Rozšírenie Únie v roku 2004 zabránilo vzniku ďalšej železnej opony, tvrdí predseda Európskej rady Charles Michel
Európska únia sa podľa Michela musí rozšíriť.
Filtrovať podľa kategórie
Európska únia sa podľa Michela musí rozšíriť.
Výbor regulátorov pre dohľad (Regulatory Oversight Committee - ROC) v marci roku 2024 stanovil nové zásady pre kvalitu záznamov spojených s prideleným LEI kódom.
Tieto prostriedky majú slúžiť na to, aby vyrovnávali rozdiely medzi regiónmi.
Organizácie, ktoré prijímajú finančné prostriedky zo zahraničia, sa po novom zrejme budú musieť označovať ako „organizácia so zahraničnou podporou".
Zároveň súčasnej vláde adresoval tri výzvy.
Rezort kultúry tiež dementoval informáciu o tom, že Machala si kaštieľ prenajal na dva dni.
Incident je najnovšou eskaláciou propalestínskych protestov, ktoré sa rozšírili po univerzitách naprieč Spojenými štátmi.
Slovensko sa od vstupu do EÚ výrazne posunulo vpred.
Znamená to, že príbeh Slovenska v EÚ je úspešným príbehom.
Zostáva nejasné, kam v blízkej budúcnosti zamerajú svoje úsilie.
30.4.2024 (SITA.sk) – Bez rozšírenia Európskej únie (EÚ) o desať krajín v roku 2004 by bola Európa rozdelená ďalšou „železnou oponou“. Povedal to predseda Európskej rady Charles Michel s tým, že krajiny na východnej strane by boli cieľom „politických a ideologických pokusov Kremľa o ich okupáciu“. Informuje o tom spravodajský portál Euronews. Európska únia sa podľa Michela musí rozšíriť.
„Rozšírenie je životne dôležité pre budúcnosť EÚ, pretože bez rozšírenia (existuje) riziko novej železnej opony,“ vyjadril sa Michel v pondelok pre vybranú skupinu novinárov.
„Bolo by mimoriadne nebezpečné, ak by ste mali nestabilné susedstvo s nedostatočnou prosperitou alebo nedostatočným ekonomickým rozvojom. To sú naše spoločné záujmy – kandidátskych krajín a EÚ – napredovať, zrýchliť,“ dodal. Únia si v týchto dňoch pripomína svoje najväčšie rozšírenie, keď sa v máji 2004 jej členmi stalo desať krajín vrátane Slovenska.
Sedem z týchto krajín bolo súčasťou takzvaného východného bloku. V prejave pri príležitosti 20. výročia spomenutého rozšírenia, ktorého prepis na svojej webstránke zverejnila Európska rada, Michel poznamenal, že vtedy nové členské štáty „už nechceli byť západnou časťou Východu, ale skôr východnou časťou Západu“.
Rozšírenie v roku 2004 bolo pre kontinent transformačnou udalosťou. Nové členské štáty znamenali silnejší motor pre väčšiu prosperitu, EÚ to dalo väčší globálny vplyv.
„Náš vnútorný trh je najväčší na svete a po Číne a pred USA sme sa stali druhou najväčšou svetovou obchodnou veľmocou s tovarom. To nám dalo väčšiu váhu a silnejšiu pozíciu na medzinárodných fórach, ako sú G7 a G20. A väčší vplyv pri presadzovaní našich demokratických hodnôt, našich sociálnych a environmentálnych noriem,“ uviedol Michel v prejave.
V súčasnosti je kandidátom na členstvo v EÚ deväť krajín z východnej Európy a západného Balkánu. Euronews pripomína, že proces vstupu do bloku je notoricky dlhý a zložitý, pričom kandidátske krajiny musia splniť náročné požiadavky EÚ vrátane významných súdnych a ústavných reforiem.
Ruská agresia voči Ukrajine, ktorá je tiež jedným z kandidátov, vniesla nový impulz do inaktívnej politiky rozširovania EÚ, no hrozí, že pokusy o urýchlenie prístupového procesu budú zmarené skeptickejšími členskými štátmi.
Viac k témam: Predseda Európskej rady, rozširovanie EÚ, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Rozšírenie Únie v roku 2004 zabránilo vzniku ďalšej železnej opony, tvrdí predseda Európskej rady Charles Michel © SITA Všetky práva vyhradené.