Slovenskí vedci vydali publikáciu mapujúcu dôsledky a prežívanie pandémie na Slovensku
Zborník Prežívanie a dôsledky pandémie COVID-19 na Slovensku: Pohľad sociálnych vied prináša desať príspevkov od trinástich autorov a autoriek.
Filtrovať podľa kategórie
Zborník Prežívanie a dôsledky pandémie COVID-19 na Slovensku: Pohľad sociálnych vied prináša desať príspevkov od trinástich autorov a autoriek.
Očakáva sa, že tajfún Nanmadol by mal v nedeľu zasiahnuť ostrov Kjúšu.
Nová nafukovacia hala v areáli ZŠ Laca Novomeského by mala byť daná do užívania na prelome októbra a novembra.
Zmeny sú súčasťou súboru politických a ekonomických reforiem, na ktoré vyzval prezident po násilných protestoch, ktoré v januári otriasli krajinou a pripravili o život viac ako...
Pri tejto príležitosti ocenil, že odborná bezpečnostná a zahraničnopolitická komunita pozitívne vníma prácu slovenského rezortu obrany.
Podľa Jana Lipavského nemožno prehliadať útoky proti civilnému obyvateľstvu.
Zemetrasenie vychádzalo z hĺbky 10 kilometrov.
Vodič bielej dodávky s rakúskou ŠPZ nereagoval na znamenie k zastaveniu a pokračoval v jazde smerom na Dunajskú Stredu.
Vo veci spojenej s prípadom prípravy vrážd prokurátorov je vytýčených 16 pojednávaní až do januára.
Program schôdze NR SR, ktorú sa nepodarilo otvoriť, nebol podľa Zemanovej zostavený tak, aby sa zvládla energetická kríza - návrhy bodov, ktoré sú dôležité, majú byť prerokované...
18.9.2022 (Webnoviny.sk) – Vedci a vedkyne zo Slovenskej akadémie vie (SAV) vydali publikáciu, v ktorej zmapovali dôsledky a prežívanie pandémie na Slovensku. Zborník Prežívanie a dôsledky pandémie COVID-19 na Slovensku: Pohľad sociálnych vied prináša desať príspevkov od trinástich autorov.
Vedci preskúmali v rokoch 2020 a 2021 viaceré aspekty prežívania pandemickej situácie občanmi Slovenska. Zborník je odbornej i laickej verejnosti prístupný online a bezplatne. V tlačovej správe o tom informovala SAV.
Na príprave zborníka sa podieľali vedci a vedkyne zo Sociologického ústavu SAV, v. v. i. a Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i., a tiež z Centra spoločenských a psychologických vied SAV (CSPV SAV).
„Kým zo začiatku sme boli svedkami mnohých prosociálnych aktivít a vysokej spolupatričnosti obyvateľstva, postupne sa začali v spoločnosti viac presadzovať negatívne naratívy, ktoré vedú k prejavom nepriateľstva, agresivity a polarizácii spoločnosti. Rôzne hoaxy, falošné správy či priamo konšpiratívne tvrdenia, ktoré sa v tomto období objavili, sa podieľali na zhoršovaní celkovej atmosféry v spoločnosti, sťažovali prácu zdravotníkom aj iným profesiám v priamom kontakte s ľuďmi,“ priblížila spolueditorka zborníka Vladimíra Čavojová z Ústavu experimentálnej psychológie CSPV SAV.
Jednotlivé texty zborníka sa venujú dopadom pandémie na rozličné oblasti spoločenského života. Reflektujú napríklad, ako počas pandémie pracovníci záchranných zdravotných služieb prežívali stres, venujú sa aj faktorom, ktoré ovplyvňovali mieru stresu a depresívnych pocitov a čitatelia sa môžu dozvedieť aj o zmenách v populačnom vývoji Slovenska počas pandémie.
Autori tiež skúmali vzťah postojov a názorov na ochotu zaočkovať sa alebo súvislosti medzi dôverou vo vládu a dodržiavaním protipademických opatrení.
Viac k témam: Centrum spoločenských a psychologických vied SAV, COVID-19, Koronavírus, Pandémia, Vedci, Vedecký výskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí vedci vydali publikáciu mapujúcu dôsledky a prežívanie pandémie na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.