Slováci nepotrebujú v Bulharsku a Taliansku negatívny test, ministerstvo upozorňuje na opatrenia
Pri ceste do oboch krajín nie je nevyhnutné preukázať sa negatívnym testom na COVID-19.
Filtrovať podľa kategórie
Pri ceste do oboch krajín nie je nevyhnutné preukázať sa negatívnym testom na COVID-19.
Počasie na dnes.
Najväčší pokles priemernej nominálnej mesačnej mzdy zaznamenali štatistici v júni v ubytovaní, a to o 19,1 % na 636 eur.
Po prezidentských voľbách v Bielorusku vyšli do ulíc tisícky demonštrantov, poriadková polícia na ich rozohnanie použila gumové projektily, vodné delá, zábleskové granáty a bila...
Zatiaľ nikto nepotvrdil, čo viedlo k protestom, no v oblasti videli nápisy namierené proti polícii.
V súvislosti s letnými brigádami nemajú študenti voči Sociálnej poisťovni žiadne oznamovacie povinnosti.
Podvodník sa zameral na ľudí nad 50 rokov.
Deň otvorených dverí bol zrušený kvôli pandémii koronavírusu
Bývalý predseda Špecializovaného trestného súdu Michal Truban ako sudca pre prípravné konanie prepustil obvineného podnikateľa Norberta B. začiatkom júla z policajného zadržania.
Podľa hovorkyne predsedu parlamentu Borisa Kollára sa nenazbieral dostatočný počet poslancov na uskutočnenie schôdze.
11.8.2020 (Webnoviny.sk) – Pri ceste do Talianska musia Slováci vyplniť dotazník, po návrate z Bulharska platí povinná karanténa. Pri ceste do oboch krajín nie je nevyhnutné preukázať sa negatívnym testom na COVID-19. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) na svojej webovej stránke.
Pri návrate z Bulharska na Slovensko je však potrebné okrem absolvovania domácej izolácie aj podrobenie sa testu na ochorenie COVID-19. V Taliansku aj Bulharsku naďalej platia protipandemické opatrenia, ktoré sa týkajú napríklad nosenia rúšok v interiéroch či dodržiavania rozostupov.
„Pri vstupe do Talianska je však potrebné vyplniť vyhlásenie a odovzdať ho dopravcovi, alebo sa ním preukázať v prípade kontroly policajnými zložkami,“ uvádza MZVEZ. V krajine naďalej platí núdzový stav, z čoho vyplýva, že naďalej platí zákaz zhromažďovania či povinnosť dodržiavať aspoň metrovú sociálnu vzdialenosť od iných ľudí.
„V reštauráciách a obchodoch je zákazník povinný na požiadanie poskytnúť svoje osobné údaje meno, priezvisko, adresu a telefónne číslo,“ informuje ministerstvo. Nosenie rúška je povinné pri vstupe do verejných uzavretých priestorov ako aj v prostriedkoch hromadnej dopravy.
Ministerstvo tiež pripomína, že jednotlivé talianske regióny môžu v závislosti od epidemiologickej situácie prijímať vlastné prísnejšie opatrenia. Napríklad v regiónoch Lombardsko a Kampánia pretrváva povinnosť nosiť rúško vždy a všade. Vstúpiť na talianske územie a opustiť ho možno zatiaľ osobným dopravným prostriedkom a v obmedzenom rozsahu letecky, pokiaľ nebude medzinárodná autobusová, železničná a letecká doprava v plnom rozsahu obnovená. „Nie sú k dispozícii informácie o tom, kedy sa tak zaručene stane,“ spresňuje rezort. Vodiči medzinárodnej kamiónovej dopravy musia mať okrem bežných dokladov aj rúško alebo respirátor, rukavice, dezinfekčný gél a pri komunikácii s ďalšími osobami dodržiavať vzdialenosť jedného metra.
Dotazník, ktorý musia Slováci vyplniť pri vstupe do Talianska, je v anglickom jazyku dostupný na stránke https://www.esteri.it/mae/resource/doc/2020/07/modulo_rientro_da_estero_17_luglio_eng.pdf.
„Občania Slovenskej republiky môžu vstúpiť na územie Bulharska bez povinnosti predloženia negatívneho testu na ochorenie COVID-19 alebo karantény,“ informuje rezort. Slovenské veľvyslanectvo v Sofii však „dôrazne odporúča“ každému turistovi uzavrieť komerčné zdravotné poistenie pred cestou do Bulharska, a to na celú dĺžku pobytu. Podľa MZVEZ treba brať do úvahy možnosť predĺženia pobytu, keďže v prípade nariadenej karantény sa môže pobyt o 14 dní predĺžiť. Pri vstupe do Bulharska je každému meraná telesná teplota.
Pri návrate z Bulharska ministerstvo upozorňuje, že krajina sa nenachádza na zozname menej rizikových krajín z pohľadu Slovenska, z čoho vyplýva, že všetci, ktorí vstúpia na územie Slovenka, majú nariadenú izoláciu v domácom prostredí do doby obdržania negatívneho výsledku testu na ochorenie COVID-19. „Laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19 je osoba povinná sa podrobiť najskôr v piaty deň izolácie v domácom prostredí. Po dobu domácej izolácie podľa predchádzajúcej vety sa táto nariaďuje i osobám žijúcim s ňou v spoločnej domácnosti,“ uzatvára MZVEZ.
Viac k témam: COVID-19, dovolenka, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci nepotrebujú v Bulharsku a Taliansku negatívny test, ministerstvo upozorňuje na opatrenia © SITA Všetky práva vyhradené.