Rodičia môžu požiadať o občiansky preukaz pre deti, jeho vybavenie je lacnejšie ako cena cestovného pasu
Nová legislatíva prináša aj viacero zmien.
Filtrovať podľa kategórie
Nová legislatíva prináša aj viacero zmien.
Šéf Focusu povedal, že cena prieskumu sa pohybuje v rozpätí od päť do desať tisíc eur v závislosti od metódy, vzorky a dotazníka.
Michael Bloomberg sa bude uchádzať o demokratickú nomináciu do prezidentského súboja s Donaldom Trumpom.
Muscat už cez víkend oznámil, že v januári odstúpi. Demonštranti však chcú, aby odstúpil hneď.
Policajti opitého vodiča zo Srbska zastavili na hraničnom priechode s Maďarskom v Čunove.
Na ústavný súd sa môže obrátiť až po zverejnení novely v zbierke zákonov, informoval jej hovorca.
V nedeľu večer vyhlásila Bratislava čiastočnú pohotovosť pre sneh.
Otvoril dvere, zohol a spútal jej nohy sťahovacou upínacou páskou.
Tento mesiac do Talianska privezú ďalších desiatich utečencov z ostrova.
Začaté je trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví.
3.12.2019 (Webnoviny.sk) – Pre deti mladšie ako 15 rokov môžu od 1. decembra rodičia požiadať o občiansky preukaz. Ten je možné využiť namiesto cestovného pasu. Agentúru SITA o tom informovala kancelária Ministerstva vnútra SR. Správny poplatok za vydanie občianskeho preukazu je 4,5 eura, čo je približne polovičná suma oproti doposiaľ vydávanému detskému pasu pre deti do šesť rokov.
„Maloletí mohli doteraz kvôli cestovaniu požiadať o pas, čo je finančne nákladnejšie. Odteraz môžu na cestovanie v krajinách EÚ a niektorých ďalších krajinách, ako napríklad Švajčiarsko, Nórsko, Srbsko, Čierna Hora, používať občianske preukazy, ktoré sa na tento účel budú vydávať s rovnakou platnosťou ako pri pasoch. Deťom do 6 rokov s dvojročnou platnosťou, deťom do 15 rokov s päťročnou platnosťou,“ vysvetlila ministerka vnútra Denisa Saková.
Dodala, že zákonný zástupca dieťaťa môže o občiansky preukaz požiadať na hociktorom oddelení dokladov, a rovnako si ho nechať doručiť na zvolené oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku alebo za kuriérom domov za poplatok.
Zákon, ktorý odsúhlasili poslanci tento rok, prináša zmenu aj pre občanov Slovenska žijúcich v zahraničí. „Títo už môžu požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov a aj priamo na našich zastupiteľských úradoch o občiansky preukaz. V doklade budú mať uvedené miesto ich pobytu v zahraničí a tiež skratku štátu, v ktorom žijú, a to na základe predloženého potvrdenia o evidovanom pobyte vydané úradom v zahraničí,“ vysvetľuje kancelária. Za jeho vydanie zaplatia 4,50 eura.
Kto dosiaľ disponuje starším typom dokladu bez čipu, môže po novom požiadať o elektronický bezplatne. Ministerstvo vnútra uviedlo, že elektronické občianske preukazy má 3 milióny občanov. Ministerstvo ich vydáva od decembra 2013.
Nová legislatíva prináša aj viacero zmien. Do občianskeho preukazu bude možné zapísať údaj o ťažkom zdravotnom postihnutí, či poznámku, že jeho držiteľ je sluchovo alebo zrakovo postihnutý.
Ťažko zdravotne postihnutým občanom a tiež občanom starším ako 60 rokov sa bude občiansky preukaz vždy vydávať bezplatne. Polícia podľa ministerstva vyjde v ústrety aj osobám, ktoré sa starajú o postihnuté osoby – mobilné pracoviská na podávanie žiadostí o vydanie občianskeho pasu budú dochádzať nielen k občanom pripútaným na lôžko, ale napríklad aj k psychicky chorým ľuďom.
Viac k témam: minister vnútra SR, občiansky preukaz, občiansky preukaz pre deti
Zdroj: Webnoviny.sk – Rodičia môžu požiadať o občiansky preukaz pre deti, jeho vybavenie je lacnejšie ako cena cestovného pasu © SITA Všetky práva vyhradené.