúpil na pozíciu Country & Sales Manager Adhesive Construction Building pre Slovensko a Česko v spoločnostiach Henkel Slovensko a Henkel ČR, Miroslav Kupka,...
Ako priblížil náčelník košickej Mestskej polície Slavomír Pavelčák, ide o špičkové kamery, ktoré majú široké využitie v náročných podmienkach.
Fico chce podľa Kolíkovej poprieť európske právo ako také.
Dôvodom väzby bola obava, že by obvinený mohol utiecť alebo by pokračoval v trestnej činnosti.
Druhý svedok vypovedal, že jeho stiahli zo zadu za ruksak z bicykla a následne ho na zemi kopali a utŕžil aj bodnú ranu do ľavého ramena.
5.2.2025 (SITA.sk) – Najvyšší súd (NS) SR odmietol dovolanie českej podnikateľky Evy Zámečníkovej, ktorá bola na Slovensku právoplatne odsúdená za prípravu úkladnej vraždy svojho bývalého manžela. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová, dovolacie dôvody uvádzané odsúdenou podľa súdu neboli zistené.
Odvolací senát najvyššieho súdu ešte v januári 2020 vymeral Zámečníkovej trest osem rokov väzenia v ústave na výkon trestu so stredným stupňom stráženia. Podnikateľka, ktorá bola stíhaná na slobode, však na výkon trestu nenastúpila a momentálne je vedená ako hľadaná v databáze Interpolu.
Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) ešte predtým v júni 2018 uznal Zámečníkovú za vinnú v kauze prípravy vraždy bývalého manžela a uložil jej trest osem rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu so stredným stupňom stráženia. Bol to pritom už tretí verdikt prvostupňového súdu v rade. Pôvodne ŠTS obžalovanú uznal v auguste 2015 za vinnú a uložil jej trest deväť rokov väzenia. Najvyšší súd následne v októbri 2016 rozsudok zrušil a prípad vrátil špecializovanému súdu.
Problémom podľa najvyššieho súdu bolo postavenie kľúčového svedka obžaloby Martina A., ktorý nespĺňal zákonné podmienky na postavenie policajného agenta. Preto odvolací súd uznal ako zákonnú len časť jeho svedeckých výpovedí. Na tomto základe ŠTS v januári 2017 rozhodol, že tieto dôkazy nepostačujú na uznanie obžalovanej za vinnú a oslobodil ju. Podľa verdiktu Najvyššieho súdu SR z apríla 2018 však v prípade boli „vykonané všetky dôležité a potrebné dôkazy o vine“.
Podľa NS SR teda aj z dôkazov, ktoré najvyšší súd označil za zákonné, vyplývalo, že skutok sa stal a Špecializovaný trestný súd ich teda vyhodnotil nesprávne. Prípad mu preto vrátil na opätovné prejednanie, keďže odvolací súd nebol podľa neho po oslobodzujúcom rozsudku na prvom stupni oprávnený vyniesť sám odsudzujúci rozsudok.
Podľa obžaloby si podnikateľka vraždu manžela Ľudovíta objednala 15. januára 2014 u Martina A. a zaplatiť za ňu chcela 50-tisíc eur. Dotyčný sa však obrátil na políciu a stal sa korunným svedkom. Zámečníková mala podľa svedka na vraždu zabezpečiť krátku zbraň, no keďže sa jej nepodarilo zohnať strelivo, vraždu odložili o týždeň. Neskôr Martinovi A. povedala, že zbraň je nefunkčná a manžela má zaškrtiť. Korunnému svedkovi ukázala priestory rodinného domu a podľa obžaloby pripravila plastové zaťahovacie pásky a gumové švihadlo, ktorým mal vraždiť.
Dňom vraždy mal byť 24. január 2014. Manžela potom podnikateľka plánovala po dvoch rokoch vyhlásiť za nezvestného, a tak získať zvyšok ich spoločného domu. Dôvodom, prečo sa chcela zbaviť manžela, je podľa korunného svedka aj to, že nechcela „živiť darmožráča“. Polícia na to, aby získala dostatok dôkazov, zinscenovala 24. januára 2014 podľa plánu spolu s korunným svedkom v dome podnikateľky a jej vtedajšieho manžela v obci Chocholná-Velčice v okrese Trenčín jeho vraždu.
Česká podnikateľka, ktorá na Slovensku mala veľkosklad s kvetinami, od začiatku tvrdila, že je nevinná. Opakovane zdôrazňovala, že z vraždy manžela by nemala žiaden finančný ani iný prospech. Sama totiž vlastnila mnohonásobne vyšší majetok vrátane firmy a pozemkov. Podľa Zámečníkovej za celou kauzou mohol byť buď korunný svedok Martin A., ktorému požičala peniaze ale nevrátil jej ich a chcel ešte viac, alebo manžel.
Tvrdila, že okrem iného vedela, že sfalšoval diplomovú prácu, a preto na exmanžela podala v Českej republike trestné oznámenie. Zámečníková tiež tvrdila, že s Martinom A. sa dohodli, že v dome počká na jej známeho, ktorý jej a jej bratovi dlhoval peniaze a nevracal ich. Svedok podľa nej navrhol, že to s ním vybaví. Polícia Evu Zámečníkovú zadržala v januári 2014, pričom následne ju vzali do väzby. V auguste 2014 ju však vo vysokom štádiu tehotenstva z väzby prepustili.
Viac k témam: Príprava vraždy, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Najvyšší súd odmietol dovolanie českej podnikateľky, ktorú odsúdili za prípravu vraždy bývalého manžela © SITA Všetky práva vyhradené.