Europarlament je znepokojený stavom právneho štátu na Slovensku, obáva sa korupcie aj paragrafu 363
Európsky parlament ďalej vyzýva slovenskú vládu, aby sa zaoberala dlhodobou výzvou na reformu paragrafu 363 slovenského trestného poriadku.
Filtrovať podľa kategórie
Európsky parlament ďalej vyzýva slovenskú vládu, aby sa zaoberala dlhodobou výzvou na reformu paragrafu 363 slovenského trestného poriadku.
Organizácie zdôraznili, že Brusel nechce škodiť Slovensku, ale pomôcť občanom, aby aj naďalej žili v štáte, ktorý chráni ich majetok a netoleruje korupciu a rozkrádanie.
Reedukačné centrá v súčasnosti nielenže neplnia účel, ktorý im právna úprava zveruje, ale nie sú ani bezpečným miestom pre umiestnené deti, v ktorom sú dodržiavané ich práva.
Jedným z hlavných trendov, ktorý sme naprieč e-commerce mohli v uplynulom roku pozorovať, je rastúca popularita rýchleho a presného doručenia v deň objednania.
Podľa poslankyne SaS nie je v demokratickej spoločnosti možné, aby sa premiér mocensky rozhodol, že chce mať iný Trestný zákon.
Šéf progresívcov považuje predmetný status za ďalšiu pozvánku na štvrtkové protesty organizované opozičnými stranami.
Predkladatelia zmien v trestnom práve podľa nej nevedia o dôsledkoch, ktoré zmeny môžu priniesť.
Protest sa uskutoční vo štvrtok 18. januára o 18:00.
Zatiaľ stále neexistuje dohoda o tom, aké ústupky môže Maďarsko dostať výmenou za pozitívny postoj k balíku pomoci Ukrajine.
Amnestie sa v minulosti udeľovali pri príležitosti zvolenia nového prezidenta.
17.1.2024 (SITA.sk) – Obavy o schopnosť Slovenska bojovať proti korupcii vyjadrili členovia Európskeho parlamentu (EP) v uznesení, ktoré prijali v stredu 496 hlasmi. Proti prijatiu uznesenia bolo 70 europoslancov a 64 členov EP sa hlasovania zdržalo. Dôvodom znepokojenia je novela slovenského trestného zákona, ktorú navrhla nová vláda Roberta Fica. Informuje o tom tlačový odbor EP.
„Poslanci sú obzvlášť znepokojení neoprávneným využitím zrýchleného legislatívneho procesu v prípade novely trestného zákona a rozpustenia Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý rieši prípady korupcie a závažné trestné činy. Tieto zmeny ohrozujú integritu súdnych procesov a podľa poslancov oslabujú boj EÚ proti podvodom,“ konštatuje správa EP.
Europoslanci zároveň vyzývajú slovenskú vládu, aby prehodnotila navrhované zmeny v legislatíve týkajúcej sa ochrany oznamovateľov, keďže podľa návrhu nových pravidiel by oznamovatelia mohli byť retroaktívne zbavení ochrany, dodáva EP.
Európsky parlament ďalej vyzýva slovenskú vládu, aby sa zaoberala dlhodobou výzvou na reformu paragrafu 363 slovenského trestného poriadku.
Europarlament veľmi znepokojujú aj plány na prijatie právnych predpisov na Slovensku, ktoré by oslabili občiansky priestor obmedzením práce mimovládnych organizácií a stigmatizáciou organizácií financovaných zo zahraničia, konštatuje správa EP.
Viac k témam: Europarlament, Novela Trestného zákona, Paragraf 363 Trestného poriadku, Uznesenie
Zdroj: SITA.sk – Europarlament je znepokojený stavom právneho štátu na Slovensku, obáva sa korupcie aj paragrafu 363 © SITA Všetky práva vyhradené.