Progresívne Slovensko predložilo vlastný návrh o pomoci tehotným ženám
Návrh odstraňuje prekážky ako povinné poučenie pred informovaným súhlasom či povinná čakacia lehota 48 hodín, ktorá len odďaľuje prístup k bezpečnému umelému prerušeniu...
Filtrovať podľa kategórie
Návrh odstraňuje prekážky ako povinné poučenie pred informovaným súhlasom či povinná čakacia lehota 48 hodín, ktorá len odďaľuje prístup k bezpečnému umelému prerušeniu...
Rakety Grad a delostrelecká munícia zasiahli mestá Nipokoľ a Marhanec zhruba 10 kilometrov od elektrárne, uviedol gubernátor Dnepropetrovskej oblasti.
Pri priaznivom počasí zostane v priebehu budúceho týždňa otvorené aj letné kúpalisko.
Vo vojne na Ukrajine podľa Kyjeva zomrelo už 46 500 príslušníkov ruských síl.
Na leteckých dňoch sa rozlúčia slovenské lietadlá MIG-29.
Medzi obeťami je 29-ročná žena a jej dve deti vo veku osem a desať rokov.
Takáto sadzba dane na palivá by sa podľa ich návrhu uplatňovala len od 1. januára do 31.decembra budúceho roka, návrh predložili do parlamentu.
Vozidlo dostalo defekt, skončilo mimo cesty.
Moskva nesúhlasila s klauzulou nutnosti kontroly Zaporižžskej jadrovej elektrárne kompetentnými ukrajinskými úradmi.
Obchody by zostali otvorené len poslednú nedeľu pred začiatkom školského roka a tri adventné nedele pred Vianocami.
27.8.2022 (Webnoviny.sk) – Progresívne Slovensko (PS) predložilo do Národnej rady SR vlastnú verziu zákona o pomoci tehotným ženám, ktorý posunie Slovensko k štandardom vyspelých krajín. Informuje o tom hnutie v tlačovej správe, ktoré zaslal hovorca hnutia Radovan Choleva.
Podľa podpredsedníčky hnutia Lucie Plavákovej nový návrh zákona z dielne PS prináša podporné opatrenia pre ženy, ktoré chcú v tehotenstve pokračovať, ako aj pre tie, ktoré sa rozhodnú pre jeho umelé prerušenie.
„Naším cieľom je skutočne pomôcť tehotným ženám, nie cez akúsi pseudopomoc vydierať ženy, ktoré z akéhokoľvek dôvodu v tehotenstve nechcú pokračovať. Chceme rozšíriť dostupné možnosti pre ženy v a po tehotenstve, no zároveň garantovať právo na bezpečnú interrupciu v súlade s medzinárodnými ľudskoprávnymi štandardmi. V dostupnosti bezpečných interrupcií patrí Slovensko k najhorším krajinám v Európe,“ vyhlásila Plaváková.
„Náš návrh odstraňuje prekážky ako povinné poučenie pred informovaným súhlasom či povinná čakacia lehota 48 hodín, ktorá len odďaľuje prístup k bezpečnému umelému prerušeniu tehotenstva. Navrhujeme tiež zavedenie medikamentóznej formy interrupcie, pretože je nemysliteľné, aby sme sa ako jedna z mála krajín v tomto ohľade neriadili vedeckými poznatkami a odporúčaniami,“ uviedla spoluautorka návrhu Beáta Jurík, podľa ktorej jeho prijatím by sa zrušil napríklad aj povinný súhlas zákonných zástupcov pri umelom prerušení tehotenstva neplnoletej osoby.
Jurík tiež poukazuje na prípady zneužívania či hrozby odvrhnutia rodičmi. Členka predsedníctva PS Simona Petrík priblížila, že pri pomoci tehotným ženám sa hnutie zameriava napríklad na rozšírenie príspevku pri narodení dieťaťa či príspevku v súvislosti s narodením dieťaťa so zdravotným znevýhodnením.
„S narastajúcimi nákladmi na základné životné potreby rastie aj tlak na tehotné ženy. Plne si uvedomujeme, že ide najmä o čiastkovú, niekde jednorazovú pomoc, ktorá musí byť následne doplnená o ďalšie systémové opatrenia, aby ženám a ich rodinám dopomohli k zabezpečeniu dôstojného života,“ pripomína Petrík, podľa ktorej sa v PS dlhodobo venujú systémovej pomoci a podpore a už teraz pripravujú ďalšie skutočné riešenia pre ženy a rodiny.
Viac k témam: Tehotná žena, Zákon o pomoci tehotným ženám
Zdroj: Webnoviny.sk – Progresívne Slovensko predložilo vlastný návrh o pomoci tehotným ženám © SITA Všetky práva vyhradené.