Foto: Andrej už čelí obvineniam, žilinskí policajti počas razie zaistili pervitín
Policajti počas akcie vykonali v Žiline viaceré prehliadky a zaistili pervitín, z ktorého by sa dalo pripraviť minimálne 48 dávok.
Filtrovať podľa kategórie
Policajti počas akcie vykonali v Žiline viaceré prehliadky a zaistili pervitín, z ktorého by sa dalo pripraviť minimálne 48 dávok.
Zuzana Dlugošová nedostala rovnako ako jej protikandidátka Monika Filipová dostatočný počet hlasov poslancov parlamentu.
Výrobky nahlásili do systému RAPEX kontrolné orgány v Nemecku a v Českej republike.
Dôvodom je pravdepodobne fakt, že Soul nechce porušiť medzinárodné sankcie a obnoviť zájazdy do oblasti.
Zmena prišla krátko po zverejnení internej komunikácie, ktorá ukázala, že skúšobný pilot na simulátore evidoval problémy pri testovaní softvéru stroja Max.
Turecko po uzavretí dohody oznámilo, že nie je nutné pokračovať v ofenzíve, ktorú prerušilo dočasné prímerie.
V prípade preukázania viny hrozí páchateľom trest až na tri roky.
Maďarské politické strany Most-Híd, SMK a Maďarská kresťanskodemokratická aliancia (MKDSZ-MKDA) sa 18. októbra dohodli na vytvorení spoločnej kandidátky do budúcoročných...
Do oblasti východnej Európy začne prúdiť veľmi chladný vzduch od severu.
Tragická dopravná nehoda v Nitrianskom okrese.
23.10.2019 (Webnoviny.sk) – Deviati kandidáti sa v poradí druhom výberovom konaní uchádzajú o post predsedu nového Úradu pre ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Ako prvý sa v stredu pred výberovú komisiu postavil expolicajt a bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Michal Buraľ. Ten je jediným z kandidátov, ktorý sa o funkciu neuchádzal v prvom výberovom konaní v júni tohto roku. Buraľ pred komisiou uviedol, že vo funkcii šéfa úradu by využil svoje dlhoročné skúsenosti z pôsobenia v štátnej správe.
„Moja predstava, čo sa týka fungovania úradu, je v prvom rade taká, aby bol nezávislý a kvalitne personálne obsadený,“ povedal kandidát. Podľa neho je dôležité, aby mal nový úrad dôveru u občanov a mal by v boji proti korupcii šíriť medzi verejnosťou osvetu. Za dôležitú označil aj efektívnu spoluprácu s prokuratúrou alebo ministerstvom vnútra.
Členovia výberovej komisie sa v prípade Buraľa zaujímali napríklad o to, prečo sa jeho meno vyskytuje v prepise medializovanej kauzy Gorila. Ten v tejto súvislosti uviedol, že v období, keď SIS pracovala na danom prípade on o tom nevedel.
„Je to vytvorený dokument, ktorý s pôvodným dokumentom nemá nič spoločné,“ doplnil. Komisia sa tiež zaujímala o jeho údajné kontakty s neskôr zavraždeným topoľčianskym podnikateľom Jozefom Mišenkom. Kandidát odpovedal, že do styku sa dostali v rámci jeho pôsobenia vo funkcii policajného operatívca, pri ktorej sa človek často pohybuje „na hrane“.
Pred komisiu sa tiež postavila právnička Zuzana Dlugošová. Tá v prvom výberovom konaní pred komisiou uspela a spolu s Monikou Filipovou boli ako kandidátky odporučené vláde a následne parlamentu. Ani jedna však nezískala potrebný počet hlasov poslancov, muselo byť preto vyhlásené nové výberové konanie. Do neho sa už Filipová neprihlásila.
Dlugošová v stredu zdôraznila, že uchádzať sa o funkciu opakovane nie je príjemné, jej motivácia pôsobiť v oblasti boja proti korupcii je však vážna. „Myslím, že hlavným prínosom úradu by malo byť udávanie tónu v oblasti ochrany oznamovateľov,“ povedala.
Zároveň predstavila náčrt štruktúry, podľa ktorej by mal nový úrad fungovať. Konkrétne navrhla rozdelenie na právny odbor, odbor vzdelávania a odbor analytiky a komunikácie.
Práve komunikácia bude podľa nej v prvých rokoch fungovania úradu dôležitá, aby sa zmenilo spoločenské povedomie v oblasti korupcie.
Na základe zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý nadobudol účinnosť začiatkom marca, sa zriadil Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti so sídlom v Bratislave. Na čele úradu má byť predseda, ktorého volí a odvoláva Národná rada SR spomedzi kandidátov navrhnutých vládou.
Uchádzači však musia prejsť verejným vypočutím a hodnotením komisiou, ktorej predsedá Generálny riaditeľ Sekcie prevencie korupcie a krízového manažmentu Úradu vlády SR Peter Kovařík.
Po jednom členovi do komisie navrhol prezident, vláda, verejný ochranca práv, Rada pre štátnu službu a poradný orgán vlády v oblasti mimovládnych organizácií a rozvoja občianskej spoločnosti. Komisia musí podľa zákona zaujať k jednotlivým kandidátom stanovisko do 15 dní od ukončenia ich vypočúvania.
Viac k témam: korupcia, protikorupčný úrad
Zdroj: Webnoviny.sk – Šéfom protikorupčného úradu chce byť exsiskár aj právnička z prvého výberového konania © SITA Všetky práva vyhradené.