Vyčíslili boj s koronavírusom v obci Žehra, predbežné výdavky presiahli stotisíc eur
V rómskej komunite v obci Žehra na východe Slovenska boli v rámci boja proti pandémiii koronavírusu nasadení hygienici, policajti, hasiči, vojaci a zdravotníci.
Filtrovať podľa kategórie
V rómskej komunite v obci Žehra na východe Slovenska boli v rámci boja proti pandémiii koronavírusu nasadení hygienici, policajti, hasiči, vojaci a zdravotníci.
Zamerala sa na 36 daňových subjektov z troch reťazcov.
Zníženie počtu pracovníkov by malo firme ušetriť asi 100 miliónov dolárov.
S Doležalom pôsobili v nedávnej minulosti spolu vo vedení verejnoprávnej RTVS.
Hoci dychová skúška bola u 27-ročného vodiča negatívna, policajtom sa jeho správanie zdalo podozrivé.
Projekt s investíciou viac ako 15 miliónov EUR počíta s navýšením zamestnanosti o 110 nových pracovných miest.
O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky.
Chemická spoločnosť LANXESS myslí na životné prostredie a čoraz častejšie využíva recyklované suroviny pri výrobe termoplastických zlúčenín a kompozitných materiálov.
Pripravovanú reformu justície chce ministerka spravodlivosti Mária Kolíková predstaviť tento týždeň.
Teplota na horách vo výške 1 500 metrov bude okolo 10 stupňov.
8.7.2020 (Webnoviny.sk) – Predbežné výdavky, ktoré si vyžiadali opatrenia potrebné na boj s koronavírusom v marginalizovanej rómskej komunite v obci Žehra na východnom Slovensku predstavujú 101 060 eur. Uvádza sa to v dokumente z dielne ministerstva vnútra, ktorý je momentálne v štádiu vyhodnotenia medzirezortného pripomienkového konania.
„Obec Žehra na základe zaznamenaného výskytu 54 prípadov pandemického ochorenia COVID-19 v početnej marginalizovanej rómskej komunite v osade Dreveník a na Sídlisku Dreveník bola na základe záverov zo zasadnutia Ústredného krízového štábu a Opatrenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Spišská Nová Ves (RÚVZ SNV) z 8. apríla 2020 zaradená medzi obce s karantenizovanými časťami. V karantenizovanej časti bolo 1 293 obyvateľov a bola pre nich zabezpečená komplexná starostlivosť (zdravotná, sociálna, materiálna). Zásobovanie bolo zabezpečené cez predajne potravín, ktoré fungovali v obmedzenom režime, dodržujúc opatrenia RÚVZ SNV,” konštatuje materiál, ktorý opisuje mimoriadnu situáciu a vykonávanie úloh a opatrení v Žehre v čase od 16. marca do 11. júna 2020.
„Bezpečnostné riziko vyvolávala neorganizovaná potravinová pomoc. Vznikajúce konflikty operatívne riešilo Obvodné oddelenie Policajného zboru v Spišských Vlachoch. Na základe týchto poznatkov a vzhľadom na riziko nedôveryhodného pôvodu niektorých darovaných potravín starosta nariadil zákaz poskytovania takejto pomoci bez jeho súhlasu,“ uvádza sa v dokumente.
Ministerstvo tiež konštatuje, že naplánované pretestovanie pozitívnych obyvateľov v dňoch 23. a 24. apríla neprebehlo úspešne. „Pri následných odberoch sa zosúladil vekový limit testovaných obyvateľov podľa požiadaviek RÚVZ SNV a odberných tímov Ozbrojených síl SR z operácie Karusel. Z hľadiska napätia v karantenizovaných oblastiach bolo z pohľadu Policajného zboru a Ozbrojených síl SR žiaduce karantenizované oblasti uvoľniť, samozrejme na základe otestovania obyvateľov a negatívnych výsledkov. Motiváciou pre obyvateľov karantenizovanej oblasti obce Žehra bolo zrušenie karantény v obci Bystrany,” uvádza sa v materiáli s tým, že v Žehre karanténa rómskej komunity pretrvávala v dôsledku pozitívnych výsledkov testov.
Obyvatelia obce, ktorým prišla SMS správa o negatívnom výsledku testovania, sa podľa rezortu vnútra dožadovali uvoľnenia z karantény.
„Hrozil vznik konfliktov medzi príslušníkmi Okresného riaditeľstva Policajného zboru a Ozbrojených síl SR s obyvateľmi komunity, ktorí nedodržiavali karanténu – usporadúvali oslavy a nerešpektovali hromadný zákaz stretávania sa na verejnosti,” konštatuje dokument. s tým, že na základe aktuálnej epidemiologickej situácie v osade Dreveník bolo 10. mája vydané Opatrenie RÚVZ SNV, ktorým sa zaviedlo sprísnenie karantény.
Konkrétne sa osada rozdelila na tri sektory a sprísnila sa kontrola povinností pre všetky osoby, ktoré sa zdržiavali na území obce Žehra, v osade Dreveník a a na sídlisku Dreveník. Povinnosťou obyvateľstva bolo podrobiť sa zvýšenému zdravotnému dozoru, teda vyšetrovaniu, sledovaniu zdravotného stavu a odberu vzoriek biologického materiálu na vyšetrenie na prítomnosť pôvodcu ochorenia COVID-19.
Následne 15. mája, po otestovaní celého obyvateľstva v karantenizovanej časti obce Žehra a odsune osôb s pozitívnym výsledkom testu a ich kontaktov do karanténneho mestečka, bola karanténa zrušená.
Ministerstvo vnútra uvádza, že na boj proti šíreniu ochorenia v komunite boli nasadené viaceré zložky, napríklad Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi, Obvodné oddelenie Policajného zboru v Spišských Vlachoch, Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi, Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Spišskej Novej Vsi, Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, Záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru v Humennom, Ozbrojené sily SR, osvetoví pracovníci príspevkovej organizácii Zdravé regióny, zdravotnícki pracovníci a dobrovoľníci, ako aj právnické osoby a fyzické osoby, ktoré zabezpečili dodávky vody, stravy, materiálu, služieb, alebo prenájom a dopravu zariadení a unimobuniek do karanténneho mestečka.
Viac k témam: Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Vyčíslili boj s koronavírusom v obci Žehra, predbežné výdavky presiahli stotisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.