Inštitút ľudských práv odsudzuje útok Hamasu, každá krajina má však právo na sebaobranu a Izrael sa dopúšťa apartheidu
Mimovládka vyzýva na okamžité zastavenie bojov a návrat k mierovým rokovaniam.
Filtrovať podľa kategórie
Mimovládka vyzýva na okamžité zastavenie bojov a návrat k mierovým rokovaniam.
Príčinou rozhodnutia sú vražedné útoky Hamasu na juhu Izraela.
Egypt a Jordánsko sú prvými krajinami, ktoré nadviazali diplomatické styky s Izraelom.
Hlas a Smer sú podľa neho len tá istá strana rozdelená na dve časti.
Čaputová zároveň pripustila, že jej vzťahy s víťazom volieb Robertom Ficom sú zložité.
Hovorca armády informoval, že vojaci „vyriešili" dve situácie, pri ktorých militanti držali rukojemníkov, ale nepovedal, či prežili všetci rukojemníci.
Doplnil, že to, či bude súčasťou vlády aj SNS, bude vyplývať z toho, či bude strane ponúknuté „dôstojné postavenie".
Prípad sa týka dopravnej nehody, pri ktorej 21. septembra 2020 v Bratislave na Tomášikovej ulici po náraze motorového vozidla zahynula mladá študentka Linh.
Militanti z Hamasu na Izrael vypálili tisíce rakiet.
Izrael a Hizballáh medzi sebou v minulosti viedli niekoľko vojen.
8.10.2023 (SITA.sk) – Inštitút ľudských práv (IĽP) odsudzuje útok hnutia Hamas na Izrael a vyzýva na okamžité zastavenie bojov a návrat k mierovým rokovaniam. Ako ďalej mimovládka uvádza vo vyhlásení, Hamas aj izraelské ozbrojené sily sa podľa dostupných informácií dopúšťajú vojnových zločinov a porušovania ľudských práv. Boje si už vyžiadali viac ako tisíc mŕtvych a tisícky zranených na oboch stranách.
„Nevidieť útok Hamásu v kontexte zvyšujúcich sa útokov izraelskej armády na palestínskych civilistov po zmene vlády by bolo nepravdivé. Ak uznávame právo brániť sa voči okupácii ozbrojenou cestou v prípade Ukrajiny, musíme ho uznať aj v prípade Palestíny,“ povedal riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.
Každá krajina má podľa neho právo na sebaobranu, ale nikto nesmie vedome zabíjať civilistov a ničiť infraštruktúru nevyhnutnú pre život – ani Palestína, ani Izrael.
„Ak je ale Izrael skutočne demokratickou krajinou a partnerom Západu, naši lídri by mali dosiahnuť ukončenie apartheidu a okupácie. Je to totiž jediný spôsob, ako zabezpečiť na Blízkom východe trvalý mier,“ povedal Weisenbacher.
IĽP pripomína, že Izrael zabral 78 percent pôvodne palestínskeho územia a vyhnal až milión obyvateľov z ich domovov.
„Svojím správaním voči palestínskemu obyvateľstvu sa podľa názoru OSN a mnohých renomovaných mimovládnych organizácií, ako aj právnych expertov, dopúšťa apartheidu. Apartheid je výraz, ktorý pôvodne označoval rasistickú politiku v Juhoafrickej republike založenú na utláčaní jedného etnika druhým prostredníctvom štátnej moci a ekonomickej nerovnosti,“ dodal Weisenbacher.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)
Viac k témam: Apartheid, Izraelsko-palestínsky konflikt, Okupácia, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – Inštitút ľudských práv odsudzuje útok Hamasu, každá krajina má však právo na sebaobranu a Izrael sa dopúšťa apartheidu © SITA Všetky práva vyhradené.