Pravoslávni veriaci začínajú sláviť Vianoce, na Slovensku sa k nim hlási približne 50-tisíc ľudí
Na Slovensku sa hlási k pravoslávnej cirkvi približne 50 000 veriacich.
Filtrovať podľa kategórie
Na Slovensku sa hlási k pravoslávnej cirkvi približne 50 000 veriacich.
Agentúra SITA vybrala kvinteto najznámejších mien z celého sveta, ktoré odišli na večnosť v roku 2024.
Tieto tvrdenia nebolo možné overiť, pričom Ukrajina ruské vyhlásenia poprela.
Podnet na prokuratúru podala na sklonku roka 2024 poslankyňa metského zastupiteľstva Beáta Zemková, ktorá bola pri tajnom hlasovaní súčasťou sedemčlennej hlasovacej komisie.
Dostál očakáva, že v roku 2025 bude tento trend vládnutia pokračovať a koalícia nebude rešpektovať demokratické inštitúcie a pokračovať v personálnych čistkách na ministerstvách.
Cirkev si pripomínala „tri zázraky“- príchod mudrcov z východu, Ježišov krst a jeho prvý zázrak v Káne Galilejskej.
Začiatok procesu bol pritom vytýčený už na máj minulého roku.
Sviatok Zjavenie Pána patrí k najstarším kresťanským sviatkom.
Kraj chce vybudovať miesto pre zastavenie autobusu, priestor pre plynulé a bezpečné nastupovanie a vystupovanie s priľahlým chodníkom a prechodom pre chodcov.
Nie je však jasné, koľko z ľudí na tomto zozname naďalej žije.
6.1.2025 (SITA.sk) – Väčšina pravoslávnych veriacich, ktorí sa pridržiavajú juliánskeho kalendára, oslávi Vianoce na Sviatok Troch kráľov, teda 6. januára. Ten je pre nich Štedrým dňom. Na Slovensku sa hlási k pravoslávnej cirkvi približne 50 000 veriacich.
Podľa predstaviteľov cirkvi je ich však viac. Väčšina z nich žije na východe republiky. Administratívne sa pravoslávna cirkev delí na dve eparchie – prešovskú a michalovskú. S migráciou obyvateľstva vznikli i mnohé cirkevné obce na strednom a západnom Slovensku.
Pravoslávni veriaci nemávajú tradičnú polnočnú sv. omšu. Veľké povečerie sa môže slúžiť aj skôr, podľa zvykov vo farnosti. Pravoslávni veriaci na Štedrý deň dodržiavajú prísny pôst bez mäsa a mliečnych výrobkov, na večeru sa podávajú oplátky, ovocie, zemiaky, fazuľa, kapustnica s hubami bez klobásy, na stole by nemal chýbať med a cesnak, v niektorých regiónoch je aj ryba.
Po Štedrom dni, teda 7. januára, slávia pravoslávni sviatok narodenia Spasiteľa, nasleduje sviatok Zbor presvätej Bohorodičky a 9. januára si pripomínajú prvomučeníka Štefana.
V krajinách bývalého Sovietskeho zväzu je okolo 200 miliónov pravoslávnych veriacich, v Poľsku asi jeden milión. V Česku, Poľsku aj na Slovensku však treba k sláviacim prirátať aj niekoľko desiatok tisíc Ukrajincov, ktorí odišli z krajiny po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022.
Juliánsky kalendár si uchovala srbská i jeruzalemská cirkev. Niektoré cirkvi, napríklad grécka, cyperská, alexandrijská, albánska a bulharská, slávia Vianoce už podľa nového štýlu, ale aj tam existujú skupiny veriacich, ktoré sa pridržiavajú starého kalendára. V USA a na celom území západnej pologule sa pravoslávni veriaci prispôsobili gregoriánskemu kalendáru.
Viac k témam: Pravoslávni veriaci, Traja králi, Vianoce
Zdroj: SITA.sk – Pravoslávni veriaci začínajú sláviť Vianoce, na Slovensku sa k nim hlási približne 50-tisíc ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.