Zatmenie Slnka bude na Slovensku pozorovateľné už o pár dní, astronómovia priblížili okolnosti
Slovenský zväz astronómov upozornil, že pri pozorovaní Slnka je potrebná mimoriadna opatrnosť, pretože hrozí poškodenie zraku.
Filtrovať podľa kategórie
Slovenský zväz astronómov upozornil, že pri pozorovaní Slnka je potrebná mimoriadna opatrnosť, pretože hrozí poškodenie zraku.
Zároveň chcú žiadať o kompenzácie výdavkov na zvyšovanie platov v školstve.
Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny evidovali viac ako 164-tisíc uchádzačov o zamestnanie.
Program pracovnej cesty slovenskej delegácie uzavrel v Kalkate prvý ročník Slovensko-indického podnikateľského fóra.
Prezident ocenil, že mladí ľudia sami od seba prichádzajú s vlastnými riešeniami a iniciatívami na to, aby prispeli k lepšiemu životu v našej krajine.
Poukázala na to Nadácia Zastavme korupciu. „Ministerstvo využilo osvedčenú „fintu”.
V posledných rokoch prudko vzrástli nielen ceny nehnuteľností, ale aj ceny stavebných materiálov a stavebných prác.
Liberáli pritom poukázali, že multifunkčná Olympic Arena má vyrásť v blízkosti jestvujúcej bioplynovej stanice.
Dopravní policajti budú situáciu pred, počas, ako aj po futbalovom zápase v okolí štadióna monitorovať.
Pri nočnom požiari unimobuniek na Korpašskej ulici zahynulo päť osôb, z toho štyri malé deti.
20.3.2025 (SITA.sk) – Naposledy bolo zatmenie Slnka pozorovateľné z nášho územia 25. októbra 2022, ďalšie bude 29. marca. Informoval o tom Slovenský zväz astronómov s tým, že v tento deň budú súčasne otvorené všetky astronomické zariadenia pri príležitosti Dňa hvezdární a planetárií.
Obloha sa súčasne pripraví aj na nevšedný úkaz, a to čiastočné zatmenie Slnka. Astronómovia spresnili, že v maximálnej fáze okolo poludnia bude Mesiac zakrývať približne štyri percentá slnečného disku.
„Bude sa nám tak zdať, akoby z pravého horného okraja Slnka bolo trošku odhryznuté,“ doplnil zväz. Ako pripomenul nasledujúce zatmenie bude 18. augusta 2026.
„Aj keď Mesiac zakryje Slnko len málo, nenechajme si to ujsť a navštívme najbližšiu hvezdáreň, kde bude aj bohatý sprievodný program. Zatmenie Slnka 29. marca bude len čiastočné, jeho maximálna fáza dosiahne 93 percent v blízkosti Hudsonovho zálivu v severovýchodnej Kanade. U nás maxime Mesiac zakryje Slnko len na 2,2 – 5,7 percenta, zvýhodnení budú pozorovatelia v západnej časti Slovenska,“ spresnili astronómovia a súčasne poradili, ako zatmenie Slnka pozorovať.
Zo Slovenska bude pozorovateľné okolo poludnia, a to od 11:50 do 12:55. Slovenský zväz astronómov upozornil, že pri pozorovaní Slnka je potrebná mimoriadna opatrnosť, pretože hrozí poškodenie zraku. Bežné slnečné okuliare podľa ich slov v žiadnom prípade nestačia.
„Použime dostatočne tmavý filter (zváračské sklo č. 12 – 14), ideálna je vizuálna fólia Astrosolar alebo z nej zhotovené špeciálne okuliare, ktoré majú v každej hvezdárni. Ďalekohľadom je najbezpečnejší spôsob pozorovania v projekcii,“ vysvetlili astronómovia s tým, že pri priamom pozorovaní ďalekohľadom je nevyhnuté filter umiestniť pred objektív. „Filter v blízkosti ohniska sa prehrieva, hrozí jeho prasknutie a vážne poškodenie zraku. V ďalekohľade, pri dostatočnom zväčšení, bude možné sledovať hornatú siluetu okraja Mesiaca,“ doplnil zväz.
Astronómovia ďalej poradili, ako si zatmenie Slnka odfotografovať. Odporúčajú použiť objektív s dostatočne dlhým ohniskom alebo fotografovať v projekcii za okulárom.
„Najkrajšie je, samozrejme, úplné zatmenie Slnka, pri ktorom je viditeľná striebristá atmosféra Slnka – koróna, jeden z najkrajších astronomických úkazov. Z nášho územia bolo úplné zatmenie Slnka pozorovateľné 8. júla 1842 a najbližšie bude až 7. októbra 2135,“ doplnil Slovenský zväz astronómov a informoval, že najbližšie úplné zatmenie bude pozorovateľné 12. augusta 2026 zo severovýchodného Španielska.
Viac k témam: Čiastočné zatmenie Slnka, Hvezdáreň
Zdroj: SITA.sk – Zatmenie Slnka bude na Slovensku pozorovateľné už o pár dní, astronómovia priblížili okolnosti © SITA Všetky práva vyhradené.