Počet sobášov sa na Slovensku znižuje a stúpa vek, v ktorom ľudia vstupujú do manželstva
Vývoj sobášnosti bol negatívne ovplyvnený špecifickými podmienkami, ktoré vznikli počas pandémie ochorenia COVID-19.
Filtrovať podľa kategórie
Vývoj sobášnosti bol negatívne ovplyvnený špecifickými podmienkami, ktoré vznikli počas pandémie ochorenia COVID-19.
Ruské okupačné sily taktiež zastrelili v nedeľu pri obci Vesele v Doneckej oblasti dvoch ukrajinských vojnových zajatcov.
Zástupca šéfa ruskej Bezpečnostnej rady sa už niekoľkokrát vyhrážal použitím jadrových zbraní.
Štefan Žiga bol pôvodne obvinený, že odovzdal úplatky 175-tisíc eur.
Ako príklad oklamaných voličov zo strany Igora Matoviča pripomenul Zoroslav Kollár kauzu SCP Ružomberok.
Novým riaditeľom SIS by sa mal stať Pavol Gašpar, ktorý je momentálne štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti.
Zdôraznil, že magistrátu sa ospravedlnil a škodu uhradil. Vyjadril sa tiež, že v danej situácii by sa zachoval rovnako.
Oficiálne začala pôsobiť aj koalícia dronov a zapojilo sa do nej osem krajín.
Prezidentka poprela, že by bola vopred dohodnutá s Ústavným súdom SR, ako to naznačil premiér Fico.
Rozhovory o potenciálnej dohode o prímerí v Pásme Gazy po nádejnom začiatku v ostatných dňoch „nepostúpili podľa očakávania“.
18.2.2024 (SITA.sk) – Zníženie počtu sobášov je na Slovensku trendom 20. aj 21. storočia. Zároveň sa neustále zvyšuje priemerný vek, v ktorom muži aj ženy vstupujú do manželstva.
Vyplýva to z publikácie Rodinné správanie populácie Slovenska, ktorá sa venuje rodinnému správaniu obyvateľov SR prierezovo od roku 1991 až po posledné sčítanie v roku 2021.
Celé 90. roky minulého storočia sa na Slovensku znižoval počet sobášov. „Dochádzalo k tomu aj napriek skutočnosti, že do veku najvyššej sobášnosti sa postupne dostávali početné generácie slobodných mužov a žien. Ďalší výraznejší pokles bol zaznamenaný začiatkom 21. storočia,“ uviedla hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 zo Štatistického úradu SR Jasmína Stauder.
Vývoj sobášnosti bol negatívne ovplyvnený špecifickými podmienkami, ktoré vznikli počas pandémie ochorenia COVID-19. Hlavne v roku 2020 bol zaznamenaný prudký pokles počtu uzavretých sobášov. Rok 2021 priniesol určité oživenie, ale sobášnosť stále nedosahovala hodnoty spred pandémie.
Vývoj priemerného veku pri sobáši sa u oboch pohlaví kontinuálne zvyšuje počas celého transformačného obdobia až do súčasnosti. Kým v roku 1991 sa na Slovensku muž oženil v priemere vo veku 25,6 roka, v roku 2021 to už bolo takmer 35 rokov. U žien tento trend dosahoval o niečo nižšiu dynamiku, keď z pôvodných 22,9 roka sa hodnota priemerného veku pri sobáši zvýšila na 32,1 roka.
Druhé a ďalšie sobáše rozvedených sa na Slovensku uskutočňujú nielen medzi staršími osobami, ale v priemere aj po dlhšej dobe po skončení rozvodového konania. V porovnaní s rokom 1991 sa priemerný čas od rozvodu po sobáš zvýšil v roku 2021 o 6,1 roka u mužov a o 5,8 roka u žien.
Priemerný vek pri sobáši rozvedených sa za rovnaké obdobie zvýšil o 12,2 roka u mužov a 10,9 roka u žien. Rovnaký trend možno pozorovať aj pri ovdovelých mužoch a ženách. Do ďalšieho manželstva vstupujú starší a s väčším časovým odstupom od straty manžela či manželky.
„Spoločne sú tieto zmeny podmienené aj samotným odkladaním predchádzajúcich (najčastejšie prvých) manželstiev, všeobecným predlžovaním života a znižovaním mužskej nadúmrtnosti, a teda aj samotným zvyšovaním veku, v ktorom dochádza k ovdoveniu,“ podotkla Stauder.
Viac k témam: Počet sobášov, Prieskum, Rozvod, Štatistiky
Zdroj: SITA.sk – Počet sobášov sa na Slovensku znižuje a stúpa vek, v ktorom ľudia vstupujú do manželstva © SITA Všetky práva vyhradené.