Sviatok Troch kráľov sa spája aj s hudbou a koledami, najstaršie pamiatky z územia Slovenska pochádzajú z 12. storočia
Prvý historický doklad o trojkráľovom koledovaní je z konca 16. storočia a vzťahuje sa na región Gemera.
Filtrovať podľa kategórie
Prvý historický doklad o trojkráľovom koledovaní je z konca 16. storočia a vzťahuje sa na región Gemera.
Veriaci podľa juliánskeho kalendára si k štedrovečernému stolu sadnú 6. januára, oslave predchádza 40-dňový pôst.
Lawrence Brooks sa narodil 12. septembra 1909 v Norwoode v Louisiane.
Ján Mazák vyhlásil už piatu voľbu do dvoch funkcií na európskom súde v Luxemburgu.
Taiwan je pripravený pomôcť Litve nahradiť obchod, keďže litovské tovary nemôžu smerovať do Číny.
Hlavný hygienik Ján Mikas vyhovel požiadavke Richarda Sulíka na zrovnoprávnenie postavenia reštaurácií.
Slovenská ekonomika sa v roku 2021 zotavila z recesie z roku 2020.
Dve zamestnankyne úradu práce v Pezinku Zuzana Č. a Klaudia O. sú obvinené z obzvlášť závažného zločinu subvenčného podvodu formou spolupáchateľstva.
Podobný prípad sa stal minulý mesiac v austrálskom ostrovnom štáte Tasmánia.
Demonštrácie sa v Kazachstane začali po tom, čo úrady v krajine bohatej na ropu zrušili cenové limity na skvapalnený ropný plyn používaný v automobiloch, čo spôsobilo prudký...
6.1.2022 (Webnoviny.sk) – Najstaršie hudobné pamiatky k sviatku Troch kráľov z územia Slovenska pochádzajú zo záveru 12. storočia.
Poukázala na to v tlačovej správe riaditeľka Ústavu hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied (SAV) Hana Urbancová s tým, že prvý historický doklad o trojkráľovom koledovaní je z konca 16. storočia a vzťahuje sa na región Gemera.
Urbancová spolu s kolegami vyhodnocovala známe aj novoobjavené hudobné pramene z obdobia od stredoveku po 20. storočie.
Hovorkyňa SAV Katarína Gáliková doplnila, že vo výskume sa spojili odborníci na hudobnú historiografiu a etnomuzikológiu a svoje výsledky prezentovali v novej dvojjazyčnej slovensko-anglickej publikácii Hudba k sviatku Troch kráľov na Slovensku: od stredoveku po 20. storočie.
Sviatok Zjavenia Pána (Epifánia, Traja králi) pripadá na 6. januára a uzatvára v západnej kresťanskej tradícii dvojtýždňové obdobie Vianoc.
So sviatkom sa spájajú liturgické obrady viazané na cirkevné prostredie kláštorov a chrámov, ale aj tradičné obchôdzky a koledovanie.
Gáliková uviedla, že obyčaj trojkráľových obchôdzok so spevom špecifických piesní v tradičnom prostredí bola ojedinele zaznamenaná v 19. storočí, a to prevažne ako súčasť divadelných foriem a paradivadelných výstupov.
Väčšinu trojkráľových kolied zdokumentovali v priebehu 20. storočia z ústnej tradície, s presahmi aj do novšieho obdobia.
Gáliková vysvetlila, že stručná epická forma kánonického textu Evanjelia podľa Matúša o troch mudrcoch z Východu umožňovala príbeh konkretizovať prípadne rozširovať alebo redukovať podľa predstáv a potrieb konkrétneho prostredia a spoločenstva.
Takto upravený príbeh sa interpretoval nielen počas slávenia liturgie v chrámoch, ale cez koledovanie s prvkami divadla, hudby a slovesného umenia spojeného so symbolikou imaginárneho obradového priestoru.
Odborníci vo svojej publikácií prinášajú nový pohľad na trojkráľovú hudbu a odhaľujú, ako sa hudba a spev spojené s týmto sviatkom štýlovo a žánrovo menili od konca 12. storočia až po začiatok 21. storočia.
Zároveň zohľadnili chronologickú postupnosť historických prameňov a štyri ťažiskové druhy trojkráľovej hudby: gregoriánsky chorál, kancionálové duchovné piesne, pastorely a koledy.
„Koledová pieseň bola po prvý raz publikovaná v polovici 17. storočia ako súčasť kancionálového repertoáru. Duchovné piesne k sviatku Troch kráľov z tlačených kancionálov dopĺňa repertoár z rukopisných prameňov, ktorý nám dotvára predstavy o speve v chráme, ale aj mimo neho,“ podotkla Urbancová.
Viac k témam: Traja králi, Vianoce
Zdroj: Webnoviny.sk – Sviatok Troch kráľov sa spája aj s hudbou a koledami, najstaršie pamiatky z územia Slovenska pochádzajú z 12. storočia © SITA Všetky práva vyhradené.