Gruzínsky parlament začal tretie čítanie sporného zákona o zahraničnom vplyve, masové protesty v krajine pokračujú (video+foto)
Ľudia prišili napriek vysokej policajnej prítomnosti vrátane poriadkovej polície.
Filtrovať podľa kategórie
Ľudia prišili napriek vysokej policajnej prítomnosti vrátane poriadkovej polície.
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) spolu s partnermi v 18 členských krajinách EÚ sa po štvrtýkrát vracajú s osvetovou kampaňou Safe2Eat, ktorá spotrebiteľov učí kriticky...
Ukrajinské obranné sily budú vytláčať Rusov z územia.
Správny talent je v podnikaní kľúčom k úspechu. Mnohé firmy preto čoraz častejšie vyhľadávajú riešenia šité na mieru, ktoré reagujú na ich unikátne potreby.
Dva autoritárske štáty, ktoré sú čoraz viac v sporoch s demokraciami a NATO, sa snažia získať vplyv v Afrike, na Strednom východe a v Južnej Amerike.
Protest sa bude v stredu 15. mája na Námestí slobody v Bratislave, o šiestej večer.
Ministerka Šimkovičová podľa opozície nepredstavila žiadnu odbornú víziu rezortu a dehonestuje post, na ktorom pôsobí.
Juščenko vyzval západných spojencov, aby rýchlejšie prijímali politické rozhodnutia na pomoc Ukrajine.
Členovia rady ešte v apríli odvolali svojho bývalého predsedu Jána Mazáka.
V tom čase v oblasti pracovalo 15 baníkov, povedal zástupca riaditeľa prevádzkovateľa bane Rajmund Horst.
14.5.2024 (SITA.sk) – Gruzínsky parlament v utorok začal tretie a posledné čítanie kontroverzného návrhu zákona o zahraničnom vplyve, ktorý vyvolal vlnu kritiky a niekoľko týždňov trvajúce masové protesty. Tie pokračujú aj v utorok.
Návrh vyzýva médiá a nekomerčné organizácie, aby sa zaregistrovali ako subjekty „realizujúce záujmy cudzej moci“, ak dostávajú viac ako 20 % svojho rozpočtu zo zahraničia.
V utorok ráno sa veľký dav demonštrantov zišiel pred budovou parlamentu, aby protestoval proti navrhovanej legislatíve. Ľudia prišili napriek vysokej policajnej prítomnosti vrátane poriadkovej polície.
Cez víkend v hlavnom meste Tbilisi protestovali tisícky ľudí, ktorí zostali pred parlamentom až do pondelka rána.
Kritici návrh označujú za „ruský zákon“, keďže podobným zákonom Moskva stigmatizuje nezávislé médiá a organizácie v opozícii voči Kremľu.
Návrh podľa kritikov predstavuje hrozbu pre demokratické slobody v Gruzínsku aj jeho cieľ vstúpiť do Európskej únie (EÚ), ktorá mu vlani udelila kandidátsky štatút.
Predseda Európskej rady Charles Michel na konferencii o demokracii v Kodani sa na margo Gruzínska vyjadril, že „ak sa chcú pridať k EÚ, musia rešpektovať základné princípy právneho štátu a demokratické princípy“.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Podobný návrh vládnuca strana Gruzínsky sen predložila aj minulý rok a po masívnych protestoch ho stiahla. Vláda tvrdí, že zákon je nevyhnutný na zastavenie škodlivého zahraničného vplyvu na politiku krajiny a na zabránenie nešpecifikovaným zahraničným aktérom v snahe ju destabilizovať.
Prezidentka Salome Zurabišviliová, ktorá je čoraz viac v opozícii voči vládnucej strane, sa zaviazala, že zákon bude vetovať. Gruzínsky sen má však väčšinu dostatočnú na prelomenie prezidentského veta.
Viac k témam: Demokracia, Médiá, Predseda Európskej rady, Protesty, Sloboda, zahraničný vplyv
Zdroj: SITA.sk – Gruzínsky parlament začal tretie čítanie sporného zákona o zahraničnom vplyve, masové protesty v krajine pokračujú (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.