Rušenia obvinení bez vysvetlenia vzbudzujú vážne pochybnosti, konštatuje Transparency International Slovensko
Zrušenie obvinení v ostro sledovaných kauzách označila mimovládna organizácia za neštandardné.
Filtrovať podľa kategórie
Zrušenie obvinení v ostro sledovaných kauzách označila mimovládna organizácia za neštandardné.
Vicepremiérka má v pláne aj iniciovať zmenu daného paragrafu v Trestnom zákone.
Spoločnosť McDonald’s na Slovensku ani počas turbulentného obdobia pandémie neprepúšťala zamestnancov, vďaka čomu si vyslúžila renomé stabilného zamestnávateľa a dobrého suseda...
Poisťovňa Kooperativa si aj napriek pandémii dokázala udržať svoje postavenie na trhu a rástla najmä v oblasti životného poistenia, poistenia nehnuteľností a vozidiel. V tomto...
Únia miest Slovenska zorganizovala online stretnutie členských miest s Úradom verejného zdravotníctva SR.
Podľa Fica to takto dopadne s každým krivo obvineným, o ktorom kajúcnici povedia čokoľvek, len aby si zachránili vlastnú slobodu.
Krok policajného prezidenta si však váži o to viac, že má o obvinení voči jeho osobe zásadné pochybnosti.
V parlamentných voľbách 2020 Bubnár získal 5 052 prednostných hlasov.
Pracovná skupina má dať ministrovi odpovede na otázky, čo s treťou dávkou a pre koho bude určená.
Generálny prokurátor sa po preskúmaní veci stotožnil s názorom Najvyššieho súdu SR.
31.8.2021 (Webnoviny.sk) – Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) verí, že v najbližšom čase sa verejnosť dozvie presvedčivé odôvodnenie krokov, ktoré generálnu prokuratúru viedli k zrušeniu obvinení v ostro sledovaných kauzách.
Zrušenie obvinenia voči Vladimírovi Pčolinskému, Jaroslavovi Haščákovi, Ľubomírovi Arpášovi a Dane Arpášovej, ako aj zrušenie obvinenia z podplácania voči Zoroslavovi Kollárovi, označila mimovládka za neštandardné. Uviedla to vo svojom profile na sociálnej sieti.
„Minulý rok v decembri sme pri voľbe nového generálneho prokurátora odporúčali do tejto pozície Maroša Žilinku s nádejou, že má predpoklad vyčistiť prokuratúru od nehodných ľudí, zvýšiť transparentnosť a podporiť stíhanie trestnej činnosti na najvyšších miestach,“ vysvetlila TIS.
Dnešné rušenia obvinení bez náležitého vysvetlia vzbudzujú vážne pochybnosti, či budú naozaj naplnené očakávania organizácie.
Mimovládka zdôraznila, že o zákonnosti a dôvodnosti trestného stíhania a väzby Pčolinského rozhodovali tri senáty Najvyššieho súdu SR.
„K nim treba pripočítať aj dvoch sudcov Špecializovaného trestného súdu v prípravnom konaní. Vo všetkých prípadoch bola zákonnosť a dôvodnosť potvrdená, obžaloba bola v procese prípravy. Vedenie generálnej prokuratúry dnes zavelilo k veľkému zvratu, a to bez súbežného zrozumiteľného vysvetlenia. Dostatočné objasnenie rozhodnutí doposiaľ nezaznelo ani v ostatných spomínaných kauzách,“ doplnila TIS.
Zároveň pripomenula, že ide o závažné a široko medializované kauzy, ktoré môžu mať zásadný vplyv na obnovovanie dôvery občanov vo fungovanie prokuratúry a celého justičného systému.
„Pokiaľ napriek mimoriadne neštandardným rozhodnutiam najvyšší predstavitelia generálnej prokuratúry nedokážu svoje kroky náležite vyargumentovať pred verejnosťou, ide o zlyhanie, ktoré popiera všetky predsavzatia nového vedenia,“ dodala organizácia.
Viac k témam: kauza, oslobodenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Rušenia obvinení bez vysvetlenia vzbudzujú vážne pochybnosti, konštatuje Transparency International Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.