Naď: Prioritami Slovenska na summite bol rozvoj vzťahov medzi NATO a EÚ či nové bezpečnostné hrozby
Na summite lídrov členských krajín NATO zastupovala Slovensko prezidentka Zuzana Čaputová.
Filtrovať podľa kategórie
Na summite lídrov členských krajín NATO zastupovala Slovensko prezidentka Zuzana Čaputová.
Posledné tri kolá sankcií boli podľa Sviatlany Cichanovskej „skôr morálneho charakteru“.
Turisti majú v Tatrách k dispozícii okolo 350 km značených turistických trás
Antónia Mačingová sa venuje celoživotným zmenám stravovacích návykov viac ako 25 rokov. Ľudia majú po vyskúšaní jej stravy z prvých troch kníh dobré výsledky. Po krátkom čase sa...
Zasahujúci hasiči museli z priľahlých bytov evakuovali šesť osôb.
Lidl garantuje slovenským dodávateľom mimoriadne rýchlu úhradu faktúr.
Požiar zasiahol plochu v dĺžke približne 60 metrov.
Preukaz Európskej únie umožní občanom znovu využívať najviac vnímané a vážené právo, právo na voľný pohyb.
Generálny tajomník Jens Stoltenberg uviedol, že summitom otvoria novú kapitolu v transatlantickom vzťahu.
Len dve volebné obdobia nás delia od toho, aby sme mali spokojnejší život. Budeme spravodlivejšou, modernejšou, digitálnejšou, inovatívnejšou i zelenšou krajinou. Toto sú plány...
14.6.2021 (Webnoviny.sk) – Hlavnými prioritami Slovenska na pondelkovom summite Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bruseli bol predovšetkým rozvoj vzťahov medzi NATO a Európskou úniou (EÚ), posilňovanie kolektívnej obrany a odstrašenia voči tradičným, ale aj novým bezpečnostným hrozbám. Skonštatoval to minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
Na summite lídrov členských krajín NATO zastupovala Slovensko prezidentka a hlavná veliteľka Ozbrojených síl SR Zuzana Čaputová.
Súčasťou slovenskej delegácie bol tiež minister obrany SR Naď a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.
Ústredné témy stretnutia boli silné transatlantické spojenectvo, agenda NATO 2030 či jednota a súdržnosť Aliancie. Išlo tiež o prvý samit Aliancie s účasťou prezidenta Spojených štátov amerických Joea Bidena.
Ako vysvetlil minister obrany Naď, agenda pondelkového samitu je výsledkom niekoľkomesačných diskusií. Tie stanovili hlavné priority vo viacerých dôležitých oblastiach vrátane kolektívnej obrany či celkového rozšírenia aliančného prístupu k bezpečnosti.
„Ide o významný krok, ktorým spoločne s partnermi potvrdzujeme, že sme ochotní zhostiť sa týchto úloh v prospech všetkých členov Aliancie, pretože jej adaptácia na meniace sa bezpečnostné prostredie a náš konsenzuálny postoj v tejto otázke zohráva naozaj kľúčovú úlohu,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit NATO v Bruseli (fotografie)
Šéf rezortu obrany zdôraznil, že je dôležité, aby jednotlivé členské krajiny vnímali Alianciu ako hlavný organizačný rámec kolektívnej obrany spojencov a euroatlantického priestoru. „Jednou z našich hlavných priorít je, aby samit vyslal signál, že transatlantické spojenectvo je silné, že Aliancia je pripravená aj na nové výzvy a má schopnosť rýchlo a efektívne reagovať,“ doplnil minister Naď.
Lídri členských krajín NATO prijali na samite súbor deviatich hlavných rozhodnutí „NATO 2030“, ktoré usmerňujú, ako bude vyzerať adaptácia Aliancie v nasledujúcich rokoch.
Ide napríklad o posilnenie politických konzultácii spojencov, zachovanie technologickej prevahy, posilnenie spoločného financovania, podpora medzinárodného poriadku založeného na pravidlách, posilnenie výcviku a budovania kapacít partnerov, či reakcia NATO na klimatické zmeny.
Zároveň odsúhlasili začatie procesu prípravy novej Strategickej koncepcie NATO, ktorá by mala byť schválená na ďalšom samite NATO v Madride v roku 2022.
Viac k témam: minister obrany SR, NATO, summit
Zdroj: Webnoviny.sk – Naď: Prioritami Slovenska na summite bol rozvoj vzťahov medzi NATO a EÚ či nové bezpečnostné hrozby © SITA Všetky práva vyhradené.