Čína nie je Rusko, summit v Džidde ukázal rastúce rozdiely v súvislosti s vojnou na Ukrajine
Na rokovaniach sa zúčastnili všetci členovia zoskupenia BRICS okrem Ruska - Brazília, Čína, India a Juhoafrická republika.
Filtrovať podľa kategórie
Na rokovaniach sa zúčastnili všetci členovia zoskupenia BRICS okrem Ruska - Brazília, Čína, India a Juhoafrická republika.
Námestník generálneho prokurátora SR Jozef Sedlák vyhovel návrhu obvineného exministra vnútra Roberta Kaliňáka v kauze „dorovnávania platu".
Podľa Klymenka ruské sily ostreľovali aj okolie Kupianska v Charkivskej oblasti, kde evidujú dvoch mŕtvych civilistov a najmenej piatich zranených.
Príchod ruských žoldnierov do Bieloruska vystupňoval napätie pri východnej hranici NATO.
Na jednej z internetových stránok Ruskej pravoslávnej cirkvi zverejnil publikácie podporujúce ruských votrelcov a ich vojnové zločiny.
Búrky v oblasti poškodili množstvo striech a tisíce ľudí zostali bez elektriny.
Účastníci mierových rokovaní nedosiahli zhodu vo všetkých bodoch mierového plánu ukrajinského prezidenta Zelenského a dialóg pokračuje.
Nemecké zákony výslovne zakazujú verejné popieranie holokaustu a šírenie nacistickej propagandy, a to na internete aj na verejných fórach.
Špeciálne sily obranného spravodajstva Ukrajiny podnikajú úspešné operácie na ľavom brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti a napredujú.
Dron sa blížil k mestu Belgorod.
8.8.2023 (SITA.sk) – Na víkendových mierových rokovaniach v saudskoarabskej Džidde boli účastníci svedkami narastajúceho nesúladu medzi Čínou a Ruskom v otázke akéhokoľvek urovnania s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine.
V najnovšej aktualizácii to uvádzajú analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW). Peking sa údajne v Saudskej Arábii snažil prezentovať, že „Čína nie je Rusko“.
Ako poznamenal nemenovaný európsky diplomat, prítomnosť Číny na samite ukazuje, že Rusko je čoraz izolovanejšie. Čína navyše podporuje myšlienku zorganizovať ďalšie kolo rozhovorov zameraných na ukončenie vojny na Ukrajine.
Podľa zdroja z prostredia Európskej únie sa Čína „aktívne zúčastnila a pozitívne vnímala myšlienku tretieho stretnutia na tejto úrovni“.
Zapojenie Číny sa vníma ako pozitívny signál. Peking zdôraznil, že územná celistvosť Ukrajiny musí byť rešpektovaná, no zároveň neodsúdil inváziu, zdržal sa hlasovania Organizácie Spojených národov (OSN) o vojne a kritizoval západné sankcie.
Podľa ďalšieho nemenovaného zdroja Rusko odmietlo 12-bodový mierový plán Číny z februára tohto roka, ktorý Peking opätovne predstavil na rozhovoroch v Saudskej Arábii. Niektoré čínske elity, aj keď zatiaľ len potichu, vyjadrujú svoju nespokojnosť s krokmi ruského vedenia týkajúcimi sa mierového urovnania vojny na Ukrajine.
„Ak sú správy o rozhovoroch v Saudskej Arábii a ďalšie interné vyhlásenia pravdivé, sú v súlade s predchádzajúcimi hodnoteniami ISW, že Čína nie je plne solidárna s Ruskom v otázke Ukrajiny a že vzťahy medzi Ruskom a Čínou nie sú ‚neobmedzeným partnerstvom‘, ako to chce Kremeľ,“ tvrdí ISW.
Ukrajinská delegácia na rozhovoroch v Saudskej Arábii predstavila desaťbodový mierový plán, ktorý údajne obsahoval výzvy na celosvetovú potravinovú bezpečnosť, jadrovú bezpečnosť, environmentálnu bezpečnosť, humanitárnu pomoc a prepustenie väzňov.
Na rokovaniach sa zúčastnili všetci členovia zoskupenia BRICS okrem Ruska – Brazília, Čína, India a Juhoafrická republika. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová predvídateľne zareagovala na ukrajinský mierový plán a označila ho za „nezmyselné ultimátum, ktorého cieľom je len predlžovanie nepriateľských akcií“.
Viac k témam: BRICS, Členské štáty, Mierové rokovania, mierový samit, Ruská vláda, rusko-čínske vzťahy, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Čína nie je Rusko, summit v Džidde ukázal rastúce rozdiely v súvislosti s vojnou na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.