Pripomenuli si grófa Jozefa Pálfiho, vďaka ktorému stojí Smolenický zámok
Kvety k miestu jeho posledného odpočinku položila starostka Svetlana Petrovičová aj farníci.
Filtrovať podľa kategórie
Kvety k miestu jeho posledného odpočinku položila starostka Svetlana Petrovičová aj farníci.
Prezidentka sa zúčastnila pietnej spomienky v Seredi.
Venovaná bude pracovníkom ministerstva školstva, učiteľským zborom, akademickej obci, študentom a žiakom, ktorí boli rasovo a nábožensky prenasledovaní a zavraždení.
Volodymyr Zelenskyj poukázal na príklady iných krajín, ktoré napadli Rusi a naďalej sú čiastočne okupované Moskvou.
Africká únia je po Európskej únii druhým regionálnym blokom, ktorý má stále členstvo v G20.
Mnohé politické prúdy otvorenejšie alebo skrytejšie zasievajú semená nenávisti v slovenskej spoločnosti.
V mene občanov Slovenskej republiky v telegrame vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí a zraneným zaželala skoré uzdravenie.
Zároveň zdôraznil, že ak necháme strach a nenávisť bujnieť, vedú k násiliu, tragédii, dokonca ku genocíde.
Minister zahraničia prízvukuje, že tragédia holokaustu je tragédiou nás všetkých a je veľmi dôležité si túto tragédiu pripomínať.
Progresívne Slovensko si dnes pripomenulo Deň obetí holokaustu a rasového násilia.
9.9.2023 (SITA.sk) – Osobnosť Jozefa Pálfiho si pri príležitosti 170. výročia od jeho narodenia pietnou spomienkou uctili v Smoleniciach na cintoríne pri hrobke pálfiovcov.
Kvety k miestu jeho posledného odpočinku položila starostka Svetlana Petrovičová aj farníci. Práve Jozef Pálfi začal s výstavbou Smolenického zámku, ktorý je už desaťročia dominantou obce.
Jozef Pálfi sa narodil 8. septembra 1853 na území dnešného Poľska. Žil však aj so svojou rodinou v Smoleniciach v kaštieli, ktorý už nestojí. Ešte za života svojho otca Mórica Pálfiho prevzal správu smolenického panstva.
V podnikaní sa začal orientovať na priemyselnú výrobu, založil chemickú továreň, zakladal píly. Chemická výroba sa v obci udržala dodnes. Riaditeľka Múzea Červený Kameň Ivana Janáčková v príhovore pred hrobkou pálfiovcov zdôraznila, že práve vďaka Jozefovi Pálfimu stojí Smolenický zámok, ktorý má dnes v správe Slovenská akadémia vied.
„Som presvedčená, že keby nebolo Jozefa Pálfiho, nebol by ani Smolenický zámok. S obnovou stredovekej ruiny hradu začal jeho otec Móric Pálfi, ale Jozef bol ten , kto postavil Smolenický zámok v jeho súčasnej podobe,“ povedala Ivana Janáčková.
Dokončenia výstavby sa však nedožil. Dobová tlač podľa nej opisovala grófa Jozefa Pálfiho ako systematického, svedomitého, podnikavého a racionálneho človeka a veľmi dobrého hospodára.
Zomrel v roku 1920 vo Švajčiarskom Davose, jeho telesné pozostatky o štyri roky neskôr uložili do hrobky v Smoleniciach, ktorú dal vybudovať. Spolu s ním sú tam pochovaní aj niekoľkí ďalší príbuzní.
Jozefa Pálfiho dnes v Smoleniciach pripomína, okrem toho, čo počas svojho života vybudoval, aj jeho busta, ktorú odhalili pred šiestimi rokmi v parku bývalého „dolného“ kaštieľa.
Viac k témam: Smolenický zámok, Výročie
Zdroj: SITA.sk – Pripomenuli si grófa Jozefa Pálfiho, vďaka ktorému stojí Smolenický zámok © SITA Všetky práva vyhradené.