Takmer polovica Slovákov považuje Česko za lepšiu krajinu pre život a rozpad ČSFR vníma veľmi negatívne
Českú republiku považuje za lepšie miesto pre život 51 percent respondentov z Čiech a 48 percent respondentov zo Slovenska.
Filtrovať podľa kategórie
Českú republiku považuje za lepšie miesto pre život 51 percent respondentov z Čiech a 48 percent respondentov zo Slovenska.
V šiestich obciach budú voliť len poslancov, lebo nikto sa neuchádza o miesto starostu.
Na zoznam sa dostali aj členovia bieloruského regimentu Pahonia, ktorý pomáha ukrajinským ozbrojeným silám v boji proti ruskej agresii.
Samosprávy sú k občanom najbližšie a najviac im môžu rozumieť, uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Prvotné výsledky budú spracúvané v 6 010 volebných okrskoch pre župné voľby.
Stretnutie ministra s ruským vodcom, na ktorom mu dokončenie mobilizácie oznámil, vysielala televízia.
Miera úspor domácností v druhom kvartáli sa eurozóne oproti predchádzajúcemu štvrťroku znížila o 1,7 percentuálneho bodu.
Ide o výzvu na zapojenie sa do testu a vyplnenie dotazníka, ako aj priamu výzvu na kúpu akcií.
Predseda parlamentu Boris Kollár si zároveň nevie 28. október predstaviť ako plnohodnotný štátny sviatok.
Osobnosti ako Tomáš Garrigue Masaryk či Milan Rastislav Štefánik sú pre nás inšpiratívne, myslí si prezidentka SR.
29.10.2022 (Webnoviny.sk) – Približne polovica Slovákov sa zhodne s Čechmi v názore, že Česká republika je lepšie miesto pre život v porovnaní so Slovenskom. Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research, ktorý bol realizovaný v oboch štátoch.
Českú republiku považuje za lepšie miesto pre život 51 percent respondentov z Čiech a 48 percent respondentov zo Slovenska. Slovensko zas za lepšie miesto pre život považuje 8 percent Slovákov a 5 percent Čechov.
Obe krajiny rovnako vníma 24 percent opýtaných z Čiech i zo Slovenska. Ani jeden zo štátov nepovažuje za lepšie miesto pre život 14 percent účastníkov prieskumu zo Slovenska a 13 percent respondentov z Českej republiky.
K otázke sa nevedelo vyjadriť 5 percent Slovákov a 7 percent Čechov. Respondenti odpovedali na otázku, ktorú z dvoch krajín považujú v súčasnosti za lepšie miesto pre život. V tlačovej správe o tom informovala agentúra NMS Market Research.
„V spoločnosti Slovákov a Sloveniek cítiť sklamanie a skepsu. Viac ako dva roky prežívame náročné momenty v dôsledku pandémie, vojny na Ukrajine či rekordného zdražovania. Ľudia k tomu citlivo vnímajú aj politickú nestabilitu, ktorá v kontexte týchto náročných momentov prehlbuje negatívne vnímanie našej životnej úrovne. Ľudia po zvolení novej vlády v roku 2020 očakávali zmenu, prišlo však sklamanie,“ vysvetľuje výsledky spoluautor prieskumu Mikuláš Hanes.
Medzi Slovákmi a Čechmi je rozdiel vo vnímaní rozdelenia federácie v roku 1993. Slováci sú voči tomu podstatne kritickejší, negatívne vníma túto udalosť 54 percent z nich. Z Čechov je to 35 percent. Názor, že rozpad ČSFR negatívne ovplyvnil ich životnú úroveň prevažuje najmä u starších respondentov prieskumu.
Má ho 61 percent z nich, kým u mladších ročníkov ide o 38 percent. „Je zjavné, že presvedčenie o negatívnom dopade rozpadu federácie na životnú úroveň Slovákov rastie spolu s vekom. Mladí dopady vnímajú menej negatívne. Je však dôležité spomenúť, že aj medzi mladými je viac tých, ktorí vnímajú dopad rozpadu federácie negatívne, ako tých, ktorí ho hodnotia v pozitívnom smere. A to aj medzi mladými vo veku do 25 rokov, ktorí celý život žijú v samostatnom Slovensku,“ dodáva k výsledkom výskumníčka Denisa Lakatošová.
V Česku tretina populácie vníma rozpad federácie pozitívne a 16 percent respondentov uviedlo, že ho vníma negatívne. Spomedzi slovenských účastníkov prieskumu si 16 percent myslí, že rozpad ČSFR mal pozitívny dopad na životnú úroveň.
Slováci a Česi sa zhodnú na tom, že vďaka spoločnej histórii budú obe krajiny pre seba vždy tým najbližším susedom. S tvrdením súhlasilo 91 percent slovenských a 87 percent českých respondentov.
Ako jeden národ, a to bez ohľadu na rozdelenie, vníma Česko a Slovensko 65 percent Slovákov a 58 percent Čechov. Zároveň si ale 66 percent opýtaných z Česka a 69 percent ostaných zo Slovenska myslí, že je potrebné rovnomerne rozvíjať vzťahy so všetkými susednými štátmi, nielen s Českom či Slovenskom.
Prieskum na bol realizovaný online formou. Na Slovensku sa na ňom zúčastnilo 1 012 respondentov, v dňoch 7. až 11. októbra 2022. V Česku prebiehal zber údajov od 2. do 6. septembra, oslovili 1 020 respondentov.
Viac k témam: Prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Takmer polovica Slovákov považuje Česko za lepšiu krajinu pre život a rozpad ČSFR vníma veľmi negatívne © SITA Všetky práva vyhradené.