Európska komisia preskúma na žiadosť Šimečka primeranosť trestov za marihuanu na Slovensku
Europoslanec Michal Šimečka konštatuje, že slovenské zákony sú v prípade držby marihuany v rozpore s princípmi proporcionality a predvídateľnosti.
Filtrovať podľa kategórie
Europoslanec Michal Šimečka konštatuje, že slovenské zákony sú v prípade držby marihuany v rozpore s princípmi proporcionality a predvídateľnosti.
Sú tu orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa tým zaoberajú z rôznych uhlov pohľadu.
Poslanci na predlžovanie celonárodnej epidemickej situácie nevidia viac dôvod.
Dezinfekčný gél Sterillium Protect & Care Gél, ktorý sa ešte donedávna používal iba v nemocniciach, je teraz k dispozícii i pre domáce použitie. Dokáže zničiť 99,99 % vírusov...
Stávková spoločnosť Niké opäť spúšťa populárnu akciu s názvom Megabank. Prvá edícia sa tešila obrovskej popularite, keď sme sumu 275 000 € v nikoch rozdelili medzi 14 000...
Odstránením rôznych daňových výnimiek, rôznych vylobovaných zvýhodnení a nastavením férových pravidiel je podľa Mariána Viskupiča možné následne uvažovať o znižovaní daňových či...
Ministerstvo investícií odoslalo návrh Operačného programu Slovensko Európskej komisii.
Strana tiež žiada, aby všade, kde je to možné, boli takzvaní žolíci, teda faktory pozitívne vplývajúce na zaradenie v rámci COVID automatu, využívaný v maximálnej možnej miere.
Náklady, ktoré si vyúčtovali samosprávy v súvislosti s riešením mimoriadnych situácií prevažne za obdobie rokov 2020 až 2021, predstavujú 71 394 eur.
Agresívny muž z Vrbova bol obvinený z trestného činu nebezpečného vyhrážania.
27.10.2021 (Webnoviny.sk) – Európska komisárka Ylva Johansson potvrdila europoslancovi Michalovi Šimečkovi (PS/RE), že Európska komisia (EK) preskúma vysoké tresty, ktoré Slovenská republika udeľuje za držbu marihuany a jej lekárske využívanie.
Šimečka o tom informoval v tlačovej správe. Europoslanec inicioval žiadosť EK ešte v septembri, pripojili sa k nemu aj ďalší europoslanci.
„Často viac ako desaťročné tresty za lekársku marihuanu alebo pár ,džointov´ sú v rozpore s princípmi proporcionality a predvídateľnosti tak, ako ich formulujú právne predpisy Európskej únie. Keď to nechce urobiť súčasná vláda, som rád že k väčšej spravodlivosti na Slovensku môže dopomôcť EK,“ uviedol Šimečka.
Kým Rámcové rozhodnutie Európskej únie (EÚ) hovorí o trestoch za nelegálne pestovanie marihuany v rozmedzí jedného až troch rokov, slovenské zákony bežne umožňujú tresty desať až 15 rokov.
Pri väčšom rozsahu slovenským užívateľom dokonca hrozí až 25 rokov väzenia a konfiškácia majetku, ktorý ani nebol nadobudnutý v súvislosti s marihuanou.
Komisárka Johansson v odpovedi na žiadosť europoslancov uviedla, že právo EÚ síce stanovuje iba minimálne tresty a jednotlivé národné štáty majú možnosť určiť vlastné maximálne hranice, tieto však musia rešpektovať princípy proporcionality a predvídateľnosti tak, ako ich vyžadujú európske právne normy vrátane Charty základných práv EÚ.
V tomto kontexte EK preskúma podnet, aktuálny stav na Slovensku a zváži spustenie procedúry konania o porušení povinnosti. „Som presvedčený, že EK po preskúmaní drakonických trestov nebude mať inú možnosť a začne konanie proti Slovensku,” myslí si Šimečka.
Ak by Slovensko ani potom tresty neznížilo, tak hrozí, že ho EK zažaluje na Súdnom dvore EÚ.
Viac k témam: Marihuana
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska komisia preskúma na žiadosť Šimečka primeranosť trestov za marihuanu na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.