16.9.2019 (Webnoviny.sk) – Stíhanie korupcie na Slovensku ostáva aj naďalej žalostné. Pre agentúru SITA to uviedol analytik organizácie Transparency International Slovensko Luboš Kostelanský s tým, že za korupčné trestné činy bolo v roku 2018 obžalovaných len 48 osôb, čo je najmenej od roku 2009 a polovica ročného priemeru z rokov 2010 až 2014.
„Aj odsúdenie dvoch bývalých ministrov Mariana Janušeka a Igora Štefanova za tzv. nástenkový tender sa obišlo bez odhalenia korupčnej schémy a ostalo len pri trestných činoch machinácie pri verejnom obstarávaní a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Navyše išlo o potrestanie časti vinníkov až po jedenástich rokoch od vykonania skutku,“ zdôraznil Kostelanský.
Boj proti korupcii
Až vražda novinára Jána Kuciaka a masový verejný tlak podľa Kostelanského prispeli k určitým pozitívnym zmenám v oblasti boja proti korupcii. „Dlhodobo „nedotknuteľní“ podnikatelia blízki vládnej koalícii Marian K. a Ladislav Bašternák boli obvinení, resp. odsúdení v obchodno-daňových kauzách, u podnikateľa Mariana K. padlo aj obvinenie v prípade vraždy novinára. Skutočnému reštartu v boji proti korupcii by pomohlo úspešné odsúdenie páchateľov a objednávateľov dvojnásobnej vraždy, ale tiež razantné zvýšenie tempa trestania tzv. veľkých korupčných rýb,“ zdôraznil analytik.
Je podľa neho znepokojivé, že výsledky práce vyšetrovateľov vraždy novinára musia byť neustále ochraňované únikmi z vyšetrovacieho spisu a následným verejným tlakom. „Situácii by nepochybne prospelo, keby po výmene policajného prezidenta došlo konečne i k obmene vedenia špeciálnej prokuratúry,“ dodal.
Zvýšili úsilie pri vyšetrovaní
Podľa štatistík Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) bolo v minulom roku pre korupčné trestné činy stíhaných 135 osôb. Obžalovaných bolo 48 a 63 uzavrelo dohodu o vine a treste. Prokuratúra v tejto súvislosti v správe o činnosti za roku 2018 konštatuje, že špecializované zložky polície, ktoré majú v kompetencii odhaľovanie a vyšetrovanie korupčných trestných vecí, do istej miery zvýšili úsilie na odhaľovaní korupčnej trestnej činnosti.
„Napriek tomu však nie je možné vyjadriť spokojnosť s počtom odhalených trestných činov korupcie a s efektivitou polície najmä pri komplikovaných korupčných trestných schémach,“ uvádza ÚŠP. Prokuratúra pripomína, že odhaľovanie a zisťovanie páchateľov korupčnej trestnej činnosti je vo výlučnej pôsobnosti Policajného zboru SR.
„Úlohou prokurátorov nie je ani operatívne odhaľovanie korupcie, ani vykonávanie analytickej činnosti a dokonca ani vedenie vyšetrovania a vykonávanie dôkazov v štádiu pred podaním obžaloby. Túto činnosť má v plnom rozsahu zabezpečovať a realizovať Národná protikorupčná jednotka, patriaca pod Prezídium Policajného zboru, Národnú kriminálnu agentúru a pri trestnej činnosti príslušníkov ozbrojených bezpečnostných zborov Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR,“ dodal ÚŠP.
Viac k témam: korupcia, TIS Transparency International Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Stíhanie korupcie na Slovensku ostáva žalostné, k zmenám prispela aj kauza Kuciak © SITA Všetky práva vyhradené.