Výbuch sopky Raikoke zanechal stopy aj nad Slovenskom, spozorovali odborníci
Sopečné aerosóly zaregistrovali v Aerologickom a radiačnom centre Poprad-Gánovce prvýkrát 27. júna.
Filtrovať podľa kategórie
Sopečné aerosóly zaregistrovali v Aerologickom a radiačnom centre Poprad-Gánovce prvýkrát 27. júna.
Na stretnutí, ktoré sa uskutoční v nadchádzajúcich týždňoch, má ísť o "požiadavky Európskej únie".
V Budapešti si zmerajú sily proeurópsky politológ Gergely Karácsony a súčasný provládny starosta István Tarlós.
Benedikt, okrem iného, navštívil náboženskú svätyňu v Rocca di Papa a povečeral s biskupom z Frascati.
Podľa predpovedí tam teraz smeruje horúci vzduch z Európy.
Požiar vypukol v katastri obce Nižná v časti Zemianska Dedina v okrese Tvrdošín.
Škodu na autách a poškodených zvodidlách odhadli na 39-tisíc eur.
"Vzhľadom na prebiehajúce úkony nie je možné poskytnúť ďalšie informácie," dodala polícia.
Predseda parlamentu Andrej Danko už niekoľkokrát avizoval, že parlamentné voľby by mali byť 29. februára 2020.
Piatková tlačová beseda SaS bola podľa Milana Lučanského značne chaotická a informačne slabá, preto nevie v tejto chvíli vyhodnotiť, o akom trestnom čine poslanec Jozef Rajtar...
26.7.2019 (Webnoviny.sk) – Sopečné aerosóly, ktoré sa počas výbuchu sopky Raikoke z 21. a 22. júna dostali až do stratosféry, zaznamenali počas viacerých dní aj slovenskí meteorológovia pomocou lidaru umiestneného na stanici Poprad-Gánovce. Na svojej internetovej stránke o tom v piatok informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Sopečné aerosóly, ktoré tvoria prevažne drobné kvapôčky kyseliny sírovej a jej roztoku s vodou, zaregistrovali v Aerologickom a radiačnom centre Poprad-Gánovce prvýkrát 27. júna, teda šesť dní po výbuchu.
„Odvtedy sme ich pozorovali už približne 20 dní vrátane tohto dnešného, 26. júla,“ uviedol SHMÚ. Zatiaľ najvyššie sopečné aerosóly pozorovali vo výške 15,5 km nad morom.
Vedci spočítali, že vplyv výbuchu Raikoke môže na niekoľko mesiacov znížiť globálnu priemernú teplotu asi o 0,02 °C, čo SHMÚ hodnotí ako málo významný vplyv.
Posledný významný vplyv na globálnu teplotu mal výbuch sopky Pinatubo v roku 1991, ktorý do stratosféry uvoľnil asi 15 miliónov ton oxidu siričitého, čo je približne 11-krát viac ako výbuch sopky Raikoke.
Popol a plyny sa dostali až do výšky 35 km a ich ochladzujúci vplyv na globálnu teplotu dosiahol asi 0,6 °C počas nasledujúcich 15 mesiacov po erupcii.
Raikoke (v preklade Brána do pekla) je približne pol kilometra vysoký sopečný ostrov a je súčasťou reťaze Kurilského súostrovia v Ochotskom mori. Sopečný popol a plyny sa počas erupcie dostali pravdepodobne až do výšky 17 km.
Viac k témam: sopka Raikoke
Zdroj: Webnoviny.sk – Výbuch sopky Raikoke zanechal stopy aj nad Slovenskom, spozorovali odborníci © SITA Všetky práva vyhradené.