Členské štáty EÚ vyzvali na prímerie v Pásme Gazy, Rusko a Čína vetovali rezolúciu
Postoj eurobloku je podľa belgického premiéra vo veľkej miere v súlade s postojom Spojených štátov.
Filtrovať podľa kategórie
Postoj eurobloku je podľa belgického premiéra vo veľkej miere v súlade s postojom Spojených štátov.
Očakávania hnutia v prípade rozporového konania sa naplnili.
Obvinení ju mali spoločne uškrtiť bezpečnostným pásom vozidla a jej tela sa zbavili na doposiaľ nezistenom mieste.
Podľa kontrolórov ide o viactisícové odmeny pre niektorých zamestnancov, nevýhodný nájom priestorov, či nákup luxusných vozidiel v športovej výbave.
Zrušenie ÚŠP nie je podľa ministerstva v rozpore s európskym právom.
Uviedol to veliteľ pozemných síl Ukrajiny generálporučík Oleksandr Pavľuk.
Schválenie predloženého návrhu podľa Pokornej umožní politické ovládnutie verejnoprávneho telerozhlasu.
Podnikanie, financie, duševné zdravie, cestovanie, sexuálne výchova, či sociálne siete a o ďalších témach prišli na stredné školy v Humennom, v Snine a Poprade diskutovať na...
Praha v predchádzajúcich rokoch darovala Ukrajine niekoľko svojich vrtuľníkov Mi-24 bez toho, aby uviedla ich počet.
Škola, ktorá formuje budúcnosť Slovenska. Tak sa dá nazvať Gymnázium Ladislava Novomeského v Bratislave na Tomášikovej ulici.
22.3.2024 (SITA.sk) – Členské štáty Európskej únie (EÚ) prekonali svoje rozdiely a vo štvrtok sa dohodli na spoločnej výzve na prímerie v Pásme Gazy.
Lídri EÚ v nočnom vyhlásení vyzvali „na okamžitú humanitárnu prestávku vedúcu k udržateľnému prímeriu, bezpodmienečnému prepusteniu všetkých rukojemníkov a poskytnutiu humanitárnej pomoci“.
Belgický premiér Alexander De Croo, ktorého krajina má v súčasnosti rotujúce predsedníctvo Únie, sa vyjadril, že postoj eurobloku je vo veľkej miere v súlade s postojom Spojených štátov.
Rusko a Čína však vetovali rezolúciu podporovanú Spojenými štátmi o prímerí v Pásme Gazy. Pri hlasovaní v 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN bolo 11 členov za rezolúciu, traja proti nej a jeden sa zdržal hlasovania. Už pred hlasovaním ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia povedal, že Moskva podporuje okamžité prímerie v Pásme Gazy.
Spochybnil však znenie textu a obvinil amerického ministra zahraničia Antonyho Blinkena a americkú veľvyslankyňu pri OSN Lindu Thomas-Greenfield z toho, že „zavádzajú medzinárodnú komunitu“ z „politizovaných“ dôvodov.
Výzva EÚ prichádza v čase, keď sa Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (OSN) pripravuje na hlasovanie o rezolúcii podporovanej USA, ktorá vyhlasuje „imperatív okamžitého a trvalého prímeria“ vo vojne medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.
Európska dvadsaťsedmička bola dlho rozdelená v otázke podpory Izraela a Palestínčanov a hlasovanie v OSN bude ďalším verejným testom jednoty členských štátov, konštatuje agentúra AP. V decembri pri hlasovaní v OSN, ktoré vyzývalo na okamžité humanitárne prímerie v izraelsko-palestínskom konflikte, dva štáty EÚ hlasovali proti a štyri sa zdržali hlasovania.
Viac k témam: Bezpečnostná rada OSN, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy
Zdroj: SITA.sk – Členské štáty EÚ vyzvali na prímerie v Pásme Gazy, Rusko a Čína vetovali rezolúciu © SITA Všetky práva vyhradené.