Najvyšší súd vrátil antidiskriminačnú žalobu proti štátnym inštitúciám okresnému súdu, na krku máme aj žalobu Európskej komisie
Na základnej škole s materskou školou v Terni dochádza k segregácii rómskych detí.
Filtrovať podľa kategórie
Na základnej škole s materskou školou v Terni dochádza k segregácii rómskych detí.
Estónsko začalo ako prvý spojenec Ukrajiny priamo pomáhať pri rekonštrukcii infraštruktúry.
Moldavsko v januári formálne vyzvalo EÚ, aby v krajine rozmiestnila civilnú misiu.
Diskusiu viedli aj o téme povojnovej obnovy Ukrajiny či o otázke ďalšieho využitia Európskeho mierového nástroja.
Ruská streľba poškodila 128 infraštruktúrnych zariadení.
Rusi sa už dva týždne snažia donútiť civilistov v mestách pri rieke Dnipro, aby opustili svoje domovy.
Alena Zsuzsová vo svojej výpovedi tiež uviedla, že z poškodených pozná len Daniela Lipšica, ktorý bol jej známy ale zároveň „megaklamár".
Ako prieskum ukázal, podľa 41 percent opýtaných by vláda mala riešiť korupciu a 10 percent uviedlo vojnu na Ukrajine.
Na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu v Pezinku to oznámila jeho advokátka.
Celkovo tak mestá a obce podľa ministerstva financií dostali od začiatku tohto roka navyše z firemnej dane sumu 326 miliónov eur.
24.4.2023 (SITA.sk) – Súdy nižšej inštancie pochybili, keď zamietli antidiskriminačnú žalobu proti štátnym inštitúciám v prípade segregácie rómskych detí na základnej škole v Terni v okrese Prešov.
Najvyšší súd SR vyhovel dovolaniu mimovládnej organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva, zrušil predošlé rozsudky a vec vrátil Okresnému súd v Prešove na ďalšie konanie.
„Najvyšší súd na rozdiel od nižších súdov dospel k záveru, že sme v konaní uniesli svoju časť dôkazného bremena. Teraz je na žalovaných štátnych inštitúciách, aby preukázali, že svojimi rozhodnutiami o nastavení školských obvodov nediskriminovali,“ uviedla Poradňa pre občianske a ľudské práva.
Mimovládna organizácia podala žalobu proti Ministerstvu školstva SR a okresnému úradu v Prešove v januári 2016 ako verejnú žalobu podľa antidiskriminačného zákona. Namietala, že na základnej škole s materskou školou v Terni dochádza k segregácii rómskych detí v dôsledku prijatých rozhodnutí o určení školského obvodu, ktoré nezohľadnili kapacitné problémy školy, a zároveň pre nečinnosť zodpovedných štátnych orgánov.
Domáhala sa toho, aby súd zaviazal rezort školstva a Okresný úrad v Prešove (v súčasnosti už Regionálny úrad školskej správy v Prešove) k prijatiu účinných opatrení, ktoré protiprávny stav na škole odstránia a do budúcna zabránia segregácii. Súdu poskytla svoje stanovisko aj bývalá verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá situáciu z vlastnej iniciatívy zmapovala. „Jej stanovisko v súdnom konaní podporilo našu argumentáciu,“ poukázala mimovládka.
Okresný súd v Prešove rozsudkom z februára 2019 žalobu zamietol, Krajský súd v Prešove v auguste 2020 rozsudok potvrdil. Oba súdy konštatovali, že Poradňa pre občianske a ľudské práva nepreukázala, že rozhodnutiami štátnych inštitúcií došlo k segregácii rómskych detí na základnej škole v Terni.
Mimovládna organizácia podala dovolanie na Najvyšší súd SR. Ten vo svojom uznesení poukázal na nedávny rozsudok v prípade segregácie rómskych detí na základnej škole Stará Ľubovňa – Podsadek, a tiež na rozhodovaciu prax Európskeho súdu pre ľudské práva v prípadoch diskriminácie rómskych detí v prístupe k vzdelaniu.
Právna zástupkyňa Poradne pre občianske a ľudské práva Vanda Durbáková zdôraznila, že toto rozhodnutie prichádza v čase, keď Slovensko čelí žalobe zo strany Európskej komisie na Súdnom dvore EÚ.
„Zodpovedné štátne orgány musia konečne začať konať a z plánu obnovy financovať opatrenia vedúce k odstraňovaniu segregácie a nie k jej prehlbovaniu v podobe rozširovania kapacít segregovaných rómskych škôl. Okrem iných opatrení musia určovať školské obvody tak, aby podporovali rôznorodosť detí naprieč základnými školami a neprispievali k segregácii znevýhodnených rómskych detí,“ prízvukovala Durbáková.
Viac k témam: Rasová diskriminácia, Segregácia, Žaloba
Zdroj: SITA.sk – Najvyšší súd vrátil antidiskriminačnú žalobu proti štátnym inštitúciám okresnému súdu, na krku máme aj žalobu Európskej komisie © SITA Všetky práva vyhradené.