Prílev utečencov v Európe bol vlani najrýchlejší od druhej svetovej vojny, celosvetové čísla sú rekordne vysoké
Ruská agresia na Ukrajine prispela k rekordnému ročnému nárastu utečencov vo svete o 19,1 milióna.
Filtrovať podľa kategórie
Ruská agresia na Ukrajine prispela k rekordnému ročnému nárastu utečencov vo svete o 19,1 milióna.
Prepravca PKS Gdynia oznámil, že od 24. júna bude prevádzkovať linku do Helu pod číslom 669.
Turecko obvinilo Švédsko, že nepodniklo konkrétne kroky na potlačenie skupín, ktoré Ankara označuje ako teroristické organizácie.
Na najväčšom tohtoročnom stretnutí slovenského občianskeho sektora sa zišlo viac než 200 občianskych organizácií a združení, i nadácií.
Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že ruskí vojaci kradnú obilie ukrajinským farmárom a nakladajú ich na nákladné lode v prístavnom meste Berďansk.
Najnovší incident prudko zvyšuje napätie medzi Srbskom a jeho bývalou provinciou.
Parlament novelu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti neustále presúva, a to od konca roka 2020.
Vladimir Milov uviedol, že chce ľuďom vysvetľovať skutočné úmysly Vladimira Putina a čo v skutočnosti sleduje.
Adam Delimchanov velí jednotkám zo severokaukazskej pobočky Rosgvardie.
Loď smerovala do Talianska a predpokladá sa, že vyplávala z oblasti Tobruku v Líbyi.
14.6.2023 (SITA.sk) – Počet utečencov vo svete vlani dosiahol rekordne vysokú úroveň 108,4 milióna. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) o tom informoval vo svojej správe, ktorú zverejnil v stredu.
Ruská vojna na Ukrajine prispela k rekordnému ročnému nárastu utečencov o 19,1 milióna. Informuje o tom portál Politico.
Správa UNHCR potvrdila, že väčšina utečencov žije v rozvojových krajinách, ktoré sú najbližšie k oblastiam krízy.
Až 76 percent utečencov vo svete žije v krajinách s nízkymi a strednými príjmami, pričom na vrchole rebríčka sú Turecko, Irán a Kolumbia.
„Je potrebná oveľa väčšia medzinárodná podpora a spravodlivejšie zdieľanie zodpovednosti, najmä s tými krajinami, ktoré sú hostiteľmi väčšiny vysídlencov sveta,“ vyjadril sa vysoký komisár pre utečencov Filippo Grandi.
Vojna na Ukrajine zvýšila tok utečencov prichádzajúcich do Európy. Zatiaľ čo v roku 2021 to bolo 27 300, v roku 2022 to už bolo 5,7 milióna. Je to najrýchlejší prúd utečencov od konca druhej svetovej vojny.
V rámci Európskej únie hostilo v roku 2022 najviac utečencov Nemecko, a to 2,1 milióna, za ním nasledovali Poľsko a Česko.
Prílevy utečencov v roku 2023 vyvolal tiež konflikt v Sudáne, čím celkový počet do mája tohto roka dosiahol odhadom 110 miliónov.
Viac k témam: Utečenci
Zdroj: SITA.sk – Prílev utečencov v Európe bol vlani najrýchlejší od druhej svetovej vojny, celosvetové čísla sú rekordne vysoké © SITA Všetky práva vyhradené.