Izraelský minister obrany predstavil plán pre Pásmo Gazy po vojne, nedávajú mu však veľké šance
Otázka budúcnosti Pásma Gazy po vojne viedla v Izraeli k hlbokým rozporom.
Filtrovať podľa kategórie
Otázka budúcnosti Pásma Gazy po vojne viedla v Izraeli k hlbokým rozporom.
Administratíva prezidenta Bidena opakovane tvrdí, že Kremeľ sa spolieha na Severnú Kóreu a Irán so zbraňami, ktoré potrebuje pre boje na Ukrajine.
Alexander Lukašenko je dosiaľ jediný prezident Bieloruska a pri moci je od roku 1994.
Vo štvrtok je v okrese Dallas v štáte Iowa prvý deň školy po zimných prázdninách.
Teroristická skupina to uviedla vo vyhlásení, ktoré cirkulovalo medzi džihádistami a potvrdili ho experti.
Najslabším mesiacov bol z hľadiska vzniku nových spoločností vlani december, kedy ich vzniklo iba niečo viac ako 1,2 tisíc.
Rusko sa čoraz viac usiluje prilákať bojovníkov zo zahraničia pre svoju vojnu na Ukrajine, zatiaľ čo sa na domácej scéne snaží potlačiť náladu proti mobilizácii.
Táto suma európskych prostriedkov by podľa očakávania mala prepadnúť bez ich využitia.
Humanitárna pomoc bude prepravená s využitím medzinárodného humanitárneho logistického centra Mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany.
Na Námestí Jana Palacha bude počas celého januára jednotné pietne miesto.
5.1.2024 (SITA.sk) – Izraelský minister obrany Joav Gallant predstavil návrh na budúcu správu Pásma Gazy po skončení vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.
Podľa plánu územie už nebude pod kontrolou Hamasu, ale za jeho správu budú zodpovední Palestínčania a Izrael tam bude udržiavať celkovú bezpečnostnú kontrolu. Palestínske orgány budú mať územie pod kontrolou pod podmienkou, že nedôjde k žiadnym nepriateľským akciám alebo hrozbám voči štátu Izrael, uviedol minister. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Gallantov plán tiež ráta s medzinárodnou skupinou, ktorá bude mať na starosti obnovu Pásma Gazy. Výraznú, bližšie nešpecifikovanú, rolu bude mať Egypt.
Otázka budúcnosti Pásma Gazy po vojne viedla k hlbokým rozporom v Izraeli. Niektorí krajne pravicoví členovia vlády premiéra Benjamina Netanjahua sú za povzbudenie Palestínčanov k odchodu do exilu a vybudovanie židovských osád v palestínskej enkláve.
Tieto kontroverzné návrhy ďalšie krajiny v regióne aj niektorí spojenci Izraela označili za extrémistické a nerealizovateľné. Samotný Netanjahu sa podrobnejšie o správe Pásma Gazy na verejnosti nevyjadril, len naznačil, že vojna môže trvať niekoľko mesiacov.
BBC poukazuje, že hoci je Gallantov plán praktickejší ako tie, ktoré navrhovali niektorí jeho kolegovia vo vláde, palestínski lídri ho pravdepodobne zamietnu. Palestínski predstavitelia tvrdia, že len Gazania môžu prevziať úplnú kontrolu nad správou územia po vojne.
Minister obrany tiež načrtol postup izraelskej armády v ďalšej fáze vojny. Izraelské sily budú mať podľa neho viac cielený postoj k severu Pásma Gazy, kde operácie budú zahŕňať razie, demolovanie tunelov a vzdušné a pozemné údery. Na juhu bude armáda pokračovať v úsilí vystopovať lídrov Hamasu a zachrániť izraelských rukojemníkov.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)
Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, izraelský minister obrany, Pásmo Gazy
Zdroj: SITA.sk – Izraelský minister obrany predstavil plán pre Pásmo Gazy po vojne, nedávajú mu však veľké šance © SITA Všetky práva vyhradené.