Napravte škodlivé zásahy do práv obetí, vyzývajú odborníci poslancov pre zmeny v Trestnom zákone
V praxi to znamená napríklad to, že doteraz nevyšetrené prípady znásilnení z rokov 2004 až 2014 budú premlčané.
Filtrovať podľa kategórie
V praxi to znamená napríklad to, že doteraz nevyšetrené prípady znásilnení z rokov 2004 až 2014 budú premlčané.
Novela Trestného zákona bola doručená šesť dní od jej schválenia.
Ak sa ich použitie potvrdí, bude to pre ukrajinskú protivzdušnú obranu predstavovať veľký problém.
Nezabudnuteľné módne výstrelky, farebné líčenie, nové hudobné smery, kultové filmy. Uhádli ste! Ide o obdobie 90. rokov, ktoré bolo legendárnym desaťročím.
Lavrov tiež uviedol, že „Washington a jeho spojenci sa nevzdávajú svojich snov" o tom, že by Rusku „spôsobili strategickú porážku".
Kandidátky môžu obsahovať najviac 15 kandidátov. Potrebné je tiež uhradiť volebnú kauciu vo výške 1700 eur.
Ak by sa z RTVS stalo štátne médium, mohlo by dôjsť k rozporu s Európskym aktom o slobode médií.
Izraelské nálety nasledujú po raketovom útoku na severoizraelské mesto Cfat.
Päťčlenná posádka Nemcov sa plavila výletnou loďou.
Všetci koaliční partneri rešpektujú túto nomináciu, uviedol minister vnútra.
14.2.2024 (SITA.sk) – Odborníci z pomáhajúcich profesií poskytujúci pomoc preživším sexuálneho násilia a zneužívania sú znepokojení zo zmien, ktoré prináša novela Trestného zákona.
Informovala o tom mimovládna organizácia Možnosť voľby s tým, že poznajú mená a tváre konkrétnych ľudí, vrátane detí, ktorých sa tieto zmeny dotknú.
Ako signatári v stanovisku vysvetlili, tieto zmeny v praxi znamenajú napríklad to, že doteraz nevyšetrené prípady znásilnení z rokov 2004 až 2014 budú premlčané a páchatelia tak budú nepostihnuteľní, pričom ide nielen o nenahlásené prípady, ale aj prípady, keď už bolo trestné oznámenie podané, no nepadlo obvinenie.
Odborníci vyzvali poslancov, aby v ďalšom kroku napravili škodlivé zásahy do práv obetí. „Vyzývame ich, aby neskracovali legislatívne procesy a procesy potrebné na dosiahnutie spravodlivosti, neuzurpovali si priestor dialógu mocenským spôsobom a nevytláčali odborné názory na okraj,“ vyhlásili odborníci v spoločnom stanovisku.
Odborníci ďalej vysvetlili, že zdôvodnenia, ktoré boli ponúknuté v rozprave, nie sú založené na odbornom poznaní problematiky násilia, práve naopak, sú hlboko dehonestujúce voči ľuďom, ktorí sexuálne násilie a zneužívanie prežili, a jednoznačne ukazujú, že v našej spoločnosti stále pretrvávajú mýty, ktoré spochybňujú ich bolesť, strach a poníženie.
„Svojimi vyjadreniami vyslali poslanci hlasujúci za zmenu novely signál všetkým znásilneným osobám a sexuálne zneužívaným deťom, že im nebudú veriť, a že ak po rokoch naberú odvahu hovoriť, bude to už len ich problém – a to aj v prípade, ak pôjde o páchateľa, ktorý znásilnil viacero žien alebo zneužil desiatky detí,“ napísali signatári s tým, že podľa novely sa budú brať do úvahy iba obete znásilnenia, ktorým násilník ublížil len za posledných desať rokov.
Už len samotné znenie zákona a spôsob, akým sa o sexuálnom násilí hovorí, môžu podľa expertov v spoločnosti posilniť atmosféru, v ktorej budú obete so svojím ponížením a strachom osamote a môže sa stať, že zo strachu z výsmechu a spochybňovania trestné činy nenahlásia.
Dlhé premlčacie doby majú podľa expertov svoje opodstatnenie, pretože ženy majú často vážne dôvody na to, aby skutok nenahlásili hneď, napríklad keď žena s násilníkom žije v jednej domácnosti a má s ním deti.
„Jednoducho sa tieto ženy boja o svoj život. Alebo sú ešte deťmi a nikto im neverí, že im to môže robiť ich blízky človek. Alebo patria do skupín zraniteľných ľudí – napríklad majú telesné, nezriedka aj mentálne znevýhodnenie, alebo sú vo vysokom veku a nedokážu presne popísať, čo sa im deje, a polícia tak násilníkov odhalí často až vtedy, keď spáchajú doslova sériu takýchto činov,“ upozornili odborníci.
Novela teda podľa expertov neprináša žiadnu pozitívnu zmenu z pohľadu obetí a podkopáva desaťročia budovanú ochranu ich práv.
„Na základe rigidných predsudkov, nedostatku odborných znalostí politici vytvárajú precedens, ktorý už teraz ubližuje stovkám obetí násilných činov. Takéto konanie mocných, tých, ktorí rozhodujú o kvalite života nás všetkých, považujeme, so všetkou expertnou skúsenosťou, ktorú máme, za neprípustné,“ uzavreli signatári.
Stanovisko za deň podpísalo viac ako 200 ľudí z odbornej obce, ľudí pracujúcich v oblasti násilia a ochrany ľudských práv v mimovládnych organizáciách či v nezávislých a výskumných inštitúciách.
Podpísali sa napríklad predstavitelia Ligy za duševné zdravie, Slovenskej psychiatrickej spoločnosti, Slovenského národného strediska pre ľudské práva, občianskeho združenia Žena v tiesni, Linky detskej istoty a tiež Centra spoločenských a psychologických vied SAV a ďalších pracovísk inštitúcie. Podpísali sa tiež mnohí psychológovia a psychiatri.
Viac k témam: Novela Trestného zákona, Sexuálne násilie, Sexuálne zneužívanie, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk – Napravte škodlivé zásahy do práv obetí, vyzývajú odborníci poslancov pre zmeny v Trestnom zákone © SITA Všetky práva vyhradené.