Pellegrini si pri pamätníku SNP v Banskej Bystrici pripomenul 79. výročie Víťazstva nad fašizmom. Zásluhy pripísal aj Červenej armáde (foto)
Popri tom však pripustil, že 79 rokov bez vojny spôsobilo istú devalváciu samotného mieru.
Filtrovať podľa kategórie
Popri tom však pripustil, že 79 rokov bez vojny spôsobilo istú devalváciu samotného mieru.
Dátum vybrali na počesť švajčiarskeho humanistu a filantropa Jeana Henryho Dunanta, ktorý sa narodil 8. mája v roku 1828 v Ženeve a je jedným z otcov myšlienky na vytvorenie...
Zdôraznila, že našou povinnosťou je, aby sme svet prosperity, slobody a demokracie nielen chránili, ale ho aj odovzdali budúcim generáciám.
Konkrétne odvolací súd rozhodne o odvolaní prokurátora proti rozsudku zo septembra 2022, ktorým ju prvostupňový súd oslobodil spod obžaloby vo veci údajnej korupcie.
Si Ťin-pching odletel z Francúzska v utorok večer, pred odchodom mu pripravili vojenské fanfáry.
Takéto riešenie je vyskúšané na základe spolupráce medzi Talianskom a Albánskom z uplynulého roku a v súčasnosti je možné vidieť, že prináša pozitívne výsledky vo výraznom znížení...
V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine stratila ruská armáda 477 430 vojakov.
Zároveň všetkých na Slovensku vyzval, aby robili politiku tam, kde sa má robiť, či už v parlamente, alebo na protestných zhromaždeniach.
Prémiová módna značka Answear.sk spúšťa inšpiratívnu reklamnú kampaň "Zahaľte svoj život do vzácnych vecí", ktorá zdôrazňuje význam módy v našich každodenných životoch a jej...
Dodal, že aj v dnešnej dobe je čoraz viac vidieť, že ideológia fašizmu a nenávisti sa ani po takmer 80 rokoch nevytratila z našej spoločnosti.
8.5.2024 (SITA.sk) – Zvolený prezident Peter Pellegrini (Hlas-SD) si pripomenul 79. výročie Víťazstva nad fašizmom a : ukončenie druhej svetovej vojny pri pamätníku SNP v Banskej Bystrici. Vo svojom príhovore pripomenul, že Európa žije takmer 80 rokov v mieri, pričom jednotlivé štáty sa dokázali vyrovnať s tragickou minulosťou a vytvorili nový mierový koncept spolupráce postavený na idei humanizmu, tolerancie a demokracie, ktorá odmieta xenofóbiu, rasizmus a utláčanie menšín.
Koncept okrem iného garantuje hranice, územnú celistvosť a vytvára mierovú spoluprácu medzi národmi.
„Tieto hodnoty by sme nedokázali napĺňať bez tých, ktorí oslobodzovali našu vlasť. Sú to príslušníci Červenej armády, ako aj iných národov, naši otcovia a dedovia, ktorí hrdinsky nasadzovali svoje životy za našu slobodu a mnohí z nich sa už k svojim rodinám nikdy nevrátili,“ povedal a vyzval k tomu, aby sme na nich všetkých boli hrdí a vďační za ich hrdinské činy.
Súčasne odmietol akúkoľvek snahu prekrúcať historickú pravdu a priblížil, že aktuálne existuje snaha prepisovať dejiny a hovoriť len o tom, čo sa hodí vzhľadom na vojnu na Ukrajine.
„Pravda je len jedna. Preto odmietam snahy nespomínať a prehliadať zásluhy Červenej armády pri oslobodzovaní našej vlasti a rovnako odmietam snahy poľudšťovať fašistický režim a bagatelizovať fakty o obetiach v koncentračných táboroch. Treblinka, Buchenwald, Oswienčim, ale aj Sereď sú morálnym výkričníkom pre nás súčasníkov, aby sa dejiny v tejto hrôzostrašnej podobe už nikdy neopakovali,“ uviedol. Podľa Pellegriniho sú pripomienkou, aby sme nezlyhali ako generácia, ktorá svojou pasivitou dopustila genocídu národov po celej Európe.
Popri tom však pripustil, že 79 rokov bez vojny spôsobilo istú devalváciu samotného mieru.
„Veľakrát ho berieme ako samozrejmosť, niečo čo je navždy dané a nikdy sa to nezmení. Pri tomto pamätníku chcem jasne vyzvať, aby sme rinčanie zbraní nahradili mierovými rokovaniami, pokiaľ nebude neskoro a celá situácia sa nevymkne z rúk. Poďme hovoriť o prímerí, o mierových scenároch, aktivizujme diplomaciu a zbrane vnímajme ako posledné krajné riešenie,“ tvrdí budúci prezident.
Európa si dnes pripomína 79. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. V hlavnom veliteľstve sovietskych vojsk v nemeckom Karlshorste, predmestí Berlína, podpísali 8. mája 1945 dokument o bezpodmienečnej kapitulácii hitlerovského Nemecka. Druhá svetová vojna sa tak v Európe oficiálne skončila.
Keďže v čase, keď dokument vstúpil do platnosti, bol v Moskve pre časový posun už nasledujúci deň, v Rusku a niektorých postsovietskych štátoch si koniec bojov na európskom kontinente pripomínajú 9. mája. Bezpodmienečnú kapituláciu pritom nemecká branná moc podpísala už 7. mája 1945 vo francúzskom Remeši. Sovietsky zväz však následne tvrdil, že jeho zástupca na akte nemal potrebné právomoci, preto trval na opakovaní celej veci.
Viac k témam: Deň víťazstva nad fašizmom, Druhá svetová vojna, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), vojna na Ukrajine, Výročie, Zvolený prezident
Zdroj: SITA.sk – Pellegrini si pri pamätníku SNP v Banskej Bystrici pripomenul 79. výročie Víťazstva nad fašizmom. Zásluhy pripísal aj Červenej armáde (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.