Európski lídri sa na samite v Bruseli zaviazali naďalej pomáhať Ukrajine, odsúdili tiež útok na Izrael
Podporu Európska rada v súvislosti s vojnou na Ukrajine vyjadrila aj Moldavsku.
Filtrovať podľa kategórie
Podporu Európska rada v súvislosti s vojnou na Ukrajine vyjadrila aj Moldavsku.
Stretnutie s najväčším nepriateľom Európy by sa malo podľa Macrona zorganizovať po konzultácii s členskými štátmi a lídrami EÚ.
Oznámenie Izraela prišlo v čase, keď mestom Gaza otriasla veľká séria výbuchov v dôsledku izraelských náletov.
Napriek tomu sa zišlo 16 jazdcov, ktorí sa i v daždivom počasí vybrali na jazdu mestom.
„Nestojím ani na strane Ruska, ani na strane Ukrajiny. Ja stojím na strane ľudí, ktorí sú zbytočne zabíjaní," uzavrel predseda vlády SR.
O tom, či návšteva Hamasu v Moskve môže poškodiť rusko-izraelským vzťahom, hovorca Kremľa nič nepovedal.
Vodič osobného vozidla utrpel pri dopravnej nehode zranenia nezlučiteľné so životom.
Medziročná inflácia v Rusku podľa sezónne upravených údajov v treťom štvrťroku prekročila hranicu 12 percent.
Ako strana MySlovensko ďalej informovala, prezentácia predsedu hnutia Slovensko, že je predsedom Slovenska je zavádzajúca a môže vyvolať fiktívny dojem.
Pre volebný senát bolo podstatným zistením to, že členstvo dvoch okrskových volebných komisií, aj miestna volebná komisia bez výhrad podpísali volebnú zápisnicu.
27.10.2023 (SITA.sk) – Európski lídri sa na dvojdňovom samite v Bruseli zaviazali, že Európska únia (EÚ) bude Ukrajine a jej obyvateľom naďalej poskytovať významnú finančnú, hospodársku, humanitárnu, vojenskú a diplomatickú podporu, a to tak dlho, ako to bude potrebné.
Podporu Európska rada v súvislosti s vojnou na Ukrajine vyjadrila aj Moldavsku. Uvádza sa to v záveroch Európskej rady zverejnených na jej webstránke.
Únia zdôraznila úmysel poskytovať Ukrajine udržateľnú vojenskú podporu, pripomenula, že je potrebné ju urýchliť a tiež vyzvala vysokého predstaviteľa pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, aby na základe rámca, ktorý má schváliť Rada, viedol s Ukrajinou konzultácie o budúcich bezpečnostných záväzkoch EÚ.
Európska rada okrem iného avizovala aj zintenzívnenie poskytovania humanitárnej pomoci a pomoci v oblasti civilnej ochrany.
Tiež vyzvala vysokého predstaviteľa a Európsku komisiu, aby urýchlili prácu s cieľom predložiť návrhy o tom, ako nasmerovať zmrazené ruské aktíva na podporu Ukrajiny, jej obnovu a rekonštrukciu. Únia by podľa nej tiež mala posilniť sankcie voči Rusku.
Európska rada zároveň odsúdila útoky palestínskeho militantného hnutia na Izrael zo začiatku mesiaca.
„Izrael má právo brániť sa v súlade s medzinárodným právom a medzinárodným humanitárnym právom,“ uvádza sa v jej záveroch s tým, že vyzýva na prepustenie všetkých rukojemníkov.
Európski lídri tiež vyjadrili „hlboké znepokojenie nad zhoršujúcou sa humanitárnou situáciou v Gaze a vyzývajú na nepretržitý, rýchly, bezpečný a neobmedzený prístup humanitárnej pomoci a na jej poskytnutie ľuďom v núdzi prostredníctvom všetkých potrebných opatrení vrátane humanitárnych koridorov a prímerí na humanitárne účely“.
Európska rada pripomenula, že je potrebné zabrániť regionálnej eskalácii a vyjadrila podporu dvojštátnemu riešeniu izraelsko-palestínskeho konfliktu.
„Vzhľadom na poškodenie kritickej infraštruktúry v Baltskom mori spôsobené externou činnosťou Európska rada zdôrazňuje, že sú potrebné účinné opatrenia na posilnenie odolnosti a zaistenie bezpečnosti kritickej infraštruktúry,“ uvádza sa v záveroch.
Európska rada vyjadrila tiež znepokojenie nad bezpečnostnou situáciou na severe Kosova, odsúdila septembrový útok, ktorý viedol k eskalácii napätia, a zdôraznila, že je potrebná normalizácia vzťahov medzi Srbskom a Kosovom.
Vyjadrila aj podporu úsilia o dosiahnutie udržateľného a trvácneho mieru medzi Arménskom a Azerbajdžanom.
Predstavitelia členských štátov EÚ diskutovali aj o viacročnom finančnom rámci na roky 2021 – 2027, migrácii či početných hospodárskych otázkach, ako je napríklad energetika, čisté technológie, emisne neutrálny priemysel či kritické suroviny.
Odsúdili nedávne teroristické útoky vo Francúzsku a Belgicku a vyjadrili sústrasť obetiam nedávnych prírodných katastrof a extrémnych poveternostných javov v členských štátoch EÚ a v tretích krajinách.
Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, napätie v Kosove, rusko-ukrajinský konflikt, samit Európskej rady, Sankcie proti Rusku
Zdroj: SITA.sk – Európski lídri sa na samite v Bruseli zaviazali naďalej pomáhať Ukrajine, odsúdili tiež útok na Izrael © SITA Všetky práva vyhradené.