Gruzínska opozícia žiada o prepustenie exprezidenta Saakašviliho z väzenia. Obáva sa, že ho otrávili
Predseda vládnej strany Gruzínsky sen Irakli Kobachidze sa vyjadril, že nie sú dôvody na prepustenie Saakašviliho.
Filtrovať podľa kategórie
Predseda vládnej strany Gruzínsky sen Irakli Kobachidze sa vyjadril, že nie sú dôvody na prepustenie Saakašviliho.
Premiér si podľa svojich slov nevie predstaviť, s kým by mohol Sulík vytvoriť novú „76-ku“, novú koalíciu.
Ak rozpočet parlament neschváli a Slovensko pôjde do rozpočtového provizória, bude to podľa Eduarda Hegera problém.
„Previedol mesto aj obdobím svetovej finančnej krízy v rokoch 2008 až 2011. Teraz sa opäť nachádzame v krízových časoch a jeho skúsenosti sú tak pre mesto veľmi dôležité,“...
Vzhľadom na ukrajinské hrozby nových útokov na most Putin zdôraznil potrebu vybudovať diaľnicu pozdĺž pobrežia Azovského mora.
Zo záberov nebolo jasné, aký typ rakety to bol.
Nezvestnosť Poliaka nahlásili v skorých ranných hodinách jeho príbuzní.
Malígny melanóm patrí medzi najzávažnejšie typy rakoviny kože. Len v roku 2020 bolo na Slovensku diagnostikovaných 823 nových prípadov a ich počet medziročne stúpa približne o 5 %.
S poklesom tržieb podľa štatistikov bojujú druhý mesiac po sebe aj veľkí hráči v maloobchode, ako sú hyper a supermarkety.
Na Ukrajinu okrem toho zaútočili z Čierneho mora aj bombardéry dlhého doletu.
5.12.2022 (Webnoviny.sk) – Gruzínska opozícia sa obrátila na súd so žiadosťou o prepustenie bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho z väzenia na lekárske vyšetrenie. Dôvodom sú obavy, že ho otrávili.
Zjednotené národné hnutie tvrdí, že Saakašviliho stav „môže viesť ku kóme a smrti“ a mali by ho previesť do nemocnice v USA alebo v Európskej únii.
Strana, ktorej bol Saakašvili svojho času lídrom, minulý týždeň vo vyhlásení uviedla, že hoci bol v čase zatknutia v októbri 2021 celkovo zdravý, odvtedy trpí úbytkom hmotnosti, bolesťami pohybového ústrojenstva a svalovou atrofiou, „čo môže byť výsledkom nediagnostikovaného infekčného procesu a/alebo možnej intoxikácie“.
Toxikologické vyšetrenie u neho podľa nej ukázalo zvýšené hladiny bária, bizmutu a ortuti a s najväčšou pravdepodobnosťou utrpel vo väzení poranenie chrbtice a vyvinula sa u neho ťažká forma traumatickej stresovej poruchy.
Vo vyhlásení sa uvádza, že závery sú založené na skúmaní gruzínskych a zahraničných expertov, ktoré vykonali prostredníctvom gruzínskej mimovládnej organizácie zameranej proti mučeniu Centrum empatia.
Vláda nereagovala na opozičné kroky. Predseda vládnej strany Gruzínsky sen Irakli Kobachidze sa však vyjadril, že nie sú dôvody na prepustenie Saakašviliho.
„Nemôžeme destabilizovať krajinu. Žiadajú nás, aby sme toto rozhodnutie urobili politicky, aby sme prepustili Saakašviliho, aby sme destabilizovali krajinu, a samozrejme také rozhodnutie nemôžeme urobiť,“ povedal podľa televízie Rustavi-2.
Saakašvili, ktorý bol prezidentom v období 2004 – 2007 a 2008 – 2013, v roku 2013 odišiel do exilu na Ukrajinu a získal tam občianstvo.
V Gruzínsku ho odsúdili na šesť rokov väzenia za zneužívanie moci. Zatkli ho 1. októbra 2021, keď sa po niekoľkých rokoch vrátil do Gruzínska, aby povzbudil opozíciu pred komunálnymi voľbami v krajine.
Viac k témam: Gruzínsky exprezident, Otrava, Väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Gruzínska opozícia žiada o prepustenie exprezidenta Saakašviliho z väzenia. Obáva sa, že ho otrávili © SITA Všetky práva vyhradené.