Navrhovaný lex atentát nijakým spôsobom nerieši bezpečnostnú situáciu, podľa SaS vytvára zo Slovenska policajný štát
Pamätám si billboardy o drahých potravinách, no teraz ideme zas riešiť situáciu premiéra a predsedu parlamentu, uviedla Kolíková.
Filtrovať podľa kategórie
Pamätám si billboardy o drahých potravinách, no teraz ideme zas riešiť situáciu premiéra a predsedu parlamentu, uviedla Kolíková.
Minister má právo podať disciplinárny návrh, no dnešok bol skôr varovaním všetkým slušným sudcom či poctivým vyšetrovateľom, tvrdí Šeliga.
Na hodnotenie malo vplyv aj to, že Čaputová s odchodom z funkcie prestala byť vnímaná ako aktívny politický súper.
Slovenský prezident Peter Pellegrini to povedal na tlačovej konferencii po samite lídrov Európskej únie.
Hlavnou podmienkou je, aby vykonávali prácu na skúšku u zamestnávateľa.
Rusko v Charkovskej oblasti stále kontroluje niekoľko dedín v dvoch smeroch.
Podľa ministerstva vnútra je takáto podpora národného družstva bežná aj inde vo svete.
Do druhého čítania neprešiel ani návrh o starobnom dôchodkovom sporení od poslancov zo Slobody a Solidarity (SaS) Mariána Viskupiča a Jany Bittó Cigánikovej.
Nomináciu kandidáta musí ešte odobriť vláda SR.
Nespokojnosť s niektorými aspektami obsiahnutými v „lex atentát“ už vyjadrili aj Slovenská advokátska komora alebo Súdna rada SR.
18.6.2024 (SITA.sk) – Parlament v utorok začal rokovať o takzvanom lex atentát, ktorý je reakciou na nedávny útok na premiéra Roberta Fica. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) s návrhom zásadne nesúhlasí, pretože podľa nich nijakým spôsobom nerieši bezpečnostnú situáciu na Slovensku. Liberáli naznačili, že pri niektorých jeho častiach dokonca hrozí, že sa Slovensko môže stať policajným štátom.
„Zo strany vlády v úvode zaznelo, že to bude návrh, ktorý bude konsenzom v spoločnosti. Predpokladali sme, že prebehne diskusia medzi koalíciou a opozíciou, k ničomu takému však nedošlo. Až krátko pred rozhodnutím vlády sme sa dozvedeli, čo za návrh má byť v parlamente prerokovaný,“ povedala poslankyňa Mária Kolíková podpredsedníčka SaS.
Kolíková tiež poukázala na to, že vláda otvára Trestný zákon, pričom návrh zavádza prísne tresty, ako napríklad doživotné renty pre predsedu parlamentu a premiéra za podmienok, o ktorých sa nikdy nediskutovalo.
„Pamätám si billboardy o drahých potravinách, no teraz ideme zas riešiť situáciu premiéra a predsedu parlamentu a nie každodennú situáciu ľudí,“ poznamenala Kolíková.
Kritizovala tiež, že právnu úpravu predkladá minister obrany, čo vyvoláva dojem, ako keby sme boli vo vojne, a nie minister vnútra, ktorý by bol logickejším navrhovateľom.
Kolíková upozornila aj na plánované zmeny v zákone o práve na zhromaždenie, ktoré podľa nej vytvárajú zo Slovenska policajný štát.
„Nevidíme dôvod ani na to, aby sa riešili osobitné kompetencie pre SIS či utajované skutočnosti,“ dodala podpredsedníčka. V tejto súvislosti spomenula, že Súdna rada aj Slovenská advokátska komora sa vyjadrili, že na takéto rýchle konanie nie je dôvod.
SaS pripravuje pozmeňujúci návrh, ktorý sa bude týkať reálnych bezpečnostných hrozieb, akými sú vyhrážky voči politikom a verejne činným osobám.
„Budeme preto navrhovať špecializovaný útvar pre boj s vyhrážkami, na ktorom sa bude takéto konanie stíhať,“ uzavrela Kolíková.
Viac k témam: Lex-atentát, Premiér Slovenskej republiky, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk – Navrhovaný lex atentát nijakým spôsobom nerieši bezpečnostnú situáciu, podľa SaS vytvára zo Slovenska policajný štát © SITA Všetky práva vyhradené.