Nová galéria vo fabrike približuje zrod Baťovho závodu a mestečka Svit (video)
V galérii sa nachádza vyše 90 historických fotografií, ktoré dopĺňa veľký počet exponátov.
Filtrovať podľa kategórie
V galérii sa nachádza vyše 90 historických fotografií, ktoré dopĺňa veľký počet exponátov.
Štvrtok očami fotografov.
Maďarsko odvolalo svoj nesúhlas so zvolením budúceho generálneho tajomníka NATO.
Andrea Vlčeková bola nezvestná od 13. decembra 2016, keď si Miroslav Vlček objednal jej únos.
Dôvody tohto spomalenia nie sú na strane dopytu po pracovnej sile, ale na strane jej ponuky, tvrdí analytik.
Generálny prokurátor poukazoval na karikatúru od umelca Danglára, ktorú dali prokurátori ÚŠP na narodeniny svojmu šéfovi Danielovi Lipšicovi.
Máloktorý vodič si pripustí, že by sa mu to mohlo stať a predsa – prípady zabudnutých detí, či zvierat v rozhorúčených autách sa opakujú každé leto.
Myslí si to riaditeľ ľudskoprávnej organizácie Amnesty International Slovensko (AIS) Rado Sloboda a dodáva, že ide o hanbu.
Slovensko stojí pred tromi veľkými výzvami. Musí dokázať zvýšiť produktivitu práce, zlepšiť systém vzdelávania a naučiť sa využívať nové technológie.
Účinným spôsobom, ako prechádzať nezdravým vzťahom, sú však aj tréningy a školenia zamerané na komunikačné schopnosti, zvládanie negatívnych emócií, úzkosti a hnevu.
20.6.2024 (SITA.sk) – Historické momenty počiatku Svitu známeho ako Baťovo mestečko pod Tatrami, úzko spojené s výstavbou fabriky, pripomína galéria v areáli Chemosvitu. Nachádza sa v nej viac ako 90 historických fotografií.
Ako pre SITA povedal Peter Migač z oddelenia marketingovej komunikácie, ktorý stál pri realizácii galérie, fotografie mapujú vznik nielen mesta, ale predovšetkým Baťových závodov.
Dopĺňa ich veľký počet exponátov, z ktorých časť zapožičalo Baťove múzeum vo Svite, ide o množstvo dobových listín, prvé vlákno, produkty z viskózy či ručne maľované plagáty i dobové stroje.
Za myšlienkou firmy na výrobu viskózy, obalov a vlákien pod Tatrami bol Tomáš Baťa (1876-1932). Vo vízii svojho brata pokračoval Ján Antonín Baťa. S budovaním fabriky sa podľa Migača začalo v roku 1934 výstavbou prvej pokusnej stanice.
„Tridsiate roky boli na zelenej lúke pod Tatrami poznačené prudkým rozvojom výroby, o akej dovtedy nebolo ani zmienky,“ poznamenal pre agentúru SITA. Pre región išlo podľa jeho slov o revolučnú zmenu.
Čiernobiele fotografie v galérii zachytávajú nielen počiatky fabriky a mesta, ale chronologicky prechádzajú až do obdobia 90. rokov 20. storočia.
„Galéria je zameraná na prezentáciu, výskum a tvorbu zbierky historických predmetov od vzniku samotnej fabriky. Myšlienka založenia galérie bola, aby nielen naši zamestnanci či široká verejnosť, ale aj budúce generácie mali možnosť nahliadnuť do histórie a samotného vývoja vzniku fabriky,“ dodal Migač. Na jej návštevu sa však je podľa jeho slov potrebné vopred objednať.
Práve od podniku Slovenská viskózová továreň – Svit vzišiel aj názov samotnej osady, ktorá získala v roku 1962 štatút mesta.
V roku 2018 tam na počesť 120. výročia narodenia zakladateľa fabriky a robotníckej osady Jána Antonína Baťu otvorilo občianske združenie Rozpuk expozíciu pre verejnosť – Baťovo múzeum.
Nachádzalo sa v prenajatých priestoroch tamojšej železničnej stanice. Pre jej súčasnú rekonštrukciu je však jeho činnosť momentálne dočasne pozastavená.
„Myšlienka založiť múzeum bola už v roku 2014, chceli sme vybudovať pamätnú izbu, prípadne múzejnú expozíciu, ktorá by prezentovala širokej verejnosti históriu vzniku mesta i Baťových závodov,“ priblížil pre SITA jeden z členov združenia Vladimír Zentko.
Expozícia je podľa neho zameraná na osvetu morálnych zásad a podnikateľských princípov bratov Tomáša a Jána Antonína Baťovcov a históriu vzniku fabriky a robotníckej osady pod Tatrami od roku 1934 po rok 1939.
„Štyri roky sme zbierali artefakty či už od preživších, takzvaných baťovcov, pamätníkov, ktorí mali fotografie či reklamné predmety s logami, ale aj prostredníctvom aukcií a trhov v okolí. Takýmto spôsobom sme zachránili mnohé predmety, ktoré sú vystavené aj v samotnej galérii v areáli podniku,“ vysvetlil Zentko.
Dokopy takto pre múzeum nazhromaždili odhadom 750 predmetov. Za mimoriadne hodnotnú označil Migač napríklad aj ručne písanú knihu z pera osobného priateľa Tomáša Baťu, jeho takzvaného dvorného novinára Dominika Čiperu, ktorá má sto rokov.
https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/06/bata_galeria_svit_fa.mp4
Viac k témam: Múzeum
Zdroj: SITA.sk – Nová galéria vo fabrike približuje zrod Baťovho závodu a mestečka Svit (video) © SITA Všetky práva vyhradené.