Ústava SR sa v súvislosti s udeľovaním milostí a amnestií meniť nebude
Novelu ústavného zákona však poslanci parlamentu neposunuli do druhého čítania.
Filtrovať podľa kategórie
Novelu ústavného zákona však poslanci parlamentu neposunuli do druhého čítania.
Ide o reakciu na utorkovú tlačovú besedu na Úrade vlády SR.
V tomto smere Šimečka poukázal napríklad na doživotnú rentu pre predsedu vlády, pričom jediným premiérom, ktorý spĺňa podmienky nastavené zákonom je práve Robert Fico.
Úprava lex atentátu je podľa Majerského neurčitá, neadresná a veľmi jednoducho zneužiteľná.
Na tlačovej konferencii po stretnutí uviedol, že Šefčovičove skúsenosti mu dávajú dobrý predpoklad na to, aby ho prijali všetky politické frakcie na najvyššie pozície.
Pamätám si billboardy o drahých potravinách, no teraz ideme zas riešiť situáciu premiéra a predsedu parlamentu, uviedla Kolíková.
Minister má právo podať disciplinárny návrh, no dnešok bol skôr varovaním všetkým slušným sudcom či poctivým vyšetrovateľom, tvrdí Šeliga.
Na hodnotenie malo vplyv aj to, že Čaputová s odchodom z funkcie prestala byť vnímaná ako aktívny politický súper.
Slovenský prezident Peter Pellegrini to povedal na tlačovej konferencii po samite lídrov Európskej únie.
Hlavnou podmienkou je, aby vykonávali prácu na skúšku u zamestnávateľa.
18.6.2024 (SITA.sk) – Poslanci hnutia Slovensko, Za ľudí a Kresťanská únia okolo Igora Matoviča chceli novelizovať Ústavu SR v súvislosti s udeľovaním milostí a amnestií. Ich novelu ústavného zákona však poslanci parlamentu neposunuli do druhého čítania.
Predkladatelia sú podľa vlastných slov znepokojení vedomím, že prezident má v oblasti udeľovania milostí a vo veľkej miere amnestií prakticky neobmedzené možnosti. Súhlas vlády sa vyžaduje len pri amnestii a zrušenie milosti alebo amnestie parlamentom si vyžaduje kvalifikovanú ústavnú väčšinu.
„Keďže amnestia a milosť musia slúžiť iba na všeobecne rešpektovaný účel, cieľom návrhu ústavného zákona je zavedenie ústavne konformného splnomocňovacieho ustanovenia, vďaka ktorému bude možné v osobitnom zákone stanoviť a špecifikovať obmedzenia a výnimky pri udeľovaní milostí a amnestií. Osobitným zákonom je v tomto prípade Trestný poriadok, ktorého novela sa predkladá súčasne s týmto návrhom ústavného zákona,“ uviedli predkladatelia.
Pre zákonodarcov hnutia Slovensko, Za ľudí a Kresťanskej únie je neakceptovateľné, že by páchatelia korupcie mohli byť prezidentom omilostení alebo amnestovaní bez toho, aby to vo verejnosti výraznejšie zarezonovalo.
„Keďže amnestia a milosť musia slúžiť iba na všeobecne rešpektovaný účel, cieľom novely ústavného zákona je zavedenie ústavne konformného splnomocňovacieho ustanovenia, vďaka ktorému bude možné v osobitnom zákone stanoviť a špecifikovať obmedzenia o výnimky pri udeľovaní milostí a amnestií,“ píšu poslanci v predloženom materiáli.
Dodávajú, že v súčasnosti existujú pri udeľovaní milosti a amnestií len minimálne obmedzenia a ak sa prezidentom stane „náš človek“, môže udeliť amnestiu „jeho ľuďom“.
„Novozvolený prezident by mohol omilostiť alebo amnestovať páchateľov akýchkoľvek trestných činov. Medzi nimi aj takých, ktorí spravodlivosti dlhodobo práve za pomoci štátnej moci úspešne unikali,“ tvrdia predkladatelia.
Amnestie sa v minulosti udeľovali pri príležitosti zvolenia nového prezidenta. Exprezident Rudolf Schuster udelil amnestiu aj pri príležitosti 20. výročia samostatnosti SR.
Viac k témam: Amnestia, exprezident, Korupcia, Milosť, Trestný poriadok, Ústava SR
Zdroj: SITA.sk – Ústava SR sa v súvislosti s udeľovaním milostí a amnestií meniť nebude © SITA Všetky práva vyhradené.