Slovensko neakceptuje odporúčanie OSN nezastrašovať sudcov či protikorupčných policajtov, vláda odmieta aj Istanbulský dohovor
Celkovo vláda neakceptovala 39 a čiastočne akceptovala 10 z celkových 242 odporúčaní.
Filtrovať podľa kategórie
Celkovo vláda neakceptovala 39 a čiastočne akceptovala 10 z celkových 242 odporúčaní.
Pani Jarka s manželom finišujú so stavbou svojho rodinného domu. Doslova pár týždňov pred kolaudáciou sa im doň vlámali dvaja muži - vandali v podnapitom stave.
Vojenský historický ústav priblížil, že SNP nebolo vyhlásené náhodnou skupinou nespokojencov, ale po mesiacoch intenzívnych príprav ilegálnym Vojenským ústredím Slovenskej...
Bombový poplach je aktuálne preverovaný a dokazovanie je v rukách orgánov činných v trestnom konaní, ktoré skúmajú elektronické stopy, ktoré páchateľ zanechal.
Hnutiu Slovensko poprial všetko dobré, aj určitý politický reštart, ktorý podľa neho potrebuje celá spoločnosť.
SNP vypuklo ako reakcia domácich odbojových skupín na vstup nemeckých okupačných vojsk na územie vtedajšej Slovenskej republiky.
Keď spoločnosť nesúhlasila, predstavitelia boli podľa neho veľmi frustrovaní.
Môžu vidieť aj dobový vojenský tábor s množstvom historickej techniky.
Doplnil, že kľúčovou úlohou služby bude promptne reagovať na všetky ohrozenia záujmov SR a jej občanov a prijímať efektívne bezpečnostné opatrenia na ochranu štátu a bezpečnosti...
Bratislavskí dopravní policajti aktuálne vykonávajú potrebné úkony v súvislosti s dopravnou nehodou.
28.8.2024 (SITA.sk) – Slovensko neakceptuje odporúčanie Rady OSN pre ľudské práva zdržať sa akýchkoľvek opatrení smerujúcich k zastrašovaniu sudcov a príslušníkov protikorupčnej polície, médií, organizácií občianskej spoločnosti a obhajcov ľudských práv.
Ako vyplýva zo stanoviska k odporúčaniam adresovaným SR počas štvrtého kola Univerzálneho periodického hodnotenia zo strany rady, ktoré v stredu schválila vláda s pripomienkami, SR neeviduje aktivity a ani oznámenia o aktivitách smerujúcich k zastrašovaniu zo strany štátu v zmysle uvedeného odporúčania.
„V prípade takýchto úkonov zo strany zástupcov verejnej správy a politikov by bola naplnená skutková podstata niektorého z trestných činov proti poriadku vo verejných veciach uvedených v Trestnom zákone (Zneužívanie právomoci verejného činiteľa; Zasahovanie do nezávislosti súdu; Nebezpečné elektronické obťažovanie, atď.) Všetky podozrenia na spáchanie trestného činu sú riadne a dôsledne preverované a vyšetrené zo strany orgánov činných v trestnom konaní,“ uvádza vláda v dokumente.
Kabinet rovnako odmieta požiadavku na ratifikáciu Istanbulského dohovoru. „Národná rada SR, najvyšší zákonodarný orgán SR, požiadala svojím uznesením z 29. marca 2019, aby nepokračovala v procese smerujúcom k ratifikácii Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor) Slovenskou republikou a vykonala všetky úkony súvisiace s oznámením Rade Európy, že SR sa nehodlá stať zmluvnou stranou Dohovoru,“ uvádza sa v materiáli.
V tejto súvislosti vláda pripomína prijatie Smernice EÚ o boji proti násiliu na ženách, ktorá sleduje obdobné ciele ako Istanbulský dohovor a ktorá bude transponovaná do roku 2027 do slovenského právneho poriadku.
Celkovo vláda neakceptovala 39 a čiastočne akceptovala 10 z celkových 242 odporúčaní.
Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Istanbulský dohovor, Ľudské práva, Médiá, Novinári, Sudcovia, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk – Slovensko neakceptuje odporúčanie OSN nezastrašovať sudcov či protikorupčných policajtov, vláda odmieta aj Istanbulský dohovor © SITA Všetky práva vyhradené.