Vláda schválila akčný plán na ochranu mäkkých cieľov, zameraný je na prevenciu násilných útokov – VIDEO
Slovenská republika sa podľa ministerstva vnútra v otázke ochrany mäkkých cieľov musí vysporiadať hneď s niekoľkými výzvami.
Filtrovať podľa kategórie
Slovenská republika sa podľa ministerstva vnútra v otázke ochrany mäkkých cieľov musí vysporiadať hneď s niekoľkými výzvami.
Tajná voľba predsedu parlamentu.
Návrh podal minister životného prostredia Tomáš Taraba.
Ide o mimovládne organizácie, ktoré stoja za webmi Hlavný denník a Hlavné správy.
Novinkou bude podľa slov ministerstva aj zavedenie tematického programu zameraného na životné prostredie, zmenu klímy a obehovú ekonomiku.
Poukazuje na to, že koalícia sa nevie zhodnúť ani na tom, či pomôže Severoatlantickej aliancii posilniť východné krídlo, čo by v praxi znamenalo vyslanie vojakov do Pobaltia.
Podľa Zajaca návrh zavádza aj diskriminačné podmienky, keďže odborové organizácie a športové kluby budú vyňaté z prísnych pravidiel.
Dokazovanie bude vykonané odznovu.
Gábor Gál je obžalovaný z trestného činu prijímania úplatku.
Krajcer už považuje svoju kandidatúru za bezpredmetnú.
26.3.2025 (SITA.sk) – Vláda na svojom stredajšom zasadnutí schválila Akčný plán pre ochranu mäkkých cieľov na rok 2025, ktorého cieľom je položiť základy systému ochrany takýchto cieľov na Slovensku.
Ako v tejto súvislosti uviedlo Ministerstvo vnútra SR, že mäkkým cieľom je miesto s vysokou koncentráciou osôb a minimálnym stupňom zabezpečenia proti násilným útokom, alebo prostredie, ktoré je ľahko dostupné, priťahuje množstvo ľudí a je ľahkým cieľom útoku pomocou dostupných zbraní a pomerne jednoduchou taktikou.
Ide napríklad o školy a školské zariadenia, cirkevné objekty, nemocnice a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, kultúrne centrá/podujatia, športové centrá/podujatia, nočné kluby, divadlá, opery, kiná, kaviarne a reštaurácie, objekty alebo dopravné prostriedky verejnej osobnej dopravy.
Verejné priestory, ktoré sú ľahko prístupné všetkým obyvateľom a návštevníkom, akými sú ulice, parky a námestia v mestách a obciach, v sebe podľa ministerstva vnútra koncentrujú veľké množstvo potenciálnych cieľov, čím lákajú pozornosť útočníkov a sú vystavené vyššiemu riziku incidentu či násilnej kriminality.
„Z prieskumu pocitu bezpečia na Slovensku v roku 2023 vyplynulo, že až necelých 20 percent obyvateľov sa práve na týchto miestach necíti úplne bezpečne alebo sa cítia veľmi ohrozene. Od škôl a školských zariadení sa, naopak, očakáva, že sú bezpečným miestom pre výchovu a vzdelávanie mladých, obzvlášť zraniteľných osôb. Vzhľadom na meniacu sa bezpečnostnú situáciu však ani tieto nie sú imúnne voči útočníkom a útočníčkam z radov (bývalých) žiakov a žiačok, (bývalých) zamestnancov a zamestnankýň, rodičov či okoloidúcich, ktorí tak môžu konať v pomste, v amoku či z dôvodu psychického skratu,“ zdôraznilo ministerstvo.
Doplnilo však, že na takéto vonkajšie hrozby viac ako jedna tretina opýtaných základných a stredných škôl na Slovensku nepripravuje svojich žiakov a takmer polovica z nich nepripravuje ani zamestnancov.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Na Slovensku bolo podľa údajov rezortu vnútra medzi rokmi 2020 až 2023 každoročné spáchaných viac ako 4 400 násilných trestných činov, predovšetkým však trestné činy nebezpečného vyhrážania, úmyselného ublíženia na zdraví, vydierania, a násilia proti skupine osôb a na verejných činiteľoch.
„Z ďalších vybraných trestných činov sa každoročne v rádoch desiatok až stoviek prípadov objavovali nemenej závažné prípady požiarov, výbuchov a nedovoleného ozbrojovania,“ zdôraznil rezort vnútra.
Ako ďalej uviedol, osobitnú pozornosť z pohľadu ochrany mäkkých cieľov treba venovať tiež trestným činom šírenia poplašnej správy, ktoré 7. mája 2024 a v prvej polovici septembra 2024 viedli k bezprecedentným situáciám, počas ktorých stovky až tisícky objektov vrátane škôl, detských domov, miest bohoslužieb, parkovísk, bánk, súdov či letísk po celom území Slovenskej republiky obdržalo vyhrážky o uložení nástražných výbušných zariadení.
Ochrana mäkkých cieľov pred teroristickými útokmi a inými obzvlášť závažnými násilnými zločinmi si podľa ministerstva vnútra vyžaduje „holistický a multidisciplinárny prístup„, ktorý vyžaduje nielen prevenciu kriminality, ale najmä aktiváciu krízového riadenia na strane štátu a jeho zložiek ako aj určitých aktivít, ktoré spočívajú v krízovej pripravenosti na strane objektu, ktorý hrozbe čelí.
„Slovenská republika sa v otázke ochrany mäkkých cieľov musí vysporiadať hneď s niekoľkými výzvami organizačného, personálneho, technického aj legislatívneho charakteru. Bude nutné posilniť inštitucionálny rámec systému koordinácie subjektov ochrany mäkkých cieľov od prípravy cez zásahy až po obnovu stavu po vysokoprofilových incidentoch, ďalej zefektívniť prácu s dátami, vytvoriť podporné metodické materiály a školenia či upraviť zákonné práva a povinnosti jednotlivých subjektov pri výmene informácií a organizácii bezpečnosti,“ dodal rezort vnútra.
Viac k témam: Akčný plán, Bezpečnosť, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Kriminalita, Ochrana
Zdroj: SITA.sk – Vláda schválila akčný plán na ochranu mäkkých cieľov, zameraný je na prevenciu násilných útokov – VIDEO © SITA Všetky práva vyhradené.