Nikdy sme nemali toľko slobody a zároveň toľko neistoty, hodnotí expremiérka Radičová
Vznik Slovenskej republiky, vstup do EÚ, OECD, NATO či do Eurozóny. Aj toto všetko nám podľa bývalej premiérky priniesol November '89.
Filtrovať podľa kategórie
Vznik Slovenskej republiky, vstup do EÚ, OECD, NATO či do Eurozóny. Aj toto všetko nám podľa bývalej premiérky priniesol November '89.
Konfederácia odborových zväzov SR opakovane poukazuje na potrebu zmeniť stanovený spôsob zvyšovania súm životného minima.
Nedeľňajšie voľby sú už štvrté za štyri roky.
Favoritom prezidentských volieb je úradujúca hlava štátu Klaus Iohannis.
K redukcii množstva potravinového odpadu by mohlo prispieť vyvíjanie lepších metód chladenia potravín.
Nemecko si celý týždeň pripomína 30. výročie pádu Berlínskeho múru, ktorý bol kľúčovou udalosťou pri páde komunizmu vo východnej Európe.
Podľa slovenských europoslancov brexit 31. októbra nenastane.
Tirolská lavínová výstražná služba v piatok varovala pred zvýšeným rizikom lavín v dôsledku výdatného sneženia.
SNS so znepokojením sleduje rozporuplné konanie vlády SR.
Novinkou v rámci horských oblastí je zavedenie novej organizačnej zložky pod HZS, takzvanej Bezpečnostno-operatívnej jednotky.
10.11.2019 (Webnoviny.sk) – Jedným z hlavných dôsledkov Nežnej revolúcie bolo, že sme nikdy nemali toľko slobody a zároveň toľko neistoty ako dnes. Pre agentúru SITA to uviedla bývalá predsedníčka vlády SR a sociologička Iveta Radičová v súvislosti s 30.tym výročím Nežnej revolúcie, ktorej dôsledkom bolo odstránenie komunistického režimu v Československu.
Vznik Slovenskej republiky, vstup do Európskej únie (EÚ), Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) či do eurozóny. Aj toto všetko nám podľa bývalej premiérky priniesol November ’89.
Radičová radí Slovensko do skupiny vyspelých krajín sveta. „Máme však pretrvávajúce sociálno-ekonomické problémy vrátane výrazných regionálnych rozdielov a štrukturálneho zaostávania trhu práce, slabú strednú vrstvu a ešte stále nízko príjmový model ekonomiky. Vplyvom globalizácie, technologizácie, klimatických zmien, demografickej krízy, terorizmu, migrácie a zaostávania priemyslu spolu s nefunkčnosťou právneho štátu a mierou korupcie prevláda v spoločnosti pocit bezmocnosti, beznádeje, strachu a hnevu. Sme hyperpolarizovaní, ťažko hľadáme spoločného menovateľa v spore o identitu, ktorý je sprevádzaný vysokou mierou nedôvery v demokratické inštitúcie štátu,“ konštatovala bývalá premiérka.
Pri otázke agentúry SITA, čo vypovedá o stave demokracie na Slovensku, že obžalovaný podnikateľ Marian K. mal mať kontakty na rôznych ľudí v politike, súdnictve, na polícii či na prokuratúre, odpovedala, že nie je dobré odkláňať problém zlyhania konkrétnych politikov a ich sietí na zlyhanie demokracie ako systému.
„Z dôvodu nízkej dôvery v zákonodarnú, výkonnú, súdnu a kontrolnú moc, kriticky chabú a zdeformovanú vymožiteľnosť práva, množstva káuz, najmä nevyriešených, je dôvera v spravodlivosť nesmierne nízka. Občania sa právom cítia dezorientovaní, odstavení a využívaní politikmi pri moci,“ myslí si Radičová.
Politická kultúra je preto podľa nej na bode mrazu a aj z toho dôvodu je Slovenská republika oprávnene chápaná ako pseudodemokracia.
Nežná revolúcia je názov pre nekrvavé udalosti, ktoré prebiehali od 16. novembra do 29. decembra 1989. Iniciátormi boli študenti, ku ktorým sa pridali najprv herci a divadelníci a postupne ostatné skupiny obyvateľstva.
Na Slovensku bola vytvorená Verejnosť proti násiliu (VPN) a v Česku Občianske fórum (OF). Dôsledkom Nežnej revolúcie bolo odstránenie komunistického režimu v Československu.
Viac k témam: 17. november, Nežná revolúcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Nikdy sme nemali toľko slobody a zároveň toľko neistoty, hodnotí expremiérka Radičová © SITA Všetky práva vyhradené.