Si Ťin-pching sa v Budapešti stretol s Orbánom, podpísali niekoľko dohôd o ekonomickej i kultúrnej spolupráci
Krajiny spustili železničný projekt s cieľom spojiť Maďarskom s čínskym prístavom Pireus v Grécku.
Filtrovať podľa kategórie
Krajiny spustili železničný projekt s cieľom spojiť Maďarskom s čínskym prístavom Pireus v Grécku.
Odvolávanie ministerky Martiny Šimkovičovej iniciovali hnutie Progresívne Slovensko a strana Sloboda a Solidarita.
Menej pracovných miest v regiónoch a vyššia závislosť na dovoze energií zo zahraničia. Aj toto budú dopady, ak dostane zelená elektrina na Slovensku stopku.
Zuzana Čaputová pricestovala do Kyjeva v piatok ráno.
Ak sa prokurátori voči rozhodnutiu do týždňa neodvolajú, bude právoplatné.
Má výraznú, jemne sladkú a korenistú dlhotrvajúcu chuť a vôňu po borievkach a mierne olejnatú konzistenciu pri tečení.
Vojaci sa na východe Ukrajiny snažia udržať pozície oproti intenzívnemu ruskému tlaku pozdĺž častí frontovej línie.
Štvrtok očami fotografov.
Ukrajinský diaľkový dron zasiahol vo štvrtok rafinériu ruského energetického giganta Gazprom v Baškirsku.
Otvoril tak cestu pre medzinárodný zatykač na Tomasza Szmydta na základe obvinení zo špionáže.
10.5.2024 (SITA.sk) – Maďarsko a Čína vo štvrtok podpísali takmer dve desiatky dohôd a prehĺbili tak ich ekonomickú a kultúrnu spoluprácu. Stalo sa tak počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý v Budapešti rokoval s premiérom Viktorom Orbánom.
Maďarskí a čínski predstavitelia uzavreli dohodu o strategickom partnerstve a podpísali ďalších 18 dohôd a memoránd o porozumení. Neoznámili pritom žiadne významné investície.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó však neskôr vo videu na sociálnej sieti Facebook vyhlásil, že sa začali počiatočné diskusie o čínskom vybudovaní nákladného železničného obchvatu Budapešti a železničného spojenia medzi hlavným mestom a budapeštianskym letiskom Ferihegy.
Orbán počas brífingu chválil „nepretržité, neprerušené priateľstvo“ medzi oboma krajinami odvtedy, čo sa v roku 2010 ujal moci, a prisľúbil, že Maďarsko bude naďalej hostiť ďalšie čínske investície.
„Rád by som ubezpečil prezidenta, že Maďarsko bude aj naďalej poskytovať férové podmienky pre čínske spoločnosti investujúce v našej krajine a že vytvoríme príležitosť na stretnutie a budovanie spolupráce v Maďarsku pre najmodernejšie západné a najmodernejšie východné technológie,“ povedal.
Čína v Maďarsku investovala miliardy a považuje ho za dôležitú oporu v rámci Európskej únie. Maďarsko hostí niekoľko čínskych závodov na výrobu batérií do elektromobilov a v decembri Budapešť oznámila, že automobilka BYD v krajine postaví jej prvú fabriku na elektromobily v Európe.
Tiež spustilo železničný projekt, ktorý je súčasťou čínskeho projektu Nová hodvábna cesta, s cieľom spojiť krajinu s čínskym prístavom Pireus v Grécku ako vstupným bodom pre čínsky tovar do strednej a východnej Európy.
Si sa vo štvrtok vyjadril, že s Orbánom súhlasia, že Nová hodvábna cesta „je vysoko v súlade s maďarskou stratégiou otvárania sa východu“ a že Čína podporuje Maďarsko v tom, aby zohrávalo väčšiu úlohu v rámci Európskej únie pri presadzovaní vzťahov medzi Čínou a euroblokom.
Si Ťin-pching absolvoval päťdňovú cestu po Európe, v rámci ktorej navštívil aj Francúzsko a Srbsko.
Viac k témam: Čínsky prezident, Dohoda, Maďarský minister zahraničných vecí, Maďarský premiér, Medzinárodná spolupráca, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Si Ťin-pching sa v Budapešti stretol s Orbánom, podpísali niekoľko dohôd o ekonomickej i kultúrnej spolupráci © SITA Všetky práva vyhradené.