Zomrel významný slovenský fotograf a kameraman Alexander Strelinger
Posledná rozlúčka sa uskutoční 15. júla v Prahe.
Filtrovať podľa kategórie
Posledná rozlúčka sa uskutoční 15. júla v Prahe.
Portugalsko vo štvrtok zasiahli extrémne vysoké teploty, ktoré by mohli dosiahnuť až 44 stupňov Celzia.
Svojou prítomnosťou medzi tromi desiatkami jednotiek ďalších pozvaných štátov tak symbolizujú pevné spojenectvo a aktívnu vojenskú spoluprácu v rôznych oblastiach.
Podľa svedkov bol pôvodný proces na Okresnom súde v Trenčíne vykonštruovaný mafiou s cieľom obrať podnikateľov o majetok, predovšetkým o lukratívnu nehnuteľnosť Fatima.
Na návšteve sa okrem francúzskeho europoslanca zúčastnili aj ďalší traja europoslanci z Výboru Európskeho parlamentu pre regionálny rozvoj.
Učinil tak v nadväznosti na skutočnosť, že Pchjongjang uznal nezávislosť samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky.
Ako uviedla britská veľvyslankyňa na Ukrajine Melinda Simmonsová, na nesprostredkované výpovede, ktoré počula od preživších, nikdy nezabudne.
Legendárny festival Pohoda si bez obmedzení naplno užilo množstvo fanúšikov kvalitnej hudby, vynikajúcej zábavy a pohodovej atmosféry. Okrem skvelých interpretov, talkshow a...
Ruská armáda môže mobilizáciou doplniť stavy o približne 34-tisíc vojakov.
Pri raketovom útoku na mesto Vinnycia zomrelo najmenej 20 ľudí, medzi obeťami sú aj deti.
14.7.2022 (Webnoviny.sk) – Významný slovenský kameraman a fotograf Alexander Strelinger zomrel v nedeľu 10. júla vo veku nedožitých 88 rokov. Mal za sebou mnoho spoluprác s významnými slovenskými režisérmi a nakrútil viac než 130 dokumentárnych filmov. Vďaka jeho neobyčajnej obrazovej poetike dodnes inšpiruje generácie mladých kameramanov.
Posledná rozlúčka sa uskutoční v piatok 15. júla v Prahe. Uvádza sa to v tlačovej správe Slovenského filmového inštitútu. O Strelingerovom úmrtí ich informoval jeho syn Ján.
Strelinger bol absolventom štúdia kamery pražskej FAMU. Svoje pôsobenie začal v 60. rokoch a uplatnil sa v oblasti dokumentárneho filmu.
„Kameraman v hranom filme vlastne konštruuje obraz, on ho vytvára, kým dokumentarista ho zaznamenáva, len ho prijíma a upravuje výrezom, svetlom a elimináciou nežiaducich predmetov. Veľmi rýchlo som došiel na to, že ten dokumentárny film je mi bližší. A overil som si to na veľmi sporadických prípadoch, keď som robil nejaký film hraného typu,“ vyjadril sa v roku 2011.
Po absolvovaní VŠMU tvoril dokumentárne filmy v Bratislave. Spolupracoval s mnohými významnými slovenskými režisérmi. Spolupracoval napríklad s Martinom Slivkom, s ktorým nakrútili viacero dokumentov a portrétov, medzi inými Človek a hra (1969), Ľudovít Fulla či Terchovská muzika.
Strelinger spolupracoval aj s Petrom Solanom. Z tejto spolupráce vzišli filmy ako Nemecká alebo Len lístok poľnej pošty. Ďalšie jeho významné spolupráce boli s Dušanom Hanákom (Analógie, Impresia, Variácie kľudu), s Vladom Kubenkom (Slovenský raj, Črty z Indie, Hr. Peklo, Mimoriadne cvičenie) alebo s Dušanom Trančíkom na dokumente Tryzna.
Strelinger pracoval aj na dlhometrážnom dokumentárnom filme Čas ktorý žijeme, o procese obrody v Československu v roku 1968. Mnohé z týchto filmov patria medzi historicky významné diela slovenskej kinematografie.
Mnoho rokov bol Alexander Strelinger aj pedagógom na bratislavskej VŠMU, a to v ateliéri dokumentárnej tvorby a neskôr v ateliéri kameramanskej tvorby. Pôsobil na viacero generácií tvorcov a svojich študentov inšpiroval umelecky i ľudsky. Bol obľúbený aj vďaka svojej priateľskej povahe, neobvyklému zmyslu pre humor a mal tendenciu svojich študentov provokovať, aby si neustále kládli vyššie ciele, viedol ich k diskusii, ale i nepokoju.
Pri udeľovaní cien Kamera 2008 bol Strelinger ocenený Cenou za celoživotné dielo.
Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel významný slovenský fotograf a kameraman Alexander Strelinger © SITA Všetky práva vyhradené.