Zoo v Bojniciach chráni zvieratá pred horúčavami, pripravuje im dostatok vody aj ovocie v ľade
Ľadovú pochúťku vo forme kusov ovocia zamrznutých v ľade dostávajú v prípade extrémnych horúčav opice, pandy červené či medvede.
Filtrovať podľa kategórie
Ľadovú pochúťku vo forme kusov ovocia zamrznutých v ľade dostávajú v prípade extrémnych horúčav opice, pandy červené či medvede.
Výstrahy platia pre veľkú časť západného a južného Slovenska.
Príslušníci Ozbrojených síl SR a vojenskí policajti budú pôsobiť vo veliteľských štruktúrach, v dopravnej rote či v čate na likvidáciu nevybuchnutej munície, výbušnín a nástrah.
Do zásahu sa zapojilo takmer 500 hasičov.
Muž v roku 2008 utrpel zranenia pri dopravnej nehode.
Pred políciou mal uviesť, kto mal jeho oblečenie zničiť.
Spoluprácu strany Maďarské fórum si vie Baránek predstaviť s SMK, nie s Mostom-Híd.
Záchranná zdravotná služba apeluje na verejnosť, aby dbala na prevenciu.
Z trosiek vytiahli tri osoby.
SMK je dlhodobo pod hranicou zvoliteľnosti do parlamentu.
29.6.2019 (Webnoviny.sk) – Národná zoologická záhrada v Bojniciach prijíma opatrenia, ktorými sa snaží zmierniť vplyv horúčav na zvieratá aj návštevníkov.
Ako informoval hovorca bojnickej Zoo Jaroslav Slašťan, počas horúcich letných dní je pre zvieratá zabezpečený chládok v ich chovných zariadeniach a, samozrejme, dostatočné množstvo vody.
Niektoré druhy ako medveď či slony majú vo svojich výbehoch aj bazén, v ktorom sa môžu osviežiť. Chovné zariadenia sú vybudované tak, aby zvieratá mali možnosť ukryť sa v chládku, v niektorých výbehoch zabezpečuje zvieratám dostatočný tieň aj množstvo drevín. Okrem toho sa zvieratám podáva veľa ovocia a zeleniny, z ktorej takisto dokážu prijímať tekutiny.
„Slonom sa zvykne podávať vychladený melón, ktorý ich osvieži, ľadovú pochúťku vo forme kusov ovocia zamrznutých v ľade môžu dostať v prípade extrémnych horúčav opice, pandy červené či medvede,“ vysvetlil Slašťan.
Malým druhom cicavcov, ako králiky, sysle či morčatá, ktoré sú viac náchylné na prehriatie, venuje Zoo zvýšenú pozornosť.
„Majú stály prístup k pitnej vode, ktorú im ošetrovatelia pravidelne vymieňajú, aby sa neprehriala a nerozmnožili sa v nej baktérie,“ uviedol Slašťan. Vtáky sa ochladzujú aj roztiahnutím krídel, čím zväčšia svoju plochu a mnohé druhy veľmi obľubujú kúpeľ, preto majú v zariadeniach nádoby s vodou.
Ryby a plazy, teda korytnačky, jaštery a hady sú špecifickou skupinou. Sú ektotermné, to znamená, že nemajú stabilnú telesnú teplotu, ale tá závisí od teploty prostredia, v ktorom sa nachádzajú.
Proti prehrievaniu sa bránia zdržiavaním sa na chladnejších miestach, výparom vody alebo zmenou zafarbenia povrchu tela tak, aby odrážal slnečné žiarenie.
Zvieratá sa podľa Slašťana dokážu pred teplom čiastočne ochrániť aj samé. Obmedzujú zvýšenú fyzickú aktivitu počas dňa, aktívnejšie sú pred východom a po západe slnka. Slony si samé kožu ochladzujú pieskom – naberajú ho do chobotov a vyfukujú na seba.
Regulovať telesnú teplotu si dokážu tiež mávaním ušníc. Niektoré cicavce využívajú fyzikálnu reguláciu teploty, ako je potenie, zrýchlené dýchanie, zmeny prietokov krvi a výmena hustej zimnej srsti za kratšiu letnú.
Pre návštevníkov Národná zoologická záhrada Bojnice na viacerých miestach nainštalovala takzvané hmlové brány, pod ktorými sa môžu v horúčavách osviežiť.
Viac k témam: horúčavy, ZOO Bojnice, zvieratá
Zdroj: Webnoviny.sk – Zoo v Bojniciach chráni zvieratá pred horúčavami, pripravuje im dostatok vody aj ovocie v ľade © SITA Všetky práva vyhradené.