Európsky parlament a Rada EÚ sa dohodli na nových pravidlách, zjednoduchšia tak spoločný nákup zbraní
Aby pravidlá vstúpili do platnosti, musia ich ešte formálne schváliť Rada EÚ a Európsky parlament.
Filtrovať podľa kategórie
Aby pravidlá vstúpili do platnosti, musia ich ešte formálne schváliť Rada EÚ a Európsky parlament.
Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár mu osobne prisľúbil, že sa na „zarezaní“ aktuálnej schôdze Národnej rade SR podieľať nebudú, no náhle zmenil názor.
Odvolanie predsedu parlamentu iniciovali poslanci strany Demokrati.
Návrh na rokovanie predložila ministerka kultúry Silvia Hroncová.
Žene hrozí sedem až dvanásť rokov.
Schválilo to plénum na návrh poslanca Borisa Suska zo Smeru-SD.
Systémy NASAMS, ktoré v závislosti od modelu majú maximálny dosah 50 kilometrov, sú pre Ukrajinu osobitne dôležité.
Premiér uviedol, že sa venovali i radikalizácii mládeže, a to najmä v online priestore.
Dráma v Rusku utvrdila Kyjev v názore, že čas Putina ako ruského prezidenta sa blíži ku koncu.
Lukašenko tvrdí, že zakladateľ a majiteľ Wagnerovej skupiny Prigožin je už v Bielorusku.
28.6.2023 (SITA.sk) – Európsky parlament a Rada Európskej únie (EÚ) sa dohodli na nových pravidlách, ktoré členským štátom eurobloku zjednodušia spoločný nákup zbraní. Nariadenie má rozpočet 300 miliónov eur a bude platiť do 31. decembra 2025. Informuje o tom portál Politico.
Dohoda o obstaraní vojenského materiálu podporí európsky obranný priemysel a „členské štáty EÚ budú môcť efektívnejšie doplniť svoje zásoby vyčerpané darmi Ukrajine“, vyjadril sa švédsky minister obrany Pål Jonson, ktorého krajina v súčasnosti drží predsedníctvo v Rade.
Od začiatku vojny na Ukrajine európske krajiny pravidelne poskytujú Kyjevu zbrane, aby mu pomohli odraziť ruskú inváziu. Tempo výroby však nie je dostatočne rýchle na doplnenie európskych zásob a obranné spoločnosti sa sťažujú, že bez zmlúv nemôžu zrýchliť.
Nová legislatíva umožní to, že sa skupinám najmenej troch krajín, ktoré spoločne kúpia obranný materiál, časť nákladov vráti z rozpočtu EÚ. Existujú však podmienky, aby spoločnosti a projekty boli oprávnené, aby sa predišlo tomu, že únijné peniaze pôjdu zahraničným dodávateľom.
Spoločnosti by mali byť „usadené a mať svoje výkonné riadiace štruktúry“ v EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku alebo Nórsku a nemôžu byť kontrolované „nepridruženou treťou krajinou“.
Tiež by sa mali spoliehať na zariadenia a zdroje v bloku alebo pridruženej tretej krajine, ako je zmienená trojica, pokiaľ dodávatelia obrany nemajú v Európe vhodnú infraštruktúru na výrobu predmetných zbraní.
Aby pravidlá vstúpili do platnosti, musia ich ešte formálne schváliť Rada EÚ a Európsky parlament.
Viac k témam: Členské štáty, Obranný priemysel, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Zbrane
Zdroj: SITA.sk – Európsky parlament a Rada EÚ sa dohodli na nových pravidlách, zjednoduchšia tak spoločný nákup zbraní © SITA Všetky práva vyhradené.