Európsky súd pre ľudské práva zamietol sťažnosti Harabina a Lipšica, rozhodol tak v prospech Slovenska
V oboch prípadoch išlo o ochranu osobnosti.
Filtrovať podľa kategórie
V oboch prípadoch išlo o ochranu osobnosti.
Do registra účtovných závierok je ich potrebné ukladať cez elektronickú podateľňu Finančného riaditeľstva SR alebo v prípade subjektov verejnej správy do systému štátnej...
Šéf národných kontrolórov v štvrťročnej správe upozornil najvyšších ústavných činiteľov na témy, ktoré trápia Slovensko.
Vodičovi BMW namerali policajti v dychu 1,6 promile alkoholu.
Katarína V. podľa obžaloby so žiadosťou o vraždu milencovej manželky oslovila postupne tri osoby.
Nehoda sa stala v okrese Přerov. Škodu odhadujú na 21 miliónov českých korún.
Podľa obžaloby navštívil Pavol Rusko v roku 1997 Mikuláša Černáka v Banskej Bystrici s tým, aby Volzovú uniesli, donútili ju prepísať svoj podiel v spoločnosti Markíza – Slovakia...
Meteorologická výstraha druhého stupňa platí do soboty 15. januára do 7:00.
Spotrebiteľské ceny na Slovensku v roku 2021 medziročne vzrástli v priemere o 3,2 %.
Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli zomrel v utorok 11. januára.
14.1.2022 (Webnoviny.sk) – Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol v prípade dvojice sťažností podaných zo strany exministra Štefana Harabina a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica v prospech Slovenskej republiky. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) Peter Bubla.
V prípade Harabin verzus SR išlo o žalobu na ochranu osobnosti, na základe ktorej mala SR vyplatiť Harabinovi 33 200 eur z titulu nemajetkovej ujmy. Rozsudok však žalovaný napadol ústavnou sťažnosťou. V apríli 2016 ústavný súd sťažnosti vyhovel, zrušil napadnutý rozsudok a vec vrátil na ďalšie konanie odvolaciemu súdu.
„Sťažovateľ sa pred ESĽP sťažoval, že sa nemohol zúčastniť na konaní pred ústavným súdom, hoci sa týkalo jeho občianskych práv a záväzkov. Tvrdil, že sa o náleze ústavného súdu dozvedel 9. mája 2017. Po tom, ako ESĽP v máji 2020 notifikoval sťažnosť vláde, vláda v podanom stanovisku k sťažnosti vzniesla námietku zneužitia práva na podanie sťažnosti. Uviedla, že sťažovateľ na pojednávaní 9. mája 2017 vzal žalobu späť z dôvodu, že žalovaný mu už zaplatil príslušnú sumu a dôvod konania odpadol,“ uvádza rezort spravodlivosti.
Odvolací súd preto 22. septembra 2017 zrušil prvostupňový rozsudok, konanie zastavil a toto rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 15. októbra 2018.
V prípade Daniela Lipšica bola proti sťažovateľovi podaná žaloba na ochranu osobnosti pre jeho vyjadrenie odvysielané v televíznych správach. Žalobkyňa sa domáhala sťažovateľovho ospravedlnenia a požadovala sumu okolo 33 190 eur z titulu nemajetkovej ujmy. Všeobecné súdy na dvoch stupňoch žalobu zamietli.
Lipšic sa pred ESĽP sťažoval, že sa nemohol zúčastniť na konaní pred ústavným súdom, hoci sa týkalo jeho občianskych práv a záväzkov. Vláda s poukazom na výsledok sporu okrem iného namietala, že sťažovateľova neúčasť na konaní pred ústavným súdom nemala žiadny negatívny dopad na schopnosť sťažovateľa obhájiť svoje občianske práva a záväzky pred všeobecnými súdmi, teda neutrpel „podstatnú ujmu“ a vzhľadom na zmenu príslušnej právnej úpravy dodržiavanie ľudských práv nevyžadovalo preskúmanie podstaty sťažnosti.
Viac k témam: Žaloby
Zdroj: Webnoviny.sk – Európsky súd pre ľudské práva zamietol sťažnosti Harabina a Lipšica, rozhodol tak v prospech Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.