Slovensko má viac politických strán ako poslancov v parlamente, väčšina je v likvidácii
Vo februárových parlamentných voľbách bude kandidovať 25 politických strán, hnutí a koalícií.
Filtrovať podľa kategórie
Vo februárových parlamentných voľbách bude kandidovať 25 politických strán, hnutí a koalícií.
V jubilejnom roku 2019 Zoologickú záhradu navštívilo 250-tisíc návštevníkov.
Svoje byty muselo opustiť približne sto ľudí.
Podľa dobrovoľných hasičov, ktorí sa podieľali na záchrannej akcii, narazil kamión do autobusu zozadu.
Povinná vojenská služba sa na slovensku skončila presne pred 14 rokmi.
Od septembra zhoreli v Austrálii už milióny hektárov krajiny, zomrelo najmenej deväť ľudí a popolom ľahlo asi 800 domov.
Analytici neočakávajú, že by niektorý z kandidátov vyhral hneď v prvom kole.
Päťdesiatšesťročný Manuel Marrero Cruz bol 16 rokov ministrom cestového ruchu.
Afroamerické ženy čelia vyššiemu riziku, že ich nesprávne identifikujú.
Bytové domy by s požadovanou spoľahlivosťou by mali odolať aj prípadnému lokálnemu výbuchu pri úniku plynu zo spotrebičov.
22.12.2019 (Webnoviny.sk) – Na Slovensku je celkovo zaregistrovaných 160 politických strán, z toho 94 je v likvidácii. Register politických strán a politických hnutí zabezpečuje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR), sekcia verejnej správy. Väčšina zaregistrovaných politických strán má sídlo v Bratislave.
V zozname sa nachádzajú aj strany, ktoré sú orientované regionálne ako napríklad Trebišov nahlas, ale aj mimoparlamentné strany s dlhoročnou tradíciou ako Komunistická strana Slovenska (KSS), ktorá bola zaregistrovaná v roku 1992 a v budúcoročných parlamentných voľbách sa nebude uchádzať o podporu voličov.
V registri politických strán a hnutí sa tiež nachádzajú strany, z ktorých už z názvu vyplýva, že zastupujú menšiny alebo ženské pohlavie. Strana Aktívne ženy – OS Slovenska a Aliancia demokratických žien sú však v likvidácii. V zozname sa dajú nájsť aj strany, ktoré zastupujú rómsku menšinu. Aktívnou je Rómska iniciatíva Slovenska.
Najstaršou aktívnou parlamentnou stranou je Slovenská národná strana (SNS), ktorá je v súčasnej podobe zaregistrovaná od roku 1990.
Podmienky vzniku strany upravuje zákon o politických stranách. Návrh na registráciu strany podáva prípravný výbor, ktorý musí byť najmenej trojčlenný. Návrh musí byť písomný, podpísaný každým členom prípravného výboru a pravosť podpisov musí byť osvedčená. Súčasťou prílohy návrhu musí byť zoznam občanov, ktorí súhlasia, aby strana vznikla, s najmenej 10-tisíc podpismi.
Musí tiež obsahovať stanovy strany v dvoch vyhotoveniach či doklad o zaplatení správneho poplatku 663,50 eur s vyhlásením o adrese sídla strany podpísané splnomocnencom.
Vo februárových parlamentných voľbách bude kandidovať 25 politických strán, hnutí a koalícií. Najsilnejšia vládna strana Smer-SD pôjde do volieb s číslom 19. Slovenskej národnej strane (SNS) komisia vylosovala číslo 9 a Mostu-Híd číslo 18.
PS/Spolu dostalo číslo 12, Za ľudí číslo 6, Sloboda a Solidarita (SaS) pôjde do parlamentných volieb s číslom 3, hnutie Igora Matoviča Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) číslo 11 a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) 15.
Aj po registrácii sa číslo kandidátok a ich podoba môže ešte meniť. Zákon umožňuje stiahnuť kandidátku, vzdať sa kandidatúry alebo odvolať kandidáta až do 48 hodín pred začiatkom volieb, teda do 27. februára 2020 do 7:00. Podané kandidačné listiny sa však už nemôžu dopĺňať o ďalších kandidátov a ani sa nedá meniť ich poradie.
Parlamentné voľby budú v sobotu 29. februára 2020 od 7:00 do 22:00.
Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko má viac politických strán ako poslancov v parlamente, väčšina je v likvidácii © SITA Všetky práva vyhradené.